Instaday

14:56

bownling vignetta, halloween, žižkovšiška, české blogerka, lucie srbová

Hello everybody. I know I have been really bad with my blog lately but to be honest I wasn't in a mood to take pics or write articles. So I would rather wait until I have time to create a quality blog posts so I want you to be patient. :) My Christmas holiday starts on 18th December so after that there will be more articles. Till then you can join my giveaway where you can win a gorgeous pair of earrings.
I am still quite active on my Instagram so you can watch me there. Here are several pics from my everyday life. I have realized that I spent the first half of my placement very hectically so I will slow down in the second part. Since I feel like the job kills my brain cells (I like Cosmopolitan but you don't really have to think much while working) I started home studying psychology. I already read about 7 books and I cannot wait to learn more. Do you know any interesting book from this field? Any recommendation is welcome. I will also try to learn German but I have a feeling it will go nowhere. The language is just too hard and weird for me. :-)-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Čauky, všichni! Vím, že jsem to poslední dobou blogu dost flákala, ale abych se přiznala, nějak na to focení a psaní článků nemám náladu. Rozhodla jsem se proto, že počkám, dokud nebudu mít dostatek času na vytváření kvalitních článků. Takže vás prosím o trpělivost. Dovolená mi začíná 18. prosince, takže pak už snad budu zase fotit (pokud venku nezmrznu). Do té doby se nezapomeňte připojit do soutěže o překrásné náušnice.
Co se týče Instagramu, jsem tak pořád poměrně aktivní, takže mě můžete sledovat tam. Dneska vám v rychlosti ukážu nějaké fotky, které tam můžete vidět. Také jsem si uvedomila, že je moje stáž téměř v polovině a já si tu první část prožila docela dost hekticky. To se doufám v novém roce změní a já budu mít čas na to, co mě baví. Přijde mi, že mi poslední dobou odumřelo dost mozkových buněk (práci v Cosmopolitanu je skvělá, ale co si budeme nalhávat....člověk u ní nemusí moc přemýšlet). Proto jsem se rozhodla začít studovat psychologii. Už jsem přečetla několik knížek a studií a dnes jsem téměr vyloupila knihovnu. Víte o nějaké zajíavé knížce v tomto oboru? Každé doporučení se mi bude hodit. Taky se pokusím vylešit si svojí němčinu, i když mám pocit, že to bude boj. Ten jazyk se mi prostě nelíbí. :-)

hotel emblen, raw cukrárna, rumunská, secrets of raw, módní blogerka

ateliér mik,wayfarer, dům módy, česká blogerka, praha, instagram, lucie srbová


You Might Also Like

17 comments

 1. Já to s tím časem a blogem znám a chápu tě. Já to mám zase tak se školou máme toho hodně a jsem každý den z toho všeho spíš unavená na to abych ještě šla a fotila fotky nebo si lálama hlavu s tím co napsat do článku:)
  A fotky jsou moc hezký a ty modrý šaty ti hrozně sluší:))
  www.andreykab.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. German is not a bad choice for somebody who already speaks English. That being said, if you dislike the language it will be hard to find the motivation to learn it.

  Your insta photos are adorable, especially the bowling ones.

  http://modaodaradosti.blogspot.ba/

  OdpovědětVymazat
 3. Fun to see your pictures, I am not on Instagram so I don´t follow any accounts naturally! :) Looks like you are doing good, happy weekend. http://kjandersen.org/

  OdpovědětVymazat
 4. good to see. Can't wait to read your normal posts!

  Lyosha
  Inside and Outside Blog

  OdpovědětVymazat
 5. Hey just discoverd your blog is amazing and your insta feed is great :-)
  Mind checking out mine?
  Byangchee.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 6. Nice pics!
  HAPPY WEEK
  xoxo
  http://stylishpatterns.blogspot.com.es

  OdpovědětVymazat
 7. Great post dear!

  http://helderschicplace.blogspot.com/2015/12/feathers.html

  OdpovědětVymazat
 8. Hi dear
  Great details, so interesting
  Love the yellow necklace
  xoxo

  OdpovědětVymazat
 9. Blogging can be that way sometimes. Bets to take a breather!

  Sxx
  www.daringcoco.com

  OdpovědětVymazat
 10. Instagram is great! All the best for the blog
  Chichistashan.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 11. Yummy photos.
  nice scarfs!

  http://beautyfollower.blogspot.gr/

  OdpovědětVymazat
 12. Hope all is well! Enjoy the holiday :) Your photos are lovely!

  Best,
  Christina

  Looks by Lau

  OdpovědětVymazat
 13. Lovely insta-update girlie. Hope you are having a great December!

  xox Nadia
  http://mielandmint.blogspot.co.uk/

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!