Press trip to Lesná Spa by L’OCCITANE – DAY 2

czech blogger, cosmogirl, práce v cosmopolitanu, práce v časopise, jobs in magazine
That spa was amazing. Take me back! x Spa bylo skvělé. Vezměte mě zpátky!

You all know how the first day of my press trip went and the second one was even better. I woke up quite early (you have to understand that I am used to waking up around 10) and I went to have a breakfast. Pancakes and joghurt. Right after that I went to a infra sauna where I relaxed for a while before going for another massage. This time I chose massage with hot stones. Five stars out of five. So relaxing. I felt absolutely amazing after the procedure and I wished I could stay there forever. Sadly I had to go back to work so I left the spa with tears in my eyes (ok I wasn’t actually crying though I am a bit sensitive lately so it wouldn’t be a surprise). Another delicious lunch was waiting for us together with bottle of champagne. Oh, how I love champagne. Or wine. Or whiskey. Or… I think you get the picture. Before our departure we had an hour left so I decided to go for a walk. The nature around was so pure and beautiful and I also saw a little roe deer. How cute! I tried to enjoy the snow as much as I could and then with sadness I left the wonderful place to go back to Prague. I had a wonderful time and I hope I will come back.

Už víte, jak jsem si užila první den mé pracovní cesty a druhý byl ještě lepší. Vstala jsem poměrně brzy (musíte pochopit, že mě většinou nikdo nedostane z postele před desátou) a šla jsem na snídani. Dala jsem si palačinky s jogurtem a pak jsem rychle zaběhla do pokoje, kde jsem se převlékla do županu a vydala se do ráje. Nejdřív jsem si prohřála kosti v infra sauně a po několika minutách jsem šla na masáž lávovými kameny. Úžasné, skvělé, dokonalé. Tahle procedura mě fakt dostala a já si přála, abych tam mohla zůstat už napořád. Bohužel jsem se musela vrátit do práce, a tak jsem se slzami v očích odešla (dobře, nebrečela jsem, ale bylo to těsný). Další skvělý oběd na nás už čekal společně s láhví šampaňského. Ach, jak miluju šampaňské. A víno. A whisky. A… no asi už chápete. Před odjezdem jsem se šla ještě projít a dokonce jsem viděla i několik srnek. Bylo to tam skutečně krásné a sníh všechno jen umocňoval. Doufám, že se tam brzy vrátím a strávím tam alespoň týden.

czech blogger, cosmogirl, práce v cosmopolitanu, práce v časopise, jobs in magazine
And we are again. And again. And again. x A znovu jsem jedli. A znovu. A znovu
czech blogger, cosmogirl, práce v cosmopolitanu, práce v časopise, jobs in magazine
The nature was wonderful. My only regret is not taking a pic with the deer. x Příroda tam byla nádherná. Jediná věc, které lituji, je, že jsem se nevyfotila se srnkou.

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

8 Comments

 1. shopperdivaS
  December 4, 2016 / 9:19 pm

  Sounds like so much fun.

 2. mybeautrip
  December 4, 2016 / 9:56 pm

  It looks like an amazing day!xxhttp://www.mybeautrip.com

 3. Pooja Mittal
  December 5, 2016 / 9:48 am

  food looks yumkeep in touchwww.beingbeautifulandpretty.comwww.indianbeautydiary.com

 4. Sova
  December 5, 2016 / 11:17 am

  Holka, čistá závist… 😀 Kor, když se teď podívám z okna. 😀

 5. Veronika Baginová
  December 5, 2016 / 8:35 pm

  oooch,to je krásne prostredie! 🙂 určite si si to poriadne užila :)MakeUpByVeo

 6. Kajsa Josephine Andersen
  December 13, 2016 / 11:56 am

  I´m not a morning person per se either, if I don´t have to I wake up late, it´s only when I have to I wake up early. https://kjandersen.wordpress.com/

 7. Sam collin
  January 11, 2017 / 1:14 pm

  Perfect looking:)Regards.Walkindiscount.com

 8. Jordan Watson
  May 25, 2017 / 1:35 pm

  Great outfit looking cool in it Regards . Shopafford.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *