3 things to do in Budapest

what places to visit in Budapest

Budapest, the city that always somehow slipper under my radar. But I finally made it and I have to say, it was not the last time I paid a visit to this city. Located around 550 km from my Prague, we decided to take a bus there. One of the reasons was our budget. The flights were quite expensive and 5 hours in a bus is not that bad. As always, we decided to use Regiojet since we were almost never disappointed with them. It is truth that one time our bus in Vienna was cancelled but apart from that, they always deliver. And they deliver cheap. To save even more money, we booked a hostel near the city center. However, we didn´t realize that it was a party hostel. I am not against having fun and listening to music but if you are surrounded by drunk people when you want to sleep, it is not that great. If you want to save money and yet have a relaxing trip, book an apartment through Airbnb. The prices are usually very similar and the places offer you comfort. And what about the city itself? Here are 3 things you cannot miss!

Budapest sightseeing

We are all tourist and even though some people try to deny it, we all want to see the main attractions. When you are in Budapest, I would highly recommend you to take the free tour. They take you around the city, teach you a bit about history and help you to find lovely cafes and restaurants. After you are done with the tour, get some snacks and drinks and enjoy them by the river with a fantastic view over the Parliament building. Once you are bored with the view (which is probably never), go to visit the Fishermans Bastion. This building on the castle hill will take your breath away.

Budapešť, město, kterému jsem se nějakým záhadným způsobem vyhýbala. Konečně jsem ho ale navštívila a musím vám říct, že jsem tady nebyla naposledy. Jelikož se město nachází asi 550 km od Prahy, rozhodli jsme se tam jet autobusem. Jedním z důvodů byl náš rozpočet. Lety byly poměrně drahé a 5 hodin v autobuse se nejevilo jako noční můra. Jako obvykle jsme zvolili Regiojet, který nás téměř nikdy nezklamal. Jen jednou nám zrušili ve Vídni autobus, ale jinak bylo vždy vše bez problémy. A za nevelké peníze. Abychom ušetřili ještě víc, zamluvili jsme si hostel kousek od centra. Čeho jsme si nevšimli bylo to, že se jednalo o party hostel. Nemám nic proti zábavě a muzice, ale pokud to tam vyhrává, když chcete jít spát, není to ideální. Pokud tedy chcete ušetřit, zamluvte si pokoj přes Airbnb. Ceny jsou poměrně podobné a budete tam mít více klidu. A co se týká samotného města? Tady jsou 3 věci, které si nesmíte nechat ujít.

Památky v Budapešti

Všichni jsme turisté, a přestože se to někteří snaží popřít, všichni chceme vidět hlavní atrakce. Když jste v Budapešti, velmi vám doporučuji jít na prohlídku s průvodcem (je jich tu dost zdarma). Ukážou vám město, prozradí něco o historii a poradí vám, kam zajít na kafe nebo na večeři. Po prohlídce si vezměte občerstvení a pití a odpočiňte si u řeky při pohledu na budovu parlamentu. Až vás to omrzí (což se možná nestane), vyrazte na výlet do Rybářské bašty. Tato architektonická podívané nacházející se na kopci vám vyrazí dech.

památky, které musíte navštívit v budapešti

Relax in thermal baths in Budapest

I love spa, wellness centers and all places where I can relax. Therefore, my first steps in Budapest led me to their incredible Széchenyi thermal bath. It is the largest medicinal bath in Europe with several pools. Going there in winter? It doesnt matter since the outdoor pool is 27-38C. The complex also have saunas (my favorite) and steam room. Looking for something extra? Book a massage!

Relaxujte v termálních lázních

Miluji lázně, wellness centra a všechny místa, kde můžu relaxovat. Proto moje první kroky v Budapešti vedli to úžasných termálních lázní Széchenyi. Jsou to nejrozsáhlejší léčebné lázně v Evropě s několika různými bazény. Chystáte se tam v zimě? Nevadí! Venkovní bazény mají 27-38C. V komplexu najdete i sauny (moje oblíbené) a páru. Chcete ještě něco extra? Zamluvte si masáž!

Best thermal baths in Budapest

Eat, eat and eat

I am a huge foodie so I might save money somewhere else but I never say no to food while travelling (or while at home). I discovered couple of great place in Budapest but two of them got stuck in my head. All brunch enthusiastics have to go to Stika. This cute little cafe has the best eggs Benedict and everything is just so beautifully served. I am just getting hungry thinking about it. For those who love sweets, there is Gelarto Rosa. Their rose ice creams are so beautiful and definitely worth taking a photo. It is not just pretty looking, their flavors are also awesome. Lavender white chocolate is probably the best ice cream I have ever had!

Jezte, jezte a jezte!

Miluju jídlo, takže i když se snažím během cestování šetřit, na jídle to není. Při návštěvě Budapešti jsem objevila několik skvělých míst, ale dvě se mi vryly do paměti. Všichni milovníci brunche musí povinně zajít do Stika. Tahle malá útulná kavárna má ty nejlepší vejce Benedikt a všechno je naservírované tak, že vám to bude líto sníst. Pokud máte raději sladké, vyrazte do Gelarto Rosa. Jejich zmrzlina (je ve tvaru růže, jak už název napovídá) je nejen krásná, ale i vynikající. Jejich levandulová s bílou čokoládou je asi tou nejlepší příchutí, jakou jsem kdy měla!

Best places to eat in Budapest

Best brunch places in Budapest

Follow:

3 Comments

 1. anoddgirl
  March 3, 2019 / 9:11 am

  I've been to Budapest once for a day and I loved it!I can't wait to go back and go to the thermal baths this timexxhttp://anoddgirl.blogspot.com.au

 2. hassan
  March 14, 2019 / 2:12 pm

  Great Blog!
  Regards.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *