Eurotrip – Athens


style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, athény

After being in Bratislava and Vienna, our next destination was Athens. I was really excited about visiting this city but unfortunately we chose a wrong time to go there. When we arrived at the airport, everything looked kinda ok. The weather wasn´t the best but it was late at night. We arrived to our airbnb which was not as nice as it looked in the photos. The guy didn´t speak English very well so he was basically staring at us the whole time which was a bit awkward. After seeing the bathroom, I had a little breakdown but we were staying there for only one day so it was fine. In the morning we planned to see the city and all the beautiful historical building. There was only one little problem. The Greeks were on strike so the whole transport system collapsed. We called an Uber but since the streets were closed we couldn´t get anywhere close to the center. After almost an hour spent in a car we got at least a little bit closer to the center. I was really excited about seeing all the historic buildings but guess what. It started raining. It was still pretty amazing but the weather was not on our side.

Po návštěvě Bratislavy a Vídně naše cesty směřovali do Athén. Byla jsem nadšená, jelikož jsem tohle město nikdy nenavštívila. Bohužel jsme si ale vybrali velmi špatný čas. Když jsem přistáli, všechno vypadalo dobře. Počasí sice nebylo nejlepší, ale jelikož bylo pozdě v noci, tak jsme to neřešili. Dorazili jsme do našeho airbnb, které nevypadalo úplně tak dobře, jako na obrázcích. Majitel neuměl moc dobře anglicky, takže na nás celou dobu jen zíral… trošku děsivé. Rychle jsem si prohlédla koupelnu, z které mě málem trefil šok, ale byli jsme tu jen na jeden den, takže jsem to hodila za hlavu. Ráno jsme se připravili a vyrazili do města. Tedy spíš jsme si mysleli, že vyrazíme. Řekové zase stávkovali. Autobusy tedy nejezdili, a když jsme si zavolali Uber, bylo nám řečeno, že je většina silnic zavřena. Po hodině cesty autem jsem se dostali o kousek blíž k centru, ale dál jsme museli po svých. Už jsem se strašně těšila na všechny ty historické budovy a procházky městem. A pak začalo pršet. Přesto jsem si to moc užila, i když počasí na naší straně rozhodně nebylo.

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, athény

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, athény

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, athény

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, athény

Follow:

3 Comments

 1. Shannon Boyce
  August 23, 2017 / 8:17 pm

  It is a shame that the weather didn't cooperate but it looks like a wonderful place!the-creationofbeauty.blogspot.com

 2. herecomesajla
  August 24, 2017 / 11:11 am

  Great post dear ! I love your blog ♥If you want check out my blog . I write about fashion,beauty and lifestyle .Maybe we can follow each other and be great blogger friends.http://herecomesajla.blogspot.ba/

 3. Uebert Angel
  September 13, 2017 / 9:08 am

  Athens looks perfect!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *