Best wellness hotels in Europe

Best wellness hotels in Europe
Best wellness hotels are located in the Czech Republic

It is no surprise that as a Czech travel blogger, I enjoy every opportunity to travel. And whenever I have a chance to combine in with relaxing, I take it. What is the best wellness hotel in Europe? I travelled to many wonderful wellness places and I chose 4 spa hotels in Europe that are worth visiting. Let’s start in my home country, Czech Republic.

Maximus Resort in Brno (Best wellness hotels in Czech Republic)

You don’t have to travel far away to enjoy an absolute paradise. Maximus Resort is located about 20 minutes from Brno city center and you can easily get there by your own car or a taxi. If this is your first time in Brno, I recommend to stay for a long weekend to discover all its beauties. If you prefer a busy lifestyle, you can choose a hotel in the city center. If all you want to is relax and enjoy a little bit of luxury, calm and relaxing Maximus Resort Hotel is the right choice. This modern hotel offers a gourmet restaurant with international and local specialties, bowling lanes, tennis courts and beach volleyball course and most importantly, Infinit Maximus Welness and Spa. The spa is open to public so you don’t have to be a hotel guest to enjoy this exceptional experience. The price for 3 hours varies from 420 to 560 CZK, depending on dates of your visit (this is only applicable for people who are not staying in the hotel). You can also stay here just for 90 min but I highly recommend to spend those 3 hours there cause the place is huge. Once you enter this paradise, you can enjoy inside and outside thermal pools, sauna world and private massages. I tried many different things and these were my favorite: outdoor heated pool with whirpool bays (you can bring a cocktail with you), lake sauna with natural lake and waterfall, honey sauna and tropical sauna. There are 11 types of indoor and outdoor sauna so you can spend an entire day here. I cannot wait to come back. TIP: Only adults taller than 145 cm can enter the pools and sauna world so leave your children at home.


Není divu, že jako česká travel blogerka jsem ráda za každou možnost, kdy mohu cestovat. A kdykoliv mám šanci spojit to s relaxací, mám ještě větší radost. Jaký je nejlepší lázeňský hotel v Evropě. Mám za sebou mnoho nádherných wellness pobytů a vybrala jsem pro vás čtyři lázeňské hotely v Evropě, které stojí za návštěvu. Začněme v mé rodné zemi, České republice.

Maximus Resort v Brně (Nejlepší wellness hotely v ČR)

Nemusíte cestovat daleko, abyste objevili absolutní ráj. Maximus Resort se nachází asi 20 minut od centra Brna a snadno se tam dostanete vlastním autem nebo taxíkem. Pokud jste v Brně poprvé, doporučuji zůstat na prodloužený víkendu, abyste měli dostatek času objevit všechny jeho krásy. Pokud dáváte přednost rušnému životnímu stylu, zvolte hotel v centru města. Pokud chcete relaxovat a užít si trochu luxusu, klidu a relaxace, hotel Maximus Resort je tou pravou volbou. Tento moderní hotel nabízí gurmánskou restauraci s mezinárodními a místními specialitami, bowlingové dráhy, tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal a především Infinit Maximus Welness and Spa. Lázně jsou přístupné veřejnosti, takže nemusíte být hotelovým hostem, abyste si tento výjimečný zážitek užili. Cena za 3 hodiny se pohybuje od 420 do 560 Kč, v závislosti na termínech vaší návštěvy (platí pouze pro osoby, které nejsou ubytovány v hotelu). Můžete zde také zůstat jen 90 minut, ale doporučuji strávit zde ty 3 hodiny, jelikož je areál rozlehlý. Jakmile vstoupíte do tohoto ráje, můžete si vychutnat vnitřní i venkovní termální bazény, saunový svět i soukromé masáže. Vyzkoušela jsem zde několik věcí a tyhle jsem si zamilovala: venkovní vyhřívaný bazén s vířivými zátokami (můžete si s sebou přinést koktejl), jezerní saunu s přírodním jezírkem a vodopádem, medovou saunu a tropickou saunu. K dispozici je 11 typů vnitřních a venkovních saun, takže zde můžete strávit celý den. Nemůžu se dočkat, až se sem vrátím. TIP: Do bazénu a saunového světa mohou vstoupit pouze dospělí vyšší než 145 cm, takže své děti nechte doma.

Best wellness hotels in Europe

Monverde hotel (Best wellness hotels in Portugal)

I recently wrote an article about my experience in Monverde hotel in Portugal so today I will only concentrate on their spa. There are only two things you have to bring with you, a swimsuits and a swimming cap (if you don’t own one, you can buy it at reception for 3 Euros). After entering the spa, the staff at the reception will show you around and take you to the changing rooms that are fully equipted. If you plan to visit the pool, sauna or steam room, you don’t have to make a reservation and you can just show up any time that works the best for you. The outside pool is open only in summer and you can spend those long cold winter days relaxing in warm sauna. If you want to treat yourself, you can book a massage, facial treatment or bath ritual. The staff is super friendly here and they will offer you tea or glass of wine after your treatment. Speaking about wine, you can buy bottles of their amazing Portugal wine right in the the hotel or also in Oliviera – Wine Tapas Market in Prague. TIP: you don’t have to bring water with you, there is a huge barrel of water with lemon and mint in the reception.


Monverde hotel (Nejlepší wellness hotely v Portugalsku)

Nedávno jsem publikovala článek o mých zkušenostech z hotelu Monverde v Portugalsku, takže dnes se budu soustředit pouze na jejich wellness centrum. Sebou si musíte vzít jet dvě věci, plavky a plaveckou čepici (pokud ji vlastníte, můžete si ji zakoupit na recepci za 3 eura). Po vstupu do lázní vám personál recepce ukáže, jak to tu chodí a dovede vás do šaten, které jsou plně vybaveny. Pokud máte v plánu navštívit bazén, saunu nebo parní lázeň, nemusíte provádět rezervaci a můžete se ukázat, kdykoli vám to bude vyhovovat. Venkovní bazén je otevřen pouze v létě a dlouhé chladné zimní dny můžete strávit relaxací v teplé sauně. Chcete-li si dopřát to nejlepší, můžete si objednat masáž, ošetření obličeje nebo koupelový rituál. Personál je zde super přátelský a po proceduře vám nabídne čaj nebo sklenku vína. Když už mluvíme o víně, přímo v hotelu si můžete koupit lahve jejich úžasného portugalského vína. Pokud to tam nestihnete, nezoufejte. Na prodej jsou i v Oliviera – Wine Tapas Market v Praze. TIP: Nemusíte s sebou vzít žádné pití, na recepci je obrovský nádoba s vodou s citronem a mátou.

Best spa in Europe

Best wellness hotels in Europe

Hotel Astir Odysseus (Best wellness hotels in Kos)

Not long ago, I wrote an article about Hotel Astir Odysseus in Kos and even though I visited that resort almost a year ago, I am still blown away. I travelled to many places but this has to be one of my favourite hotels ever. The resort is an absolute dream, the staff is friendly and their spa is so relaxing. Apart from an outside infinite pool, you can visit the indoor pool or book a relaxing massage. If you are looking a luxury spa retreat, this is the place to visit. TIP: The hotel has a small library so you don’t have to take your own books.


Hotel Astir Odysseus (Nejlepší wellness hotely na Kosu)

Nedávno jsem psala článek o hotelu Astir Odysseus na Kosu a i když jsem tento resort navštívila téměř před rokem, stále na něj vzpomínám. Procestovala jsem toho už docela dost a tohle musí být jeden z mých oblíbených hotelů. Středisko je jako absolutní sen, personál je přátelský a jejich wellness centrum je tak relaxační. Kromě venkovního bazénu můžete navštívit i krytý bazén nebo si objednat relaxační masáž. Pokud hledáte luxusní odpočinkovou dovolenou, tohle místo musíte navštívit. TIP: Hotel má malou knihovnu, takže sebou nemusíte vozit své vlastní knihy. 

Czech travel bloger in Prague

Golf Hotel Morris in Mariánské lázně

Mariánské lázně and Karlovy Vary are probably two cities I visit the most when I want to enjoy a spa retreat since they offer some of the best wellness hotels in the Czech Republic. About 9 months ago I visited Golf Hotel Morris in Mariánské lázně and I really loved the facilities. The hotel has sauna, jacuzzi and wellness center with many treatments to choose from. I tried their face mask, paraffin hand wrap, aroma bath and cinnamon massage and I enjoyed every one of them. The hotel is located outside the city in the nature reservation called Slavkovský les so it is super peaceful here. If you are a sports fan, you can spend some time in the little gym or you can play golf. If you are not sure about your golf abilities, you can try a golf simulator located in the hotel. TIP: If you travel by car, you should definitely visit Monastery Teplá that is located about 15 minutes from the hotel.


Golf Hotel Morris v Mariánských lázních

Mariánské lázně a Karlovy Vary jsou asi dvě města, která navštěvuji nejvíce, když se chci užít pořádný lázeňský pobyt. Asi před 9 měsíci jsem navštívila Golf Hotel Morris v Mariánských lázních a strašně se mi tu líbilo. Hotel má saunu, vířivku a wellness centrum s mnoha možnostmi léčby. Vyzkoušela jsem jejich obličejovou masku, parafínový zábal rukou, aroma koupel a skořicovou masáž a každou proceduru jsem si děsně užila. Hotel se nachází mimo město v přírodní rezervaci Slavkovský les, takže je to tu velmi klidné. Pokud jste sportovní fanoušek, můžete strávit nějaký čas v malé posilovně nebo si můžete zahrát golf. Pokud si nejste jisti svými golfovými schopnostmi, můžete si v hotelu vyzkoušet golfový simulátor. TIP: Pokud cestujete autem, určitě byste měli navštívit klášter Teplá, který se nachází asi 15 minut od hotelu.

Travel with Czech travel blogger

What are the best wellness hotels that you would recommend me? / Jaký nejlepší lázeňský hotel byste mi doporučili?

Follow:

5 Comments

 1. April 10, 2019 / 12:41 am

  These places look absolutely incredible! What a great list!

 2. Sabi
  April 10, 2019 / 5:34 pm

  Ten Maximus ma fakt veľmi láka. 🙂 Inak musím pochváliť fotky, úplne profi!

  Sabi z blogu Beautiful savage

 3. April 12, 2019 / 3:32 pm

  Those places looks amazing! Loved the photos. Thanks for sharing ♥️ ♥️ By any chance, are you interested in doing collabs? xx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *