How I got here

robert gordon university, cosmopolitan, avon, press conference, lucie srbová
Avon’s press conference

Hey there! Today I prepared another glimpse to my Cosmo life and I am not gonna lie. It is pretty amazing. If five years ago someone told me I would be working for a great magazine I would probably laught at him. I was studying law, not really knowing what I want to do in life. And then one day I found out a website of Robert Gordon University in Scotland and I fell in love with the subjects there were offering. I sent an application form and I got in! I was about to start studying Fashion Management in a different country which was amazing but also scary. It meant I had to terminate my studies in Czech Republic and I already finished 4 years (and I had no dipoma). A lot of people told me not to do that but I decided not to listen. And it was the best decision I made. I have a Bachelor degree from Fashion, I worked in one of the best known magazines and I cannot wait what else is waiting for me. So sometimes it is worth taking a risk! What about you? Have you ever done something scary that turned out into something amazing?


Ahoj! Dneska jsem si připravila článek, který vám trošku přiblíží můj Cosmo život a nebudu vám lhát. Je to úžasné! Kdyby mi někdo před pěti lety řekl, že budu pracovat pro skvělý časopis, nejspíš bych se mu vysmála. Studovala jsem právo a jen tak jsem se protloukala od jednoho ročníku k druhému. Vůbec jsem netušila, co chci dělat, až jsem jednoho dne narazila na stránky Robert Gordon University ve Skotsku. Nabízela spoustu skvělých oborů, které v Čechách bohužel nemáme, a tak jsem ze srandy podala přihlášku. A ono to vyšlo! Chystala jsem se tedy odjet do cizí země a začít tam studovat. Nebylo to vůbec lehké a to hlavně proto, že jsem už měla čtyři roky práv za sebou a znamenalo to, že bych toho musela nechat. A to bez diplomu. Dost lidí mě od toho odrazovala, ale nakonec jsem se rozhodla sbalit si kufr a odjet. Bylo to nejspíš to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala. Teď mám bakaláře z Fashion Managementu, pracuji v jednom z nejznámějších časopisů a už se nemůžu dočkat, co dalšího mě čeká. Občas se prostě vyplatí riskovat! A co vy? Také jste někdy udělali nějaká obtížné rozhodnutí, díky kterým jste dosáhli něčeho skvělého?

robert gordon university, cosmopolitan, paul macaroons, press conference, lucie srbová
I love breakfast!
robert gordon university, cosmopolitan, style without limits, lucie srbová
On the right: make-up artist who showed us the newest trends

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

5 Comments

 1. stephanie
  February 22, 2017 / 4:07 pm

  So happy for you! Sometimes you just have to go with your gut!

 2. Skodulka
  February 22, 2017 / 10:15 pm

  Luci, je super, že děláš něco, co tě baví a tvá důležitá rozhodnutí tě posunula! 🙂 Držím palce, ať se Ti daří i nadále!

 3. Acton Naq
  February 23, 2017 / 2:00 pm

  I find it very cute . .. Really nice 🙂 Amazing total lookI love so much this your looking :)Regards WalkIndiscount.com

 4. Kizzy Von Doll
  February 24, 2017 / 10:24 am

  Fantastic x

 5. Chai Chen
  March 7, 2017 / 8:59 am

  Really an amazing journey for you my dear Lucie! Happy for you! Great story to share!♥ Chai Chen ♥ @chenmeicaihttp://chenmeicai.blogspot.com/2017/03/how-to-transform-to-1950s-barbie-doll.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *