Rebekka Ruétz

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, rebekka ruétz

Hello everybody. I hope you had a wonderful weekend. As I mentioned in a previous article, I went for a press trip. Some of you correctly guessed that I was going to Austria. My destination was Innsbruck and for few upcoming days I will be spoiling you with a lot of pics from this lovely city. I was lucky enough to go with two amazing ladies and bloggers, Irena from Bohemian Foodie and Veronika from Veronika D. I couldnt ask for a better company and I hope that we will stay in touch. Especially when Irena is such a good cook and I love food. 🙂 But now back to my trip. Everytime when I was thinking about going abroad, it never crossed my mind that I might visit Innsbruck. I am not sure why but it was never a choice for me. Until now! As you will see in my upcoming posts Innsbruck is a city for everyone. Do you love hiking (I don´t….I am so glad I didnt have to do it)? Then you will be super happy there. The nature is beautiful and it is so peaceful. Are you a lazy person like me? Then you can spend a great time here in muzeums, restaurants, castles, wellness centre or shops. The city is full of people and everyone will find something they love. I already found a resort that I fell in love with and I will tell you all about it in one of my next articles. But today I will show you few pics from Rebekka Ruétzs atelier. As a fashion blogger I was super excited to see her collection. I have never heard of her (shame on me) but after seeing her newest collection I totally fell in love with her work. Her combination of materials works like a charm and I am seriously considering going to Berlin Fashion Week to see her fashion show there. Have you heard about Rebekka?

————————————————————————————————
Všechny vás zdravím! Doufám, že jste si pořádně užili víkend. Jak jsem se zmínila v předchozím článku, odjela jsem ve čtvrtek na press trip. Někteří z vás uhodli, že se chystám do Rakouska. Cílovou destinací byl Innsbruck a několik následujích dní vás budu zásobovat hromadou fotek z tohoto krásného města. Na výlet jsem vyrazila se dvěma skvělými holkami a blogerkami, Irenou z Bohemian Foodie a Veronikou z Veronika D. Nemohla jsem si přát lepší společnost a doufám, že zůstaneme všichni tři v kontaktu. Taky hlavně proto, že je Irča skvělá kuchařka a já miluju jídlo! 🙂 Ale zpátky k mé cestě. Pokaždé když jsem plánovala dovolenou nebo výlet s přáteli, nikdy mě nenapadlo podívat se do Innsbrucku. Nevím proč, ale nikdy to nebylo místo, které by mě lákalo. Až doteď! Jak uvidíte v následujících článcích, Innsbruck je město pro skutečně každého. Zbožňujete tůry (já teda ne, jsem ráda, že jsem se tomu vyhnula)? Pak to tady budete milovat. Příroda je tu nádherná. Jste trošku líní jako já? Potom můžete trávit čas v muzeích, restauracích, zámcích, wellness centrech či ve skvělých obchůdcích. Město je plné lidí a na své si tu přijde skutečně každý. Já už jsem našla svůj malý ráj, ale o tomto resortu vám povím v příštích článcích. Dnes vám ukážu pár fotek z ateliéru Rebekky Ruétz. Jako módní blogerka jsem se na toto setkání moc těšila. Nikdy předtím jsem o ní neslyšela (jsem to ale ostuda), ale po shlédnutí její nové kolekce jsem se do její tvorby zamilovala. To, jak kombinuje látky a materiály, je dokonalé. Silně přemýšlím nad tím, že si zajedu na její módní přehlídku, která se koná v rámci berlínského Fashion Weeku. Slyšeli jste už někdy o Rebecce?

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, rebekka ruétz

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, rebekka ruétz

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, rebekka ruétz

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, rebekka ruétz

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, rebekka ruétz

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, rebekka ruétz

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

10 Comments

 1. Izabella M.
  June 5, 2016 / 4:07 pm

  Milujem tvoje fotografie, tá neskutočná energia, ktorá z nich vyžaruje ♥|SYDNEY SLEEK|

 2. Simona Jíšová
  June 5, 2016 / 8:20 pm

  Moc krasne šaty 🙂

 3. Bohemian Foodie
  June 6, 2016 / 3:52 am

  Amazing post hun! It's so cool to see how you perceived Innsbruck and compare it with my perspective, especially since we stayed there together! :)And YES, we definitely will keep in touch (and NOT only because of my cooking skills!! hahahahahaha) Luv ya! xx

 4. charmeuse
  June 6, 2016 / 6:45 am

  pretty ;)www.charmeuse.pl

 5. Pooja Mittal
  June 6, 2016 / 10:10 am

  thats such a cute dressKeep in touchwww.beingbeautifulandpretty.comwww.indianbeautydiary.com

 6. Alice Cerea
  June 6, 2016 / 5:43 pm

  That's so cool, love your style!Alice Cereababywhatsup.com

 7. Sabča
  June 6, 2016 / 6:55 pm

  hrozne sa mi páči tvoj outfit a krásne skombinované farby v ňom :)www.beautiful-savage.blogspot.sk

 8. Vanda-styl
  June 6, 2016 / 9:10 pm

  Vypadá to na super dámskou jízdu. Parádní fotky!

 9. welovefur
  June 13, 2016 / 3:22 pm

  Great post. Well done. Have a good eventYou have a interesting blog. Visit mine if you wantwww.welovefur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *