Plans for the future

20:19


Hey everybody! How are you? I am busy as always but otherwise I am having a great time. I just decided that I will stay in Prague for one more year. When I moved here I thought I would only stay here for one year for my placement and then I would go back to Aberdeen to finish uni. Well that plan is no longer relevant. Since I got promoted in Cosmo I was thinking about staying. So I spoke to my tutor and asked her about other possibilities for me. She told me if I finished uni after this year I would get a bachelor degree. And that is perfect. Therefore, I am going to finish after this year and I will stay in Cosmopolitan. I will also try to find another part time job connected to management and get more experience so I will get a great job after. Will see how it goes.
Today I am going to show you few pics with my two friends and bloggers Lucka and Petra. I don´t have that much time to take pics anymore but hopefully I will be able to meet those girls at least few times a month to take some photos. :)

------------------------------------------------------------------------------------------
Zdravím! Jak se máte? Já jsem zase zaneprázdněná, ale jinak se mám skvěle. Právě jsem se rozhodla, že v Praze zůstanu ještě další rok. Když jsem se sem přistěhovala, myslela jsem si, že tu budu jen jeden rok na stáži a pak se vrátím zpátky do Aberdeenu do školy. No tenhle plán už není relevantní. Poté co jsem byla v Cosmu povýšena, přemýšlela jsem nad tím, že bych tu zůstala. Promluvila jsem si se svojí učitelkou a zeptala se, jaké mám možnosti ohledně studia a bylo mi řečeno, že když ukončím školu v červenci, dostanu bakalářský diplom. Což je skvělé, Takže po tomto roce tedy skončím školu a zůstanu v Cosmopolitanu. Pokusím se ještě najít další práci na částečný úvazek, nejlépe nějakou spojenou s marketingem. Čím víc zkušeností získám, tím lepší práci se mi podaří v budoucnosti získat. Snad to všechno dobře dopadne,
Dnes vám ukážu fotky, které jsme vyfotily s kamarádkami a blogerkami Luckou a Petrou. Sice už nemám na focení tolik času, ale snad se s holkami alespoň několikrát měsíčně sejdu a něco cvaknu. :)


You Might Also Like

8 comments

 1. Good luck with anything you do.
  Prague is a great city and congrats on the promotion!!

  http://www.distinguisheddiva.com/2016/04/madwalk-2016-by-aperol-spritz-event.html#disqus_thread

  OdpovědětVymazat
 2. It sounds like you have things all figured out! Very exciting. Gorgeous pictures as well :)
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 3. Perfect plans my dear! Wish you the best!

  Theano from FASHIONIZEIN

  OdpovědětVymazat
 4. ur cape is so cool
  keep in touch
  www.beingbeautifulandpretty.com
  www.indianbeautydiary.com

  OdpovědětVymazat
 5. outfit je super ako vždy ;) presne toto je tvoj štýl a krásne ti sedí :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 6. Being new to the blogging world I feel like there is still so much to learn. Your tips helped to clarify a few things for me as well as giving..

  SQL DBA Training in Chennai

  OdpovědětVymazat
 7. Super článok! :) Pekné fotky :)
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!