Cinema, art exhibition and goodbye brunch

práce v cosmopolitanu, práce v módním časopise, lucie srbová, česká blogerka
Amazing food, amazing people x Skvělé jídlo a super lidi

Happy Thursday, everybody! Weekend is almost here and I am super excited because I am going to Dresden to see the Christmas market. Hot wine, Christmas tree…what else can I want?
So as I promised in my previous post, this blog will be about my job in Cosmopolitan. So what did I do after I returned from my press trip? I spend a wonderful weekend with my friends. One of them is moving back to NY (shame on him for leaving us here) so we decided to go to a lovely cafe called Louvre for a brunch. The food was incredible and I really loved the design of the place. After that we went to check out the Christmas market and then we somehow ended up in an Irish bar. It was bloody expensive but they had probably one of the best irish coffees ever.
On Monday I went to work and I spent the afternoon at Smashbox press event. I was never a huge fan of make-up (I always prefered clothes) but I really enjoyed the event. We had a chance to see Will Malherbe, talended make-up artist, in action. He made it look so easy so I can’t wait to try the products they gave us at the end. I am super excited about their primer so we will see if it meets my expectations. I finish the day with zumba class which I am totally obssesed with now.
Tuesday is a meeting day. We started working on February issue (this work is so confusing…I feel like the Christmas is already over) and we were assigned with articles to prepare. I am working on a new decor article, excercise routine, film reviews and couple of others. I really love writing articles but they have to be finished soon since I won’t be here for Christmas holidays. I am going to Spain so the work is a bit crazy at the moment….but not too crazy. It is still super fun.
Wednesday was pretty great because I went to see the preview of new movie Office Christmas Party. As an editor who writes film reviews, I am invited to see most of the movies. It is pretty amazing since I go to see at least one movie a week. This one was ok. I didn’t expect anything great from it since I am not a huge fan of crazy comedies but it was fun. After that I went to see an art exhibition with my friend. Unfortunatelly we didn’t check it online and when we arrived there we found out the exhibition already ended like a month ago. Well there was another one so went to see that one. Next time I know I should be more careful. 🙂
And for today I am working on couple of articles and I need to prepare a schedule for the next few days for social media.

Přeji vám krásný čtvrtek! Za chvíli je tady víkend, na což se strašně těším, protože jedu do Drážďan na vánoční market. Svařené víno, krásný vánoční stromeček… co víc si přát?
Takže jak jsem vám slíbila v předchozích článcích, můj blog bude takový popis mé práce v Cosmopolitanu. A co jsem tedy dělala po návratu z pracovní cesty? Víkend jsem strávila se svými přáteli a moc jsem si to užila. Jeden z mých kamarádů se vrací zpátky do NY (že se nestydí, nechat nás tady v Praze), takže jsme se rozhodli, že zajdeme na brunch do café Louvre. Jejich jídlo je skvělé a moc se mi líbí i prostory kavárny. Poté jsme šli omrknout vánoční market a nakonec jsme skončili v irské hospodě. Byla předražená, ale za to tu měli vynikající irskou kávu.
V pondělí jsem šla do práce (překvapivě) a odpoledne jsem strávila na akci značky Smashbox. Nikdy jsem nebyla velkou fanynkou make-upu (vždycky jsem preferovala oblečení), ale moc jsem si akci užila. Viděli jsme tam Willa Malherbe, specialistu na make-up, který nám ukázal několik tipů a triků. Vypadalo to tak jednoduše, takže už se moc těším, až vyzkouším produkty, které jsme od nich dostali. Den jsem ukončila zumbou, na kterou teď nedám dopustit.
Úterý je den schůzek. Začali jsme pracovat na únorovém čísle (jsem z toho vždycky strašně zmatená) a každý dostal několik článků, na kterých má pracovat. Já teď dělám na dekor článku, cvičení, recenzi filmů a dalších drobných článcích. Psaní mě baví, ale mám na něj teď méně času, protože se chystám na Vánoce do Španělska, takže musím všechno rychle dodělat.
Včerejšek byl super, protože jsem šla na předpremiéru filmu Pařba o Vánocích. Jako redaktorka sekce film dostávám pozvánky na novinářské projekce, takže se alespoň jednou týdně ocitnu v kině. Tenhle film byl ok. Nic moc jsem od toho nečekala, protože moc nemusím bláznivé komedie, ale tohle bylo docela vtipné. Po kině jsem šla na výstavu s kamarádkou, ale nedopadlo to úplně podle našich představ. Když jsme tam přišly, zjistily jsme, že výstava skončila už před měsícem. Naštěstí tam měli výstavu jinou, takže jsme šly na ní. Příště musíme dávat větší pozor. 🙂
Dneska píšu články a připravuji fotky na sociální sítě.

práce v cosmopolitanu, práce v módním časopise, lucie srbová, česká blogerka
Still not sure if I prefer the make-up or the food. x Pořád si nejsem jistá, jestli preferuju make-up nebo jídlo.
práce v cosmopolitanu, práce v módním časopise, lucie srbová, česká blogerka
Smashbox smashed it! x Skvělá akce Smashboxu!
práce v cosmopolitanu, práce v módním časopise, lucie srbová, česká blogerka
Some people called it art. I called it inappropriate. 😀 x Někteří lidé tomu říkají umění. Já říkám, že je to nevhodné. 😀

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

3 Comments

  1. Pooja Mittal
    December 8, 2016 / 8:02 pm

    Materclass must be funKeep in touchwww.beingbeautifulandpretty.comwww.indianbeautydiary.com

  2. Veronika Baginová
    December 9, 2016 / 4:57 pm

    aaach,skvelá akcia :)MakeUpByVeo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *