Why I hate washing machines

15:16

barcelona, style without limits, czech blogger, česká blogerka, móda

I love buying new clothes, especially when I find a piece that is not only pretty but also comfortable. So you can imagine how happy I was when I discovered this cute jumpsuit that I decided to take to Barcelona. Comfy, cute, perfect fit... well until the point I decided to wash it. I recently moved to a new apartment but when I was still living in my old flat (which was a total nightmare, considering that my flatmate loved playing metal music at 3AM), our washing machine was a bit funny. I was using it anyway which was a big mistake. Most of my clothes survived but this jumpsuit (which was not super cheap) didn´t turn out so great. Do you remember seeing those comedies when someone tries to wash their clothes and when they take it out, it looks like a clothes for dolls? That is exactly what happened to me. The jumpsuit shrank so badly (even though I set the machine correctly) and I could barely fit it and my ankles were showing. So I learnt the lesson. Never trust a washing machine. Did you ever have similar experience, or is it just me being totally useless?😀

Strašně ráda nakupuji nové oblečení, zvláště když se mi podaří najít kousek, který je nejen hezký, ale i pohodlný. Takže si dokážete představit, jakou radost jsem měla, když jsem objevila tenhle roztomilý overal, který jsem si sebou zabalila na výlet do Barcelony. Pohodlný, pěkný a skvěle mi padl... tedy až do okamžiku, kdy jsem se ho rozhodla vyprat. Nedávno jsem se přestěhovala do nového bytu, ale když jsem ještě bydlela v tom starém (což byla noční můra, jelikož si můj spolubydlící moc rád pouštěl metalovou muziku ve tři ráno), naše pračka fungovala dost podivně. Přesto jsem jí používala, což se mi docela vymstilo. Většina mého oblečení přežila, ale overal skončil špatně. Pamatujete si na ty komedie, kde lidé dali něco vyprat a když to vyndali, tak to mělo velikost jako pro panenku? Tak to se přesně stalo mě. Overal se děsně srazil (přestože jsem ho prala podle instrukcí) a já se do něj jen tak nacpala a o nohavicích ani nemluvím. Nakonec spíš vypadali jako šortky než jako kalhoty. Takže jsem si z toho vzala ponaučení. Nikdy nevěřte pračkám. Stalo se vám někdy něco podobného, nebo jsem tele jenom já? 😀

barcelona, style without limits, czech blogger, česká blogerka, móda
barcelona, style without limits, czech blogger, česká blogerka, móda

You Might Also Like

19 comments

 1. Oh my gosh, this is all too relatable. I have had so many things shrink or stretch or just get ruined in the wash. So frustrating!
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 2. They do seem to ruin things at times. Even on a gentle cycle. I try to hand wash if I have time. These are wonderful pictures x

  OdpovědětVymazat
 3. Yes, I had a similar experience. One of my sweaters shrunk. Lovely photos.

  https://modaodaradosti.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. I hate doing laundry for this exact reason. My girlfriend has actually banned me from trying to help her. LOL

  OdpovědětVymazat
 5. I always wash only in cold! I hate when stuff shrinks!! Such a cute jumpsuit though!!

  OdpovědětVymazat
 6. I had a similar problem with a sweater. Next time I find a piece of clothing that I absolutely love, I'll buy two of the same kind.

  OdpovědětVymazat
 7. I have a love hate relationship with our washing machine, as well! Does the job, but it is a pain to clean!

  OdpovědětVymazat
 8. Some clothes really aren't for washing machines, it depends on the fabric, just like brassieres. Shouldn't be really machined wash cuz it will be stringed to each other.

  OdpovědětVymazat
 9. Haha washing machines can be the worst sometimes! Some of my favorite clothes have shrunk this way!

  OdpovědětVymazat
 10. Washing can be a daunting task but then, we need to do the laundry to keep ourselves clean.

  OdpovědětVymazat
 11. I've never had much of an issue with washing machines. The only problems I have are trying to wash blankets at home and the washing machine can't really handle it. Sorry to hear your outfit was ruined!

  OdpovědětVymazat
 12. I’m so sorry to hear about what happen to that outfit. I remembered I also have the same experience when I washed my skirt too.

  OdpovědětVymazat
 13. I love the wash but some pieces just need to be washed by hand! I've had my fair share of disasters.

  OdpovědětVymazat
 14. We tend to hand wash our clothes. We learned from the elders that handwash clothes has a long life span :)

  OdpovědětVymazat
 15. I take forever to wash clothes, I honestly rather hand wash most things!

  OdpovědětVymazat
 16. Omg, that happened to me when my husband put my favorite sweater in the washing machine. totally know your frustration.

  OdpovědětVymazat
 17. Wow! That is stunning. I love wearing jumpsuits too, and you really look so beautiful by that outfit.

  OdpovědětVymazat
 18. According to my experience, when clothes shrink it rarely has anything to do with the washing machine, but with the poor quality of the fabric.

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!