What to do (not to do) in Disneyland Paris

attractions, style without limits, czech blogger, lucie srbová, česká blogerka

The happiest place on Earth. Everybody says that Disneyland Paris is the coolest place to visit and since we did not visit this place as kids, I decided to book a trip to Paris and spend one day in this magical kingdom. Since we always try to travel cheap (mostly because we don’t have any money), we booked airbnb instead of hotel and believe, it was a great decision. We were super close to the center and the apartment looked better than most hotels. Our host was super friendly and gave us a lot of great tips for restaurants and bars. If you are planning a trip, definitely visit Lulu White bar. Their cocktails are amazing and it has such a cool atmosphere.

Singing dolls and tower of terror in Disneyland Paris

We chose Sunday for our Disney trip and we got tickets for both Disneyland Park and Walt Disney Studios Park. If you want to save some money, get your tickets through 365tickets.com. It is way cheaper than buying it on the official website. After our arrival, there was one thing I have to do. Well, two things. I had to buy the Minnie Mouse ears and since I forgot sunscreen in the apartment, I had to get it here as well. Just a little advice… try not to forget it otherwise you will spend a lot of money. Disneyland is expensive. When I had everything important, it was time to choose the attraction. I let my friend decide and it was a huge mistake.


Nejšťastnější místo na zemi. Každý říká, že Disneyland Paris je úžasné místo a jelikož jsme ho jako děti nenavštívili, rozhodla jsem se zarezervovat si letenku do Paříže a navštívit toto magické království. Jelikož se vždycky snažíme cestovat levně (především proto, že nemáme peníze), zarezervovali jsme si místo hotelu pokoj přes airbnb a bylo to skvělé rozhodnutí. Byly jsme ubytovaní kousek od centra a pokoj vypadal lépe než většina hotelů. Naši hostitelé byli fantastičtí a dali nám skvělé tipy na restaurace a bary. Pokud plánujete výlet do Paříže, nenechte si ujít Lulu White bar. Jejich koktejly stojí za to a je zde skvělá atmosféra.

Zpívající panenky a věž teroru – Disneyland Paris

Vybrali jsme si pro naši návštěvu Disneylandu neděli a lístky jsme si pořídili jak pro Disneyland Park, tak pro Walt Disney Studios Park. Pokud chcete ušetřit, kupte si lístky přes 365tickets.com. Je to o dost levnější než na jejich oficiální stránce. Po příjezdu do parku jsem musela vyřešit jednu věc. Tedy dvě věci. Musela jsem si koupil Minnie Mouse uši a jelikož jsem inteligentně zapomněla na pokoji opalovací krém, musela jsem si ho tady taky pořídit. Jedna menší rada, snažte si nic nezapomenut, jelikož je tu všechno pěkně předražené. Po nákupu všech potřebných věcí jsme si šli vybrat atrakce. Nechala jsem to na mém kamarádovi a to byla velká chyba.

attractions, style without limits, czech blogger, lucie srbová, česká blogerka

It is important to know that I am not a huge roller coaster fan. I know that you are probably asking why I went to Disneyland Paris but I just really wanted to see what the fuss is all about. Our start wasn’t the greatest. We went to try Indiana Jones and the Temple of Peril. The great thing was we only waited 5 minutes to get in. The bad thing was I didn’t know it is one those roller coasters that spins around. I spent the whole ride with my eyes closed and I was hoping other attractions will be more fun. How silly I was! While we took a fast pass for Big Thunder Mountain, we went to try the Crush’s Coaster. I saw the word Spin and I wanted to run away but my friend talked me into staying. Sadly we spent more then an hour in the line and it was not fun at all. I actually really enjoyed this attraction. Mostly because we shared it with a guy who started screaming even though nothing was yet happening. The bad part of this ride was its length. We waited more than hour for a minute ride. Oh well. After that we went back to the Big Thunder Mountain where we found out it wasn’t working at the moment.

Pirates of the Carribbean

The other attraction we visited can be divided into three sections. Horrible, great and creepy. I really enjoyed Pirates of the Carribean, Big Thunder Mountain (it was worth the wait, probably the best attraction in the park), Les Voyages de Pinocchio (I know it is mostly for children) and Studio Tram Tour. On the other hand, I really hated Hyperspace Mountain. I was sick for like a day after that. Ratatouille also wasn´t my favorite, my friend had a major motion sickness from all the 3D effect. It’s a small world attraction was completely something else. Those singing dolls were so creepy, I don’t even know. My friend also tried the Tower of Terror and he wasn’t blown away by it. What about you? Have you ever been and what is your favorite attraction?


Je důležité vědět, že nejsem velkým fanouškem horských dráh. Asi si říkáte, proč jsem tedy jela do Disneylandu, ale chtěla jsem prostě vědět, o čem to celé je. Náš začátek nebyl úplně nejlepší. Šli jsme na atrakci Indiana Jones and the Temple of Peril a jelikož jsme čekali jen 5 minut, bylo to skvělé. Co už ale nebylo tak úžané byl fakt, že ta horská dráha točila, takže jste byli vzhůru nohama. Celou cestu jsem tedy měla zavřené oči a doufala jsem, že další atrakce budou lepší. Jak jsem se mýlila! Po tomto zážitku jsme si vzali fast pass pro atrakci Big Thunder Mountain a šli si zkusit Crush´s Coaster. Když jsem před atrakcí viděla slovíčko Točit, chtěla jsem utéct, ale kamarád mi to rozmluvil. Nakonec jsme tu ale strávili přes hodinu ve frontě, což bylo dost otravné. Nakonec se mi tahle atrakce hodně líbila, především proto, že jsme jeli s chlápkem, který začal křičet hned na začátku, než se to vůbec rozjelo. Jediné, co bych tomu vytkla, bylo to čekání. Čekat přes hodinu na minutovou jízdu je docela blbé. Jelikož už bylo na čase, šli jsem na Big Thunder Mountain, kde jsme zjistili, že momentálně z technických důvodů nefunguje.

Piráti z Karibiku

Další atrakce, které jsme navštívili, můžu roztřídit do tří sekcí. Hrozné, skvělé a divné. Moc se mi líbily Pirates of the Carribean, Big Thunder Mountain (stálo za to si počkat, asi nejlepší atrakce), Les Voyages de Pinocchio (vím, že je to spíš pro děti) a Studio Tram Tour. Naopak jsem úplně nenáviděla Hyperspace Mountain, po které mi bylo špatně ještě druhý den. Taky nejsem velkým fanouškem Ratatouille, ze které nebylo kamarádovi dvakrát nejlépe.  It´s a small world, atrakce, která byla fakt strašně divná. Zpívající panenky byly spíš děsivé, takže moc nedoporučuju. Kamarád ještě zkusil Tower of Terror a taky z ní nebyl moc nadšený. Co vy? Byli jste někdy v Disneylandu a co se vám nejvíc líbilo?

attractions, style without limits, czech blogger, lucie srbová, česká blogerka
attractions, style without limits, czech blogger, lucie srbová, česká blogerka
Follow:

14 Comments

 1. Dressed With Soul
  July 16, 2018 / 10:55 am

  The photo with the Eiffel tower is so amazing!xx from Bavaria/Germany, Renawww.dressedwithsoul.com

 2. Mason Soiza SEO
  July 16, 2018 / 2:50 pm

  I would love to go to Disneyland too.I want to feel like a kid again.

 3. Sabča
  July 16, 2018 / 9:16 pm

  Super článok aj fotky. 😉 My sme tam s kamošom boli pred rokom a tiež sa nám veľmi páčili Piráti. Ale Big Thunder Mountain… to bola príšernosť. 😀 My sme strašne vrieskali a zaprisahali sa, že už na také čosi v živote nepôjdeme. :DSabi z blogu Beautiful savage

 4. Shannon Boyce
  July 17, 2018 / 1:20 am

  What a great post! I love disney and really enjoyed disneyland Paris! the-creationofbeauty.blogspot.com

 5. Etan Matt
  July 19, 2018 / 11:34 am

  Such a beautiful pictures!Regards.Dealswithin.com

 6. Samuel Dyson Huddersfield
  July 20, 2018 / 5:06 pm

  Thanks for the tips! And by the way the photos are really beautiful.

 7. Mark Deitch BBC
  July 30, 2018 / 1:20 pm

  Girl, you're making me want to go to Paris!

 8. Sir Jack Brabham
  August 6, 2018 / 2:20 pm

  Wonderful photos. And thanks for the tips.

 9. Peter Gale Godalming
  August 9, 2018 / 4:14 pm

  I'm visiting Disneyland next month. These are great tips!

 10. saba khan
  November 18, 2018 / 10:35 am

  Such a beautiful pictures!Regards.pariwikivideo

 11. Mobile app Development Company in Mumbai
  November 30, 2018 / 12:10 am

  Thanks for sharing this blog, this blog is very helpful information for every one.

 12. School Management Software in Noida
  December 5, 2018 / 12:17 am

  Most impressive Topic and Blog, this is very helpful Information. thanks for sharing.

 13. Mobile app Development company in Lucknow
  December 6, 2018 / 6:29 am

  Very Informative blog, Thank you for this Information.

 14. pariwikisu
  January 8, 2019 / 4:06 pm

  Thanks for sharing this first-class article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *