Eurotrip – Santorini, day 4

rena´s rooms, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini, wind

First of all, do not let the second photo fool you. I posed with the ATV but I did not drive it. On our fourth day we decided to explore the island a little bit more. Santorini is not that big so we rented an ATV and started exploring. My friend was driving and I am not gonna lie to you, I was mortified first couple of minutes. He has a driving licence, but he only drove a car so I was a little scared for a while but it turned out to be really good. Well apart from the moment when our ATV almost exploded. The guys from the renting company forgot to put water in it so it got overheated and we had to leave in on the side of the road, get a taxi and get back to the renting company. But otherwise, everything was great.
We had a chance to see almost the entire island which was magical. One of the stops was a lighthouse located on the extreme southwest part of th island. It was such an amazing place. I wanted to take a lot of photos but the wind was so strong I could barely stand. On our way back we stopped at the Red beach and let me tell you. I have never seen anything like this. So beautiful. Santorini is just amazing.

Nenechte se zmást druhou fotkou. Pózovala jsem se čtyřkolkou, ale rozhodně jsem jí neřídila. Čtvrtý den jsme vyrazili pořádně prozkoumat ostrov. Santorini není příliš velké, takže jsme si půjčili čtyřkolku a vyjeli. Řídil můj kamarád a nebudu vám lhát, prvních pár minut jsem se pěkně bála. Má sice řidičák, ale čtyřkolku nikdy neřídil, takže se to musel chvilku učit. Nakonec to bylo ale super. Až na to, že nám málem čtyřkolka vybuchla. Půjčovna do ní zapomněla dát vodu, takže se nám přehřála a museli jsme jí nechat u cesty, zavolat si taxíka a vrátit se do půjčovny. Ale jinak to bylo super.
Projeli jsme téměř celý ostrov a je to fakt nádhera. Zastavili jsme se i u proslulého majáku, který se nachází na jihozápadní části ostrova. Je to překrásné místo. Chtěla jsem tam udělat spoustu fotek, ale strašně tam foukal vítr, takže jsem měla občas problém udržet se na nohou. Při cestě nazpět jsme se zastavili na Červené pláži. A řeknu vám jednu věc. Nikdy jsem nic podivného neviděla. Santorini je prostě úžasné.

atv, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini

red beach, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini

architecture, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini

Follow:

1 Comment

  1. Sabča
    September 23, 2017 / 7:40 pm

    na Santorini by som sa aj ja raz chcela pozrieť 🙂 super fotky aj článok, jazda musela byť výborný nápad ;)Sabi z blogu Beautiful savage

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *