NEW CONCEPT

For a press trip I went to Croatia to sail the see…I found out that I do have a see sickness. /// Jedna z mých pracovních cest byla do Chorvatska na jachtu…brzy jsem si uvědomila, že se mi mořská nemoc nevyhne.

Hello everyone! Surprise, surprise… I am back. I gave up blogging almost half a year ago because I was busy with work and it was hard for me to find a photographer that would have the patience with me. I am sometimes very demanding. 😀 But in last couple of weeks I was thinking what to do next. As you probably know I work in Cosmopolitan magazine as an office manager, decor stylist and editor. I think it is a pretty cool job that allows to go to cool places and meet interesting people. Since I work only part time I want to spend my free time doing something productive (and going out with friends and drinking is not that productive) so here I am. I decided to blog again and this time I am going to do it a little bit differently. I used to by mainly fashion blogger but I think it is time to move on into lifestyle. I still love fashion (which reminds me I need to go shopping) but there are so many fashion blogs around and you need to have a photographers who would regularly take pics of you. I want to do something a little bit different this time. I want to use this blog as a diary to show you what it really means to work for a fashion magazine. So I will share with you my everyday’s program, show you all the fancy (and also boring) sides of the job and of course I will add a little bit of my personal life into it. Many people ask me what is it like to work here so I think this is a great way to show it to them. I hope you will like my new concept and that I will have the patience and time to do this right. You can also follow me on my Instagram when you can see everything first handed.

Zdravím! Mám pro vás překvapení…. jsem zpátky. Blogovat jsem přestala téměř před půl rokem, protože jsem toho měla spoustu v práci a kromě toho jsem nemohla najít fotografa, který by se mnou měl trpělivost. Někdy je se mnou pracovat dost náročné. 😀 Ale posledních několik týdnů jsem přemýšlet, co dál. Jak asi nejspíš víte, pracuji pro časopis Cosmopolitan jako manažerka redakce, stylistka dekoru a redaktorka. Je to skvělá práce, díky které se dostanu na super místa a potkám zajímavé lidi. Jelikož ale pracuji jen na částečný úvazek, chtěla bych zbytek svého volného času strávit produktivně (a chození ven s přáteli a popíjení koktejlů není tak úplně produktivní), takže proto jsem zpět. Tentokrát to chci ale pojmout jinak. Dřív jsem se převážně věnovala módě, ale je na čase přejít k lifestylu. Je to dáno jednak tím, že se z módními blogy roztrhl pytel a také tím, že se mi nechce hledat fotografa, který by denně fotil mé outfity. Pořád módu miluju (to mi připomíná, že bych měla jít nakupovat), ale chci na to jít trošku odlišně. Od teď bude můj blog sloužit jako deníček, díky kterému zjistíte, co to doopravdy znamená pracovat pro módní časopis. Podělím se s vámi o můj každodenní program, ukážu vám všechny úžasné (a také i nějaké nudné) stránky mé práce a přidám i něco málo z mého osobního života. Spousta lidí se mě ptá, co mám na své práci nejraději, takže tento nový koncept by to měl prozradit. Doufám, že se vám to bude líbit a hlavně, že vydržím pravidelně přispívat. Můžete mě sledovat na mém Instagramu, kde budete mít všechno z první ruky.

Cosmo Beauty Awards party was so much fun! /// Cosmo Beauty Awards párty stála za to!
Sometimes I am forced to eat all those delicious cakes. /// Občas mě v práci nutí jíst tyhle vynikající dorty.
Press conferences, exhibitions and new product’s presentations. That is also part of my job. /// Tiskové konference, výstavy, představení nových kolekcí. I to je náplní mé práce.
As a social media manager, I am responsible for Cosmo Instagram and Facebook. And I take pics of all those beautiful products. /// Jako manažerka sociálních sítí mám na starosti Instagram a Facebook Cosma. A fotím všechny tyhle krásné produkty.
And sometimes I just eat and go to see nice things haha /// A občas se jen cpu a chodím se dívat na pěkné věci

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

2 Comments

  1. Sabča
    December 1, 2016 / 2:19 pm

    Na nový obsah sa teším, presne ako píšeš, módne blogy sú všade (alebo sa aspoň snažia byť všade :D) a pohľad do ,,zákulisia tvojho života" bude určite veľmi zaujímavý 🙂 držím palce ;)Sabi z blogu Beautiful savage

  2. Sova
    December 3, 2016 / 10:25 am

    Tak na to se těším! ♥ 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *