How difficult is to become a Czech blogger?

česká blogerka Lucie Srbová, style without limits

Czech blogger

It sounds so easy. You love writing, fashion and travelling so why not to blog about it and become a Czech blogger. You did it in the past, how hard can it be? You just have to once or twice a week create an article with nice photos.  Oh well, that can be a problem. Finding a good photographer who would be willing to take your photos is amost as hard as finding a cheap flat in a city center. So for now, you just have to settle for photos taken by your friends or yourself. I am telling you, tripod and timer are not my friends but I am trying. Once you got all the photos covered, you have to come up with content. There might be ideas but when to find time between your floorball trainings, two jobs and events you attend to fool yourself about having a social life. If you think about it, everything is about time management. You might be complaining about not having any time but then you spent two hours scrolling through Instagram. Limit it to one hour and you have enough time to post an article. And that is what I am about to do. I am gonna start blogging again. Not as regularly as other people, but I should be able to do one or two articles a week and about million posts on Instagram (trust me, I am obsessed with it). So what made me stop blogging in the first place? My time management. I have two jobs and sometimes it gets a bit tricky. I still write for Cosmopolitan magazine which is great and I am also a marketing coordinator at University of New York in Prague. I have been there for a year and I had a chance to coorganized two wonderful event.


Zní to tak jednoduše. Miluješ psaní, módu a cestování, tak proč o tom neblogovat a stát se českou blogerkou? Už si to přece v minulosti dělala, tak jak těžké to může být? Musíš jenom jednou nebo dvakrát týdně napsat článek a přidat k tomu pár pěkných fotek. A to je první problém. Najít dobrého fotografa, který by byl ochotný vás fotit je stejně těžké jako najít levný byt v centru města. Takže se na nějakou dobu budu muset spokojit s fotkami od svých přátel a od sebe. Ale řeknu vám, stativ a samospoušť nejsou zrovna mí nejlepší kamarádi, ale snad se to zlepší. Poté co nějak sfouknu fotky, je na čase vymyslet obsah. Většinou nápady mám, ale horší bývá najít čas mezi florbalovými tréninky, dvěma pracemi a akcemi, na které chodím, abych alespoň předstírala, že mám nějaký osobní život. Když se ale nad tím zamyslím, všechno je o dobrém načasování. Možná si stěžuju, že vůbec nic nestíhám, ale pak dvě hodiny strávím projížděním Instagramu. Když to omezím na hodiny, budu mít dostatek čau na psaní. Takže směle do toho. Nebudu postovat nějak extrémně často, jednou či dvakrát týdně by se mi snad mohlo povést a k tomu přidám tak milion fotek na Instagram (nevím proč, ale jsem tím posedlá). A co že mě tedy přivedlo k tomu, že jsem přestala blogovat? Neuměla jsem si rozvrhnout čas. Mám dvě práce a občas je to trochu obtížné. Pořád píšu pro Cosmopolitan, což je skvělé, a k tomu dělám marketingového koordinátora pro University of New York in Prague. Už jsem tam rok a měla jsem možnost podílet se na organizaci dvou skvělých akcí.

Czech blogger with Debbi and Martin Carev
Czech blogger with singer and youtuber

Event with Debbi and Martin Carev

A month ago my nightmare finally ended. The 20th Anniversary Gala took place on 18th May and it took us months to organize it. It was stressful at the time but I really loved it. And I loved it even more when I saw how successful it was. We managed to book Debbi and Pyroterra and our host was famous (that is what I was told, I really don´t follow Youtubers so I never heard of him before) Martin Carev. It was a really fun event and apart from me dying the other day, I am really happy I got a chance to organize it.


Před měsícem skončila moje noční můra. 20. výroční večírek se konal 18. května a trvalo nám měsíce všechno připravit. Bylo to dost stresující, ale strašně mě to bavilo. A ještě lepší to bylo, když jsem po akci viděla, jaký to mělo úspěch. Na akci vystoupila Debbi a Pyroterra a vše moderoval slavný (to mi bylo řečeno, ve světu Youtuberů se fakt nevyznám, takže jsem o něm před tím nikdy neslyšela) Martin Carev. Akce byla skvělá, až na to, že jsem druhý den málem umřela. Jsem ráda, že jsem se na tom ale mohla podílet.

Czech blogger, Martin Carev

TEDxUNYP and primadona Pietro Boselli

Another event that took place at University of New York in Prague was TEDxUNYP. For such a small university, we managed to get wonderful people from all over the world. My speaker was Kamila Boudová who I met through my job at Cosmo and I still keep wondering where all her energy comes from. Another great speaker was from Sweden. Aron Anderson is adventurer and he was the first person to climb the Kilimanjaro in a wheelchair. Now, that is pretty impressive. Probably our biggest and sadly the most annoying star was Pietro Boselli. The hottest math teach. At least, that is what Google says. I am sure there are hotter teachers but Pietro happens to model for famous brands. It is always interesting to meet celebrities since you never know how they will act. I was honestly surprise with Pietro. And not in a great way. I am really glad he came to our university to speak but I was having troubles not falling asleep when he was talking. Pretty face, no personality. But looks sell so he is gonna do just fine.

Anyway, this is why I was so busy and I did not have time to blog. Hopefully it will all change and I will be able to manage my time a little bit better and become the Czech blogger I want to be.


Další skvělou akcí, která se konala na University of New York in Prague, byl TEDxUNYP. Pro poměrně malou univerzitu se nám podařilo získat skvělé řečníky z celého světa. Já jsem sehnala Kamilu Boudovou, kterou jsem potkala díky práci v Cosmu a pořád mi vrtá hlavou, kde bere všechnu tu energii. Dalším skvělým řečníkem byl Švéd Aron Anderson, dobrodruh, který jako první člověk na vozíku zdolal Kilimanjaro. To je fakt obdivuhodné. Asi největší a taky nejotravnější hvězdou byl Pietro Boselli. Nejvíc sexy učitel matematiky. Tedy aspoň tak to říká Google. Já jsem si jistá, že jsou na světě mnohem víc sexy učitelé, ale Pietro se stal tváří mnoha módních značek. Vždycky jsem zvědavá na to, jak se budou celebrity chovat. S Pietrem jsem byla překvapená a ne zrovna příjemně. Jsem ráda, že k nám na univerzitu přijel, ale když přednášel, měla jsem problém, abych neusnula. Pěkný obličej, ale jinak nuda. Ale co, vzhled prodává, takže on se ve světě neztratí.
Každopádně tohle je důvod, proč jsem byla zaneprázdněná. Od teď už si snad svůj čas líp zorganizuju a vy na blogu uvidíte víc článků.

Česká blogerka Lucie Srbová, style without limits, hottest math teacher

Česká blogerka Lucie Srbová, style without limits
Czech blogger and Czech designer
Follow:

4 Comments

 1. Sabča
  June 18, 2018 / 1:29 pm

  Pekný článok. 🙂 Musím ti povedať, že na každej fotke vyzeráš úplne geniálne! A blogovanie veru nie je žiadna sranda. :DSabi z blogu Beautiful savageVEĽKÁ GIVEAWAY

 2. Kizzy Von Doll
  June 25, 2018 / 10:42 am

  Super post lovely x

 3. Danny Kelly Estate Agent
  July 12, 2018 / 11:33 am

  Very true by the way you all look so lovely in the photos.

 4. Ivana Split
  January 8, 2019 / 2:13 pm

  I imagine that organizing such a grand event must be stressful but also rewarding. You look beautiful in that gown.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *