Eurotrip – Vienna

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, vídeň

After two days we realized one thing. Bratislava is amazing but quite small to spend 3 days there. Therefore, we started thinking about another option. Luckily, Vienna, another city I really wanted to see, was just aroung a corner. We bought bus tickets and in less than two hours we arrived to a beautiful city with great architecture, tasty food and nice people. We saw so many amazing places and it was almost a perfect trip. Almost. One hour before our trip back, we got a message from the bus company Regiojet telling us that our bus was cancelled. When we tried to call them noone picked up so we were left in quite an annoying situation. Not only it was getting late and we didn´t have a place to stay in Vienna but we also had to leave Bratislava early in the morning to go to Athens. We found a different bus company which turned out to be similarly bad. All the buses were delayed and instead of three of them, only one showed up. Luckily after a short fight with the bus driver, we made it to Bratislava. Despite all the little problems, I fell in love with Vienna. Definitely want to come back and explore more.

Po dvou dnech v Bratislavě jsme zjistili jednu věc. Bratislava je krásné město, ale tři dny tam už bylo docela dost. Proto jsme se snažili vymyslet, co jiného se dá dělat. Naštěstí je Vídeň co by kamenem dohodili, takže jsme se rozhodli vyrazit tam. Koupili jsme si lístky na autobus a za necelé dvě hoďky jsme tam byli. A byla to láska na první pohled. Nádherná architektura, výborné jídlo a příjemní lidé. Téměř dokonalý výlet. Pak nám ale přišla zpráva od Regiojetu, že nám zrušili autobus. Snažili jsme se jim dovolat, ale nikdo nám to nevzal. Normálně by mi to ani moc nevadilo, ale už bylo poměrně pozdě a nám hned ráno letělo letadlo z Bratislavy do Athén. Našli jsme tedy narychlo další autobusovou společnost, která nebyla o nic lepší. Všechny autobusy byly zpožděné a kromě třech nakonec přijel jen jeden. Nakonec jsme se ale do Bratislavy ještě ten večer dostali a navzdory všemu se mi Vídeň strašně líbila. Rozhodně se tam brzy vrátím.

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, vídeň

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, black romper

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, wiena

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, vídeň

Follow:

4 Comments

 1. Sabča
  August 9, 2017 / 9:41 am

  s tou Bratislavou máš teda pravdu 😀 krásne fotky :)Sabi z blogu Beautiful savage

 2. Kejmy Tatranská
  August 17, 2017 / 1:56 pm

  Bratislava je pekná, čakajú ma v nej 2 roky štúdia práve, ale neteším sa tam…ako vravia všetci u nás – je to jedna veľká dedina! ale uvidíme :D.inak, krásne fotky, je vidieť, že si si to tam poriadne užila! :).KEJMY ♥.

 3. Anna Ziuzina
  September 15, 2017 / 5:33 am

  Vienna is so lovely! I wish to visit again someday..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *