Eurotrip - Innsbruck, Salzburg

20:10

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger
Yesterday I showed you couple of photos from my trip to Innsbruck and here is couple more. I really love the hiking part. The mountains are just beautiful. Do you prefer holiday in mountains or by the beach. I am not really a beach person. My mom and sister can lie there the whole day but I get bored easily. I prefer city breaks of trips to nature.
After staying couple of days in Innsbruck, we moved to Salzburg. We went biking there, tried the original Mozart Kugeln (so good) and visited a Marionette Theatre. To be completely honest I nearly fell asleep there. The puppets we kinda scary and the whole thing was in German so I didn´t understand anything. I was interesting experience but never again.

Včera jsem vám ukázala pár fotek z výletu do Innsbrucku a mám pro vás ještě další. Nejvíc se mi líbily hory. Preferujete dovolenou na horách v přírodě, nebo máte radši leháro na pláži? Mě to po dvou hodinách na lehátku u vody začne nudit (a taky se začnu pálit). Radši si vyjedu na prodloužený víkend do nějakého pěkného města nebo zajedu do přírody.
Po návštěvě Innsbrucku jsme vyrazili do Salzburgu. Vyjeli jsme si na výlet na kolech, vyzkoušeli pravé Mozartovy koule a podívali se do loutkového divadla. Popravdě jsem tam málem usnula. Loutky mě docela děsily a jelikož bylo všechno v němčině, neměla jsem ponětí, o co jde. Byla to určitě zkušenost, ale už nikdy více.

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger, salzburg

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger

You Might Also Like

4 comments

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!