Cosmo Beauty Awards 2018

česká blogerka, jak získat stáž, redakce Cosmopolitan

Working for Cosmopolitan is amazing and it allows you to go to so many great events, like Cosmo Beauty Awards. When I first found out I got an internship in the famous lifestyle magazine, I had no idea what to expect. Three years later and I am still there, I moved from an intern to officer manager to external editor who is responsible for decor article and writes about newest trends, culture and men (yeah, like I know anything about them). If you ever think if you should try an internship, even though it might be unpaid, the answer is YES!

How to get an internship in a magazine

You want to work in a certain company? Try to get an internship there. I was studying Fashion Management program so Cosmopolitan was a perfect fit. I applied for several internships in London but the biggest issue was that they were all unpaid. Therefore, I decided to move back to Prague and try my luck there. And I was very lucky. I still cannot believe how many great things I got to try. I went to presstrips to Bangkok with Pandora, to Innsbruck and Croatia. I got a chance to desing my own T-shirt and get is sold in online shop ZOOT. I interviewed Kaia Gerber and I went to so many awesome events. And that´s all thanks to Sabrina Karasová, editor-in-chief, who was super supportive!


Pracovat pro Cosmopolitan je skvělé a dostanete se díky tomu na skvělé akce, třeba i na Cosmo Beauty Awards.. Když jsem poprvé zjistila, že se budu moct podívat do zákulisí slavného lifestylového časopisu, vůbec jsem nevěděla, co čekat. Teď už to jsou tři roky a já tam pořád pracuji. Začala jsem jako stážistka, pak měla na starosti chod redakce a teď píšu články o dekoru, mužích (ne že bych o nic něco věděla) a nejnovějších trendech. Pokud přemýšlíte nad tím, jestli zažádat o stáž, a to i neplacenou, odpověď je ANO!

Jak získat stáž v časopise

Chcete pracovat pro konkrétní firmu? Zkuste si tam najít stáž. Já jsem studovala Fashion Management, takže Cosmopolitan se k tomu skvěle hodil. Zažádala jsem o několik stáží v Londýně, ale narazila jsem na velký problém. Všechny byly neplacené. Proto jsem se rozhodla přestěhovat do Prahy a zkusit své štěstí zde. A uspěla jsem. Pořád nemůžu uvěřit tomu, co jsem díky této práci vyzkoušela. Navštívila jsem s Pandorou Bangkok, odjela jsem do Innsbrucku a do Chorvatska. Navrhla jsem tričko, které se pak prodávalo v ZOOTu. Po telefonu jsem si pokecala s Kaiou Greber a navštívila spoustu super akcí. A to díky jedinému člověku, skvělé šéfredaktorce Sabrině Karasové!

stáž v časopise, style without limits, sabrina karasová

Cosmo Beauty Awards 2018

One of  the events I recently visited was Cosmo Beauty Awards 2018 event. I went three years in the row and this one was the best one. The food was delish, the view breathtaking and they had inflatable flamingos. I was super happy!


Cosmo Beauty Awards 2018

Jednou z akcí, na kterou jsem naposledy vyrazila, bylo Cosmo Beauty Awards 2018. Už to byl třetí ročník a tento se podle mě povedl nejvíc. Bylo tu skvělé jídlo, výhled z restaurace mi bral dech a měli tam nafukovacího plameňáka. Co víc si přát!

anna kroupová, kosmetická redaktorka, fotokoutek na akce

Cosmo beauty awards

Cosmo Beauty Awards

Follow:

13 Comments

 1. Shannon Boyce
  June 30, 2018 / 1:03 am

  It looks like such a wonderful experience!the-creationofbeauty.blogspot.com

 2. GlamorousandGeeky
  July 2, 2018 / 8:59 am

  Such an awesome experience for you that is so good that you had that opportunity

 3. Alix Manalix
  July 12, 2018 / 6:59 am

  Have a wonderful day. Ujackets.com

 4. ideascoupon
  July 18, 2018 / 7:01 pm

  A few days late but I also always enjoy checking out your blog! I love seeing images of your life, Finland and your travels. Keep it up 🙂

 5. dealsarrival
  July 23, 2018 / 11:02 am

  Thanks for sharing informative post.

 6. Experience Invest
  December 6, 2018 / 3:31 pm

  Genuine post. Love it!

 7. Cab Treasure
  December 14, 2018 / 1:30 pm

  Love the party theme and your outfit. How do you always come up with such amazing outfits btw?

 8. Kofi Danso
  December 19, 2018 / 1:52 pm

  Love your blog!

 9. Junaid Iqbal Mohammed Memon
  January 10, 2019 / 5:18 pm

  An awesome read as always!

 10. Jack Brabham Son
  January 21, 2019 / 3:10 pm

  I enjoy reading your blog!

 11. Alibek Issaev
  January 22, 2019 / 12:43 pm

  Excellent reading as always!

 12. Matthew Jalac Interior Designer
  January 22, 2019 / 12:46 pm

  Thanks for the style ideas – I love your blog!

 13. Peter Gale Headteacher
  January 24, 2019 / 12:57 pm

  Happy faces.Enjoy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *