New sunglasses and fight with a grasshopper

23:45

optiscont brýle, sluneční brýle Polaroid, česká blogerka, czech blogger
Jumpsuit: H&M, Sunglasses: Optiscont, Purse: New Look, Shoes: Deichmann, Belt: C&A
I just turned 28. I didn´t feel like it was a huge difference but when I got a call from my grandmother saying it is about time to get married and have kids and if I don´t do it right now, it would be too late, I was like wow, I am getting old. Well what can I say. I have a very supporting family. 🙂 Anyway, I just found a new apartment so at least I will live on my own so that is a step in the right direction. I used to have flatmates and it was just not good since they were too loud and selfish. I also won a fight with grasshopper last night which was a big deal. I know you will probably laugh at me but I am terrified of everything that can fly (or hop) and it is inside my apartment. I don´t mind it in the nature but it freaks me out when it is in a place where I sleep so I was very proud of mysef when I put a bucket over it and put it on our balcony (I know, Wonderwoman would be proud). Anyway, this is not what I wanted to talk about.

How to make your outfit more interesting

Moving to a new apartment is awesome but I have so much stuff so it will take me forever to get all my stuff to my new place. Therefore, I decided to stop buying clothes for a while so I can fit my dresses into my suitcases. Instead I choose to get new accessories that are easy to carry but can make your outfit looks better. One of my favorite piece for this summer are my new sunglasses from Polaroid. I got those from Optiscont and I absolutely love them. Not only because they look really good but I also appreciate how light they are. Some of my other sunglasses are kinda heavy so I was really suprised when I first tried them on. They are also very stylish and goes with all my outfits. What are your favorite accessories to spice up your outfit? And do you also hate grasshoppers?

Tak už je mi 28 let. Nejdřív mi to nepřišlo jako velký rozdíl, ale když mi babička přála se slovy, že už bych měla být vdaná a mít děti, a pokud to neudělám co nejdřív, bude pozdě, řekla jsem si, že už jsem asi fakt stará. No co na to mám říct. Mám velmi podporují rodinu. 🙂 Narozeniny jsem ale oslavila dobrou zprávou. Konečně se stěhuju do nového bytu a už nebudu mít spolubydlící, takže to je změna k lepšímu. Další měsíc s nimi už bych asi nepřežila, protože byli neskutečně hluční a sobečtí. Taky se mi podařilo vyhrát boj s obří kobylkou. Asi si říkáte, co jsem to za blázna, ale já mám z kobylek hrůzu a to, že se mi jí podařilo dostat z pokoje (hodila jsem na ní obří kýbl a vynesla jsem jí na balkon - výkon hodný Wonderwoman) byl na mě pokrok. O tom jsem ale nechtěla mluvit.

Jak si vylepšit outfit

Stěhování je super, ale jelikož mám milion věcí, obávám se, že to budu všechno stěhovat tak rok. Proto jsem se rozhodla, že si do té doby nepořídím žádné nové oblečení. Místo toho mám povolen jen nákup doplňků, které jsou skladné. Nedávno mi do sbírky přibily nové sluneční brýle Polaroid. Jsou z obchodu Optiscont a zbožňuju je. Nejenže dobře vypadají, ale taky jsou děsně lehké. Nevím proč, ale většina mých brýlí váží asi tunu, takže jsem byla překvapená, když jsem si je poprvé zkoušela. Navíc se mi hodí úplně ke všemu, takže to byla snadná volba. Jak to máte vy? Které doplňky si nejradši pořizujete? A taky nesnášíte kobylky?

optiscont brýle, sluneční brýle Polaroid, česká blogerka, czech blogger

optiscont brýle, sluneční brýle Polaroid, česká blogerka, czech blogger

optiscont brýle, sluneční brýle Polaroid, česká blogerka, czech blogger

optiscont brýle, sluneční brýle Polaroid, česká blogerka, czech blogger

You Might Also Like

13 comments

 1. You look so beautiful. Love your jumpsuit and its print!
  xx

  http://www.mybeautrip.com

  OdpovědětVymazat
 2. Love your dress, great summer look!

  OdpovědětVymazat
 3. I like your outfit. You look beautiful in it.

  OdpovědětVymazat
 4. Okuliare ti naozaj skvele sadnú, si v nich kočka. :) A super outfit, páči sa mi kombinácia kúskov. ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 5. my first cousin was terrified of grasshoppers so I can relate. I'm not afraid of them, but like most people I dislike bugs in my vicinity. I freak out when I see a wasp.

  You look fantastic in this jumpsuit. Great styling!

  OdpovědětVymazat
 6. you look stunning dear, the sunglasses looks nice on your outfit.

  OdpovědětVymazat
 7. Nice outfit! You look beautiful.

  OdpovědětVymazat
 8. such a cute jumpsuit! love the print.


  https://ami-amour.com/

  OdpovědětVymazat
 9. Nice outfit and sun glasses looks good on you.

  OdpovědětVymazat
 10. I like the caption. It only says Go out and experiment with your style.

  OdpovědětVymazat
 11. Nice to be visiting your blog again, Thanks for this wonderful article and continue sharing more topics .
  Digital Marketing Company
  SEO Services Company

  OdpovědětVymazat
 12. Skvělý outfit! Ten overal je úplně úžasný.
  Ať se daří v novém bytě. :-)

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!