Eurotrip – Bratislava

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

Hello everyone! I have been away for a while and lot of things have changed since then. I have a new job (I am not exactly sure if it was a change for better but I will see) and I also traveled a lot. I am going to share my experience from all the places I have seen. Today I will tell you a bit more about my trip to Bratislava.
I have never thought about going to Bratislava but I have to admit I really loved it there. My friend and I spent 2 days there (it was a part of my Eurotrip) and we had a really good time. We stayed in one of the most amazing airbnbs close to the centre and bus stop… so perfect location. In those two days we had a chance to see pretty much everything. From the castle to the centre. The weather was gorgeous which made everything even better. We found couple of great ice cream places – they had a great lavender ice cream, and we also tried halušky, the national food. It was a perfect start of our Eurotrip which lately became quite crazy…. well let´s say that our bus was cancelled, we booked the accomodation for wrong date and our ATV nearly exploded. But I will tell you more about it later.

Zdravím! Už jsem tu nějakou dobu nebyla a od té doby se změnila spousta věcí. Mám novou práci (nejsem si jistá, jestli je to změna k lepšímu, ale uvidím) a také jsem toho hodně procestovala. Během následujících dní vám ukážu fotky z míst, které jsem navštívila. Dnes je čas na něco málo o Bratislavě.
Nikdy tohle město nebylo na seznamu míst, které bych chtěla navštívila, ale musím přiznat, že se mi tam moc líbilo. S mým kamarádem jsme tam strávili dva dny (jako součást našeho Eurotripu) a bylo to super. Bydleli jsme v jednom z nejlepších airbnb, které bylo blízko centra a autobusového nádraží… takže super lokalita. Během těchto dvou dnů jsme viděli téměř celé město, od zámku až po centrum. Počasí nám přálo, a tak jsme vyzkoušeli několik různých zmrzlin – určitě vyzkoušejte levandulovou ve stánku u centra, je super. A samozřejmě jsme si dali i místní halušky. Byl to úžasný začátek trošku bláznivého Eurotripu. No řekněme, že se nám stalo, že nám zrušili autobus, měli jsme problémy s ubytováním a málem nám vybouchla čtyřkolka. Ale o tom až příště.

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

Follow:

2 Comments

  1. Shannon Boyce
    July 31, 2017 / 12:54 am

    It sounds like a lot has been going on in your life lately! But how wonderful that travel has been a part of that. These pictures are beautiful.the-creationofbeauty.blogspot.com

  2. Janka Bianka
    July 31, 2017 / 11:26 am

    Ja v Bratislave žijem už istý čas a tiež som si tu našla pár pekných miest. Historické centrum je úžasné, no ak máš rada prírodu tak odporúčam Železnú studničku či Draždiak v Petržalke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *