Winter or spring?

módní blogerka, cosmopolitan, cosmobloggers, lucie srbová, style without limits

Hey peeps! As I promised I am finally back and I am ready to blog on regular basis again. I spent last month at work and with my friends and I didn´t have any time for taking pics and writing articles. However, I decided that in the new year I will (hopefully) be more organized. I became a Cosmoblogger which means that I will be cooperating with Cosmopolitan magazine (so now I no longer only write for them as an editor but also as a blogger). That means if I decided to be lazy with my blog, my boss would kick my ass.
As a part of this collaboration you can expect several interesting competitions and pics from cool fashion events. I also came through another career crisis (trust me, it will be a miracle if I finally decide what I actually want to do in future). Even though I still love fashion I became a little bored of it. That is why in January I will be doing several online courses from Psychology and Forensic Science. Cause lets face it. Fashion and Forensic Science have soooo much in common….I will definítely tell you more about it because it sounds pretty amazing…and it is free. What more can I want? 🙂 Have you ever tried any of those online courses?
———————————————————————————————————————————————-

Zdravíčko lidičky. Jak jsem slíbila, jsem konečně zpět. Ode dneška se budu snažit přispívat mnohem pravidelněji. Poslední měsíce jsem strávila v práci a se svými přáteli, takže mi nezbyl žádný volný čas na focení nebo na psaní. Proto jsem se rozhodla, že si (snad) budu v novém roce lépe organizovat čas, abych všechno stihla. Navíc jsem se stala Cosmoblogerkou, což znamená že pro časopis Cosmopolitan nejen píšu články, ale také s nimi spolupracuji jako blogerka. Díky této nové skutečnosti si nemůžu dovolit blog zanedbávat, jelikož by mi šéfka mohla nakopat zadek. 🙂 Díky této spolupráci se můžete těšit na skvělé soutěže, a že jich bude spousta!
Co se týče mého pracovního života, prošla jsem si další krizí (říkám vám, jestli si někdy vyberu přesně to, co chci dělat, bude to zázrak). Módu mám sice pořád ráda, ale poslední dobou mě trošku nudí. Nebudeme si nic nalhávat, většinou se vaše mozkové buňky při této činnosti moc nenadřou. Proto si od ledna dělám několik online kurzů psychologie a forenzní vědy…protože přesně to se mi určitě při studiu módy bude hodit… Určitě vám o těch kurzech řeknu něco víc, protože znějí strašně zajímavě. A jsou zdarma, takže co víc si přát. Dělali jste si někdy podobný online kurz?

módní blogerka, cosmopolitan, cosmobloggers, lucie srbová, style without limits

módní blogerka, cosmopolitan, cosmobloggers, lucie srbová, style without limits

módní blogerka, cosmopolitan, cosmobloggers, lucie srbová, style without limits

módní blogerka, cosmopolitan, cosmobloggers, lucie srbová, style without limits

módní blogerka, cosmopolitan, cosmobloggers, lucie srbová, style without limits
Dress: Boohoo, Coat: Miss Selfridge, Bag: Marc Jacobs, Shoes: Deichmann, Accessories: Orsay

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

8 Comments

 1. Beauty Follower
  December 18, 2015 / 7:55 pm

  Awesome bag!Have a lovely weekend :)http://beautyfollower.blogspot.gr/

 2. Dominika
  December 18, 2015 / 8:08 pm

  Where will you be doing those online courses? Forensic science is one of my interests so I would definitely love to give it a try! 🙂

 3. Martina, Elegant 40
  December 18, 2015 / 8:12 pm

  Ta taška má úžasnou barvu!

 4. anoddgirl
  December 19, 2015 / 2:53 am

  gorgeous outfit!love your coatxhttp://anoddgirl.blogspot.com.au

 5. Meet My Lovely World
  December 19, 2015 / 2:12 pm

  Krásný kabátek! Sluší:)Meet My Lovely World

 6. Anesa
  December 19, 2015 / 5:55 pm

  Sím tě, krize … To já mám už od střední. Teď pracuju a pořád vymýšlím kraviny, co jiného bych mohla dělat, studovat 😀

 7. StyleOnTheSide
  December 19, 2015 / 6:10 pm

  Very cute outfit! Loving your coat.xostyleontheside.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *