Eurotrip – Innsbruck, Salzburg

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger

Yesterday I showed you couple of photos from my trip to Innsbruck and here is couple more. I really love the hiking part. The mountains are just beautiful. Do you prefer holiday in mountains or by the beach. I am not really a beach person. My mom and sister can lie there the whole day but I get bored easily. I prefer city breaks of trips to nature.
After staying couple of days in Innsbruck, we moved to Salzburg. We went biking there, tried the original Mozart Kugeln (so good) and visited a Marionette Theatre. To be completely honest I nearly fell asleep there. The puppets we kinda scary and the whole thing was in German so I didn´t understand anything. I was interesting experience but never again.

Včera jsem vám ukázala pár fotek z výletu do Innsbrucku a mám pro vás ještě další. Nejvíc se mi líbily hory. Preferujete dovolenou na horách v přírodě, nebo máte radši leháro na pláži? Mě to po dvou hodinách na lehátku u vody začne nudit (a taky se začnu pálit). Radši si vyjedu na prodloužený víkend do nějakého pěkného města nebo zajedu do přírody.
Po návštěvě Innsbrucku jsme vyrazili do Salzburgu. Vyjeli jsme si na výlet na kolech, vyzkoušeli pravé Mozartovy koule a podívali se do loutkového divadla. Popravdě jsem tam málem usnula. Loutky mě docela děsily a jelikož bylo všechno v němčině, neměla jsem ponětí, o co jde. Byla to určitě zkušenost, ale už nikdy více.

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger, salzburg

mountains, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, travel blogger

Follow:

4 Comments

 1. Shannon Boyce
  October 3, 2017 / 6:48 pm

  This looks like such an incredible time! These pictures are lovely.the-creationofbeauty.blogspot.com

 2. mybeautrip
  October 3, 2017 / 7:21 pm

  Such a beautiful and relaxing place!xxhttp://www.mybeautrip.com

 3. Świat w kolorze blond
  October 4, 2017 / 9:03 am

  Very nice place:)

 4. Richard Butler Creagh
  October 6, 2017 / 7:23 am

  The view is amazing!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *