C&A, Sephora and French embassy

czech blogger, česká blogerka, lucie srbová, style without limits
This place was like a dream!

How is your Wednesday so far? Mine is pretty great. I just need to finish couple of articles for the April issue and then in the evening I am going to a press event of Italian traveling agencies. There is a chance to win a flying ticket to Italy so wish me luck! Having a chance to go to those wonderful events is pretty much the best part of my job. You can meet so many interesting people, try the newest product and get loads of free stuff (this is pretty much my favorite thing). In the last couple of weeks I visited very cool events. I saw the new Tous collection which is wonderful and as a gift I got a cute bracelet with the statement teddy bear. C&A brought me to a flower wonderland and made me realized how much I missed spring. I really liked the whole event because it was thought through. Not only you could see the spring/summer collection which is pretty cool but you could also create your own bouquet and try delicious food. Oh damn, I am hungry again. Anyway, my most favorite event must have been the one hosted by Sephora. It was super long but I loved every minute of it. We got a chance to try new skin product from Korea (I am currently testing them so I will let you know if they work) and after a little workshop they offered us Asian food. So delicious! Cannot wait to go to another Sephora event cause they just know how to do that.

Jak si užíváte středu? Já skvěle. Musím ještě dokončit pár článků do dubnového čísla a večer pak vyrážím na tiskovou konferenci italských cestovních kanceláří. Jeden šťastlivec získá letenky do Itálie, tak mi držte palce! Tyhle úžasné akce jsou jedním z důvodů, proč svojí práci tolik zbožňuju.
Potkám vždy spoustu zajímavých lidí, vyzkouším nejnovější produkty a dostanu spoustu produktů (to je asi moje nejoblíbenější věc). Posledních pár týdnů jsem navštívila několik supr akcí. Viděla jsem novou kolekci značky Tous a domů jsem si přinesla roztomilý náramek s méďou. C&A mě vzalo na procházku rozkvetlou zahradou a připomnělo mi, jak moc mi chybí jaro. Musím říct, že jejich akce se mi strašně líbila, jelikož byla vymyšlená do detailu. Nejenže jsme viděli kolekci jaro/léto, ale také jsme si mohli vytvořit vlastní kytici a ochutnat výborné jídlo. Ach jo, už mám zase hlad. No každopádně nejvíc mě nadchla akce od Sephory. Byla sice neuvěřitelně dlouhá, ale stálo to za to. Vyzkoušela jsem nové produkty z Korei (momentálně je testuji, takže vám pak dám vědět) a pak nám naservírovali asijské dobroty. Už se moc těším, co dalšího připraví!

czech blogger, česká blogerka, lucie srbová, style without limits
C&A and Skinfood that will be soon available in Czech Sephora
czech blogger, česká blogerka, lucie srbová, style without limits
Tous and their jewellery and a wonderful French embassy

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

3 Comments

 1. Sabča
  February 15, 2017 / 8:48 pm

  super článok 🙂 ja sa už tiež hrozne teším na jar!Sabi z blogu Beautiful savage – GIVEAWAY

 2. Kizzy Von Doll
  February 17, 2017 / 10:18 am

  Fantastic x

 3. Sova
  February 20, 2017 / 6:49 pm

  Práce snů. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *