Čeští návrháři

čeští návrháři

Čeští návrháři a umělci

Už odmala jsem milovala módu a obdivovala módní návrháře. Jelikož sama neumím kreslit ani šít, rozhodla jsem vystudovat Fashion management ve Skotku, kde jsem mohla spojit lásku k módě s byznysem. Před nějakou dobou jsem přemýšlela, jaký nový projekt rozjet a dostala jsem tenhle nápad. Někteří čeští návrháři jsou neskutečně šikovní a zasloužili by si více pozornosti. Proto jsem se rozhodla je na mém blogu postupně začít představovat. S mým týmem složeným z fotografky Poliny a vizážistky Jany připravujeme sérii fotografií zachycující jejich modely. Cílem projektu je vytvořit seznam návrhářů, šperkařů a dalších zajímavých umělců, kteří působí na území České republiky. Na focení si pak vybíráme zajímavé hotely, restaurace a další místa v Praze a okolí.

Čeští návrháři:

Pokud máte zájem o spolupráci (ať už jako návrhář, šperkař, majitel prostor na focení nebo i jako další model), neváhejte se mi ozvat na email stylewithoutlimitscz@gmail.com. Velmi ráda s vámi něco vymyslím.


Czech designers and artists

I have loved fashion since I was little and I have always adored fashion designers. Since I cannot draw or sew myself, I decided to study Fashion Management in Scotland where I could combine my love for fashion with bussiness. Some time ago I was wondering what new project to start on my blog and I got this idea. Some Czech designers are incredibly talented and deserve more attention. That’s why I decided to start introducing them on my blog. With my team composed of photographer Polina and make-up artist Jana, we are preparing a series of photographs showing their models. The aim of the project is to create a list of designers, jewelers and other interesting artists working in the Czech Republic. The shoots tak place in interesting hotels, restaurants and other places in Prague and its surroundings.

Czech designers

If you are interested in cooperation (whether as a designer, jewelry maker, owner of a space for photography or even as another model), do not hesitate to contact me by email at stylewithoutlimitscz@gmail.com. I am sure we can come up with an interesting collaboration.