All you need to know about Hotel Astir Odysseus in Kos

Hotel Astir Odysseus is Greece
Hotel Astir Odysseus is located 5 km from the center

When travelling,  I prefer a little bit of adventure. It doesn’t have to be bungee jumping or swimming with sharks, but I like when I can explore new places and do as many things as possible. However, once a year I love to enjoy a relaxing holiday. Greece is absolutely perfect for that. I have already been in Athens and romantic Santorini but today I am going to review my experience in Hotel Astir Odysseus in Kos. Relaxing holiday means one thing for me. Do as little as possible, and not only on the actual vacation but also while planning it. Usually I plan my trip quite thoroughly, finding the cheapest flights, accommodation, cute cafes and restaurant and writing a list of all the places I want to visit. With relaxing holidays, this all goes on a side and let an agency do all the hard work. We usually use Invia and search for all inclusive packages. I have no intentions to cook at home so I will definitely not cook while on holiday. Some of the places found through agencies are hit or miss but this hotel was a win in a lottery.

Never-ending pool and breathtaking views of Kos island

Some Greek island are difficult to reach, meaning there are no direct flights from the Czech Republic. Kos is an exception, so if you are travelling with someone who doesn’t like flying (like my mom) you can save yourselves an airport transfer. The good thing about travelling with an agency is that you don’t have to worry about anything. I don’ t drive so I have to rely on taxis or public transport which could be sometimes a bit tricky. Agency will send a little bus for you. We arrived late in the evening and we passed a lot of other hotels which were not exactly great. When I saw ours I was blown away. I traveled quite a lot but the level of luxury was amazing. Especially for the price that we paid. Right after checking into our room (where we found a welcome plate of food), I had to check how much the hotel normally costs. It was twice more then what we paid. So two recommendations. Never book your hotel directly through their website and always choose the dates before the main season, meaning before July. The season prices starts at 2120 Euros/person for 8 days and if you go just few days before you can drop it by half. If you manage to get it for the cheaper price you got yourself a bargain.


Když cestuji, preferuji trochu dobrodružství. Nemusí se jednat o bungee jumping nebo plavání se žraloky, ale ráda objevuji nová místa a dělám co nejvíce věcí. Jednou za rok si chci ale užít relax dovolenou a Řecko je pro to úplně ideální. Už jsem byla v Athénách a v romantickém Santorini, ale dnes se s vámi podělím o svůj názor na hotel Astir Odysseus na ostrově Kos. Relaxační dovolená pro mě znamená jednu věc. Dělat toho co nejméně, a to nejen na samotné dovolené, ale také při jejím plánování. Většinou plánuji své výlety poměrně pečlivě, od hledání levných letenek a ubytování, zajímavých restaurací a kaváren přes sepisování seznamu míst, které si nesmím nechat ujít. U odpočinkové dovolené to jde stranou a nechávám agenturu odvést všechnu těžkou práci. Obvykle používáme Invii a hledáme all inclusive balíčky. Nevařím ani doma, tak nevidím důvod, proč začínat na dovolené. S agenturou to občas bývá hra v loterii a mi jí tentokrát vyhráli.

Nekončíčí bazén a dechberoucí výhled na ostrov Kos

Některé řecké ostrovy nemají přímé léty z Prahy, ale Kos je výjimka. To je skvělé hlavně, když cestujete s někým, kdo nemá rád létání (jako moje mamka) a vy si tak ušetříte přestup do jiného letadla. Skvělou věcí na cestování s agenturou je, že nemusíte o nic zajímat. Neřídím, takže musím spoléhat na taxíky a veřejnou dopravu, což občas nemusí být ideální. Agentura pro vás na letiště pošle malý autobus. Přijeli jsme pozdě v noci a cestou jsme projížděli kolem spousty dalších hotelů, které nebyly úplně ideální. Když jsem ale uviděla náš, byla jsem nadšená. Procestovala jsem poměrně hodně míst, ale tohle byla fakt paráda. Hlavně za tu cenu, kterou jsme zaplatili. Hned po odnesení věcí do pokoje (kde na nás čekala miska jídla) jsem se ze zvědavosti podívala na ceny tohoto hotelu. Normálně stojí dvakrát více, než jsme za to dali. Takže mám pro vás dvě rady. Nikdy to nekupujte přímo přes hotel a vždy si vyberte datum před hlavní sezónou, tedy před červencem. Cena v sezóně začíná na 55 000 Kč za osobu za 8 dní a když to uděláte chytře, můžete ušetřit až půlku. Za tu cenu toho nebudete litovat.

Best hotels in Kos, Greece

All inclusive packages could go two ways. Either you regret paying for it because you have the same food every day, you never try the local cusine and their cocktails taste like mouth wash; or you are so happy and you look forward to every dinner, lunch and breakfast. We were amazed at the hotel Astir Odysseus. I would have to spend there a month to be able to try all the food. The selection was amazing, their breakfasts had everything you could hope for. Fruits, cakes, cereals, eggs, pancakes, omelettes. You name it. Same goes to lunches and dinners. You want to try seafood? No problem.

Perfect hotel service by the pool

It was impossible to be hungry there. Right after breakfast, you could get snacks by the pool and you can refresh yourself with an ice cream. The cocktails were my favorite part. They were really good quality and the range was quite big. You could just read a book by the pool while sipping your Piňa Colada. Heaven.


All inclusive balíčky mohou skončit dvěma způsoby. Buď litujete toho, že jste si je zaplatili, protože máte každý den stejné jídlo, nevyzkoušíte nic z místní kuchyně a koktejly chutnají jako ústní voda; nebo se děsně těšíte na každou večeři, oběd i snídani. My jsme se těšili. Museli bych tam strávit měsíc, abych vůbec zvládla všechno ochutnat. Výběr byl vynikající, jejich snídaně měli všechno, co jste si představili. Ovoce, dorty, cereálie, vajíčka, palačinky, omelety. Prostě všechno. To samé se dalo říct i o obědech a večeřích. Chcete zkusit mořské plody? Žádný problém.

Perfektní hotelový servis u bazénu

Bylo nemožné mít tady hlad. Hned po snídani na vás čekala svačina u bazénu a když vám bylo horko, mohli jste se osvěžit zmrzlinou. Koktejly tu byly na jedničku, fakt kvalitní a velký výběr. Představte si, že si jen tak ležíte u bazénu, čtete knížku a popíjíte Piňa Coladu. Ráj na zemi!

Hotel Astir Odysseus is Greece
Hotel Astir Odysseus at night

Activities at the hotel Astir Odysseus

If I relax, I relax. I mean I can actually read a book for hours while relaxing by the pool. My days here were pretty similar. Food, pool, food, pool, food and taking photos. And somehow I loved it. It was great just to switch off and enjoy the wonderful weather. It was pretty hot in here and I had to hide in the shadow not to burn. If you need some activities, you would still love this place. The staff offers so many different things so you are never bored. Yoga, water sports, games, evening performances. You have so many options. They even have a big climbing wall here. If you forget something at home, there is a little shop that will satisfy most of your needs. You need flip flops, new sunscreen or a postcard for your family? Or you forgot your inflatable flamingo at home? You can get almost everything here. I honestly didn’t feel the need to leave this beautiful resort.


Aktivity v hotelu Astir Odysseus

Když relaxuji, tak opravdu relaxuji. Tím myslím, že dokážu několik hodin číst a relaxovat u bazénu. Moje dny tady byly dost podobné. Jídlo, bazén, jídlo, bazén, jídlo a focení. A nějak mě to děsně bavilo. Bylo skvělé úplně vypnout a užít si krásné počasí. Bylo docela vedro a musela jsem se schovávat ve stínu, abych neshořela. Pokud ale potřebujete k životu nějaké aktivity, toto místo se vám i tak bude děsně líbit. Jóga, vodní sporty, hry, večerní představení. Máte tu spoustu možností. Dokonce tady mají i lezeckou stěnu. A pokud si doma něco zapomenete, můžete si to koupit v malém obchodě v hotelu. Rozbili se vám žabky, potřebujete nutně opalovací krém nebo chcete poslat pohled domů? Nebo jste nedej bože doma zapomněli nafukovacího plameňáka? Tady koupíte vážně skoro všechno. Celou dobu pobytu jsem neměla nutkání rezort opustit.

Best hotels in Kos, Greece
Hotel Astir Odysseus has two restaurants

Explore the island

Staying in a resort is not an option? That is completely fine. You can choose from several trips organised by hotel Astir Odysseus. We were planning that but then it was either too hot or we were too lazy. One of the trips will take you to Turkey so you will get a change to visit two continents in one day. If you are from EU and you are use to travelling just on your ID, don’t forget to bring you passport. If you want to stay in Europe, there are other options for you. Nisyros, volcanic island not far from Kos, will charm you with its beautiful architecture and beaches. Kos has a perfect location and it is surrounded by other fantastic small islands. Another trip will take you to three little islands called Plati, Pserimos and Kalymnos. If you prefer staying on Kos, you can book a bus trip around the island which will show you all the beauties of this island. I have done that before and I really recommend it. I promise you will never be bored there.

Objevte ostrov

Nechce se vám zůstávat v rezortu? To vůbec nevadí, jelikož si můžete vybrat z několika výletů. My jsme to plánovali, ale buď bylo moc horko, nebo jsme byli líní. Jeden z výletů vás vezme do Turecka, takže v jeden den budete mít možnost navštívit dva kontinenty. Pokud jste z EU a cestujete jen na občanku, nezapomeňte si sebou přibalit pas. Pokud byste raději zůstali v Evropě, máte spoustu dalších možností. Nisyros, sopečný ostrov nedaleko od Kosu, vás okouzlí svou krásnou architekturou a plážemi. Kos má perfektní lokalitu a je obklopený několika úžasnými ostrůvky. Na dalším výletě budete moci objevit krásy tří ostrovů, Plati, Pserimos a Kalymnos. Pokud ale přece jenom chcete zůstat jen na Kosu, vydejte se na výlet autobusem, který vás proveze po ostrově. Já jsem se tam byla podívat a moc to doporučuji. Slibuju vám, že se tu určitě nebudete nudit.

Best hotels in Kos, Greece
Looking for an amazing pool? Hotel Astir Odysseus is the right choice.
Follow:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *