Eurotrip – Santorini, day 1

rena´s rooms and suites, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini

Hey everybody, here is a post from my first day in Santorini. As you can see the weather wasn´t ideal since I had to wear tights and jacket (which I took off for the first photo). But I had a great time anyway. Our hotel was absolutely gorgeous. We had three pools and a really beautiful room. Sadly we made a reservation for wrong dates so when we arrived we were told we had no place to stay. For one night we had to stay in a smaller room in a different location but it was still really nice. I was a little mad that we had to pay extra money since the trip was already quite expensive but I didn´t let that ruin my trip.
The first day we went to discover the city centre which was beautiful. We tried local specialities (sea food was super delish, especially fried octopus) and spoke with local people who were super nice. I will show you more photos in the next post but I can tell you one thing. I am definitelly coming back!

Zdravím! Tady je první článek o mém prvním dni na Santorini. Jak asi můžete na fotkách vidět, počasí nebylo úplně ideální. Musela jsem na sobě mít silonky a kabát (ten jsem si ale na fotku sundala). Přesto to tam bylo nádherné. Náš hotel byl překrásný, byly tam tři bazény a náš pokoj byl luxusní. Bohužel jsme nějak popletli objednávku a když jsme tam přijeli, bylo nám řečeno, že máme pokoj zarezervovaný až o den později. Naštěstí měli volno v menším pokoji, takže jsme přespali tam. Vyšlo nás to tak na víc peněz, než jsme plánovali, ale co se dalo dělat.
První den jsme šli prozkoumat centrum, které je nádherné. Vyzkoušeli jsme místní speciality (mají ty nejlepší mořské plody, hlavně chobotnice) a popovídali jsme si s místními, kteří byli strašně příjemní. V příštím článku vám ukážu více fotek, ale jednu věc vám řeknu rovnou. Příští rok se tam chystám znovu.

rena´s rooms, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini

rena´s rooms, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, santorini

Follow:

4 Comments

 1. Sabča
  September 10, 2017 / 8:29 pm

  počasie je naozaj nevyspytateľné a škoda tej chyby v systéme s izbou :/ ale určite ste si to v Grécku užili! :)Sabi z blogu Beautiful savage

 2. GlamorousandGeeky
  September 10, 2017 / 8:42 pm

  It looks heavenly!! Have fun!

 3. Richard Butler Creagh
  September 11, 2017 / 1:48 am

  Santorini is breathtaking! Enjoy your Euro trip!

 4. Ellone Andreea
  September 11, 2017 / 10:50 am

  What a heavenly place! Hope you're having a great time! ♡ Ellone | Looktheotherway.co | Minimal Lifestyle & Fashion

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *