Trip to Madrid

česká blogerka, travel bloger, lisbon, lucie srbová, style without limits, czech blogger

I really wonder how people do that. I mean blog regularly. I am pretty good with posting stuff on my Instagram – so be sure you are following me – but this is just too hard for me. And let’s be honest. I don’t even work that many hours a week and I still cannot find time for writing articles. I can keep telling myself I will get better but I am not even sure if it is true. But will see… maybe one day. Anyway, today I am going to show you couple of pics from my trip to Madrid. I went there for Christmas holidays and I had a great time. The city itself is not that amazing (do not tell it to locals, for some reason they were not that happy about it). I mean it is pretty nice but it is just like any other city. However, the people are so kind and fun. And it was warm there! How I miss the sun. The snow is really getting on my nerves now cause it keeps ruining my make-up everytime I go out and I have to walk super slow on the icy streets of Prague. I almost broke my leg… like twenty times. But the spring is almost here, isn’t it?

Vážně by mě zajímalo, jak to lidé dělají. Myslím to, že pravidelně přidávají články na blog. Já zvládám přidávat fotky na Instagram – takže mě nezapomeňte sledovat – ale tohle je pro mě dost obtížné. A řekněme si to na rovinu. Nepracuji zase tolik hodin týdně, abych to nezvládala. Jen asi prostě upřednostňuji jiné aktivity. Můžu si říkat, že se to změní, ale zatím to vypadá bledě. No uvidíme, možná tomu zase začnu vyhrazovat více času.
Dnes vám ukážu nějaké fotky z mého výletu do Madridu. Jela jsem tam na vánoční prázdniny a moc jsem si to užila. Samotné město není zas tak úžasné (což jsem zmínila i před místními lidmi a ty mě málem ukamenovali), ale je tu krásné počasí a zajímavý lidé. Vraťme se k tomu krásnému počasí. Mě už tak moc chybí sluníčko, že se snad zblázním. Sníh je moc hezký, ale už ho bylo dost. Proč musí vždycky sněžit, když jdu večer ven? Moje řasenka je pak všude a vypadám jak příšera. A to už se vůbec nezmiňuju o tom, jak jsem si málem zlomila nohu…. asi tak dvacetkrát. Nesnáším kočičí hlavy. Ale brzo už bude jaro, ne?

česká blogerka, travel bloger, lisbon, lucie srbová, style without limits, czech blogger

česká blogerka, travel bloger, lisbon, lucie srbová, style without limits, czech blogger

česká blogerka, travel bloger, lisbon, lucie srbová, style without limits, czech blogger

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

9 Comments

 1. Karlien Vermeersch
  January 12, 2017 / 6:17 pm

  Lovely pictures, I've never been to madrid actually :ploveKarlienPolished Cats

 2. Shannon Boyce
  January 12, 2017 / 9:53 pm

  I am so glad you had a good time there! Your pictures are great :)the-creationofbeauty.blogspot.com

 3. anoddgirl
  January 13, 2017 / 10:26 am

  great photosi'd love to go to madrid one dayxhttp://anoddgirl.blogspot.com.au

 4. Kizzy Von Doll
  January 13, 2017 / 11:04 am

  What a wonderful place, amazing!! x

 5. Sabča
  January 13, 2017 / 5:14 pm

  výlet bol určite super, závidím, že si na chvíľu zdrhla z tejto zimy 🙂 a tiež si myslím, že už by mohlo byť znovu teplo 😀 sneh bol na Vianoce super, ale teraz ho tu fakt netreba!Sabi z blogu Beautiful savage

 6. Sova
  January 14, 2017 / 11:09 am

  😀 Říct místním, že jejich město není nic moc, chce odvahu. :DSnad už máš nohu v cajku.

 7. Alice Cerea
  January 16, 2017 / 7:12 pm

  Oh that's amazing!Alice Cereababywhatsup.com

 8. Yane nee
  January 18, 2017 / 4:29 pm

  Takovou upřímnost místní v Madridu asi jen tak nezažijí. 😀 Mimochodem, krásný kabát! Yane nee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *