Best parks in Prague

21:31

česká módní blogerka, kam vyrazit v Praze, Stromovka
I don´t know how about you but I love hanging out in the nature. Since I moved to Prague, I really started to appreciate quiet places without cars and crazy drunk people so whenever I can I try to go outside Prague and hike. This weekend I went to Šumava and it was wonderful. I will tell you more about it in upcoming posts but today I want to share with you my favorite spots in Prague. If you are fed up with full streets of Wenceslav Square and you want to spend some time in nature, you don´t have to hop on the car and go away. The nature is just behind the corner.

Stromovka park

There are many parks in Prague, such as Riegrovy sady, Havlíčkovy sady, Letná and many more. My personal favorite is Stromovka and the reason is pretty simple. The park is huge so you don´t have people sitting next to each other like in Riegrovy sady and it is perfect for sports - you can bike, run or do yoga. I am more of a lazy person so I prefer to have a small picnic here with friends or walk around and chase dogs (there are so many of them here). If you cross the river and walk for about 20 min, you will find yourself in a beautiful vineyard where you can enjoy a glass of wine with a beautiful view of Prague. Totally worth it!

Nevím, jak vy, ale já miluju přírodu. Od té doby, co jsem se přestěhovala do Prahy, si čím dál tím víc vážím klidných míst bez aut a bláznivých ožralů. Proto vždycky když se naskytne příležitost, vyrazím mimo Prahu na tůru. Tento víkend jsme s kamarádkami vyjely na Šumavu a strašně jsme si to užily. Napíšu o tom víc v dalším článku, ale dnes se s vámi podělím o svá oblíbená místa v Praze. Pokud už vás nebaví přeplněné ulice poblíž Václaváku a chcete se na chvíli schovat v přírodě, nemusí sednout do auta a odjet pryč. Příroda je hned za rokem

Stromovka

V Praze je velké množství parků, jako jsou Riegrovy sady, Havlíčkovy sady, Letná a mnoho dalších. Můj nejoblíbenější park je Stromovka a to z velmi jednoduchého důvodu. Park je dost rozlehlý, takže nesedíte nasardinkovaní jeden vedle druhého, jako se to občas stává v Riegrových sadech. Je to tu skvělé na sportování - můžete vyrazit na kolo, zaběhat si nebo si zacvičit jógu. Já jsem poměrně líná, takže dávám přednost piknikům s přáteli nebo pronásledování psů (těch je tady neskutečně množství). Když se pak parkem vydáte k řece a přejdete na druhou stranu, za 20 minut se ocitnete u vinotéky sv. Kláry, kde si můžete vychutnat skleničku vína s výhledem na Prahu. Stojí to vážně za to!

česká módní blogerka, kam vyrazit v Praze, Stromovka

Divoká Šárka

When the weather is too hot (like right now when I melting while writing this article), I love to spend time by the water. Sadly most of the pools are so full so visiting Podolí or Žluté lázně is really not for me. Instead I love going to Divoká Šárka where you can find a little hidden outdoor swimming pool that has such a retro vibe. You can rent a deckchair here and if you get hungry, there is a kiosk. Have you ever been to Prague? What is your favorite hide out?


Divoká Šárka

Když je venku vedro (třeba jako teď, kdy se při psaní tohoto článku rozpouštím), trávím ráda čas u vody. Bohužel většina koupališť v Praze je přeplněná, takže v Podolí nebo ve Žlutých lázních mě moc nenajdete. Místo toho ráda vyrazím do Divoké Šárky, kde je malé koupaliště. Můžete si tu půjčit lehátko a když vás přepadne hlad (třeba na langoše), zachrání vás malý kiosek. Jaké je vaše nejoblíbenější místo v Praze, kde se schováváte před davy lidí?

česká módní blogerka, kam vyrazit v Praze, Stromovka

česká módní blogerka, kam vyrazit v Praze, Stromovka, lucie srbová
Stealing dogs everywhere. :) 


You Might Also Like

10 comments

 1. It is wonderful that you enjoy spending time outdoors! Love these outfits as well :)
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 2. I can tell that Prague is more of nature 'coz of your greeny background. Nice photos by the way.

  OdpovědětVymazat
 3. I'd love to visit all of these parks.

  https://modaodaradosti.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. Thank you for sharing this information. I would visit these parks whenever I'm in Prague.

  OdpovědětVymazat
 5. Was searching it on google and these parks really looks amazing. Thanks for sharing!

  OdpovědětVymazat
 6. Thank you for sharing this information. Sounds like beautiful parks.

  OdpovědětVymazat
 7. This dress is pretty classy and it looks great on you!
  Regards.
  Promoswithin.com
  Couponsvolcano.com

  OdpovědětVymazat
 8. Parague is amazing! I love your fashion sense and style. you are very great and everything looks good on you.

  Would you like to follow each other? If the answer is yes, please follow me on my blog & I'll follow you back.

  http://www.okcheori.com

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!