MBPFW Day 2

MBPWF, štvanice skatepart, česká blogerka, lucie srbová

Hello everyone. How was the second day of MBPFW? It was absolutely amazing though I am afraid I will be sick. It was in a different venue than the previous day and it looked really cool. Sadly it was an open space and the weather wasnt really good. I stayed there till 10PM so you can imagine how cold was I. On the other hand, taking pics was way easier than in a dark room. My favorite collection was made by Chatty. Their orange leggings/boots were fab! And Petra Ptáčková had the best concept. Seeing her in rollerskates was so cool and when she transformed a backpack to a jacket I was shocked. I didnt really like her clothes that much but it was a great show. I am just waiting for another shows and I will share my third day tomorrow. More on my Instagram now.

———————————————————————————————————————————————-
Zdravím. Jaký byl druhý den MBPFW? Byl naprosto skvělý, i když se bojím, že budu nemocná. Konalo se to v jiných prostorách, které vypadaly super. Bohužel to bylo ale otevřené prostranství, což nebylo ideální, Zůstala jsem tam až do 10 večer, takže si dokážete představit, jaká mi byla zima. Na druhou stranu se tam krásně fotilo díky skvělé světelnosti.
Co se týče přehlídek, nadchla mě kolekce Chatty. Jejich oranžové legíny/kozačky byly perfektní. A Petra Ptáčková přišla s nejlepším konceptem. Když se tam přiřítila na kolečkových bruslích, všichni byly ohromení. A poté na pódiu rychle přetransformovala batoh na bundu. Sice bych její oblečení nejspíš nenosila, ale měla to skvěle promyšlené. Zítra očekávejte report z dnešního, posledního dne. Do té doby sledujte Instagram.

MBPWF, petra ptáčková, štvanice skatepart, česká blogerka

MBPWF, chatty, štvanice skatepart, česká blogerka

MBPWF, petra ptáčková, štvanice skatepart, česká blogerka

MBPWF, petra ptáčková, štvanice skatepart, česká blogerka

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Instagram /

Follow:

6 Comments

 1. Laura C.
  September 6, 2015 / 4:35 pm

  very nice event dear;)xoxohttp://glampond.blogspot.it

 2. Minau
  September 6, 2015 / 5:19 pm

  Super! Moc ti to sluší!

 3. Kathleen Harper
  September 6, 2015 / 9:17 pm

  Very cool designs!<3katsfashionfix.blogspot.com

 4. Caro *
  September 7, 2015 / 7:56 pm

  I really love your cardigan 🙂

 5. StyleOnTheSide
  September 8, 2015 / 9:47 am

  It's always interesting to see what designers are coming up with even if I don't love all the clothing! It looks like some of them were using some really great bright colours though.xostyleontheside.com

 6. Anonymní
  December 18, 2015 / 8:02 am

  2015-12-18 xiaozhengm coach outletkate spade handbagslouis vuitton handbagscoach outletchaussure louboutinjordan 3kate spadefitflopsnike free runsnike blazerschristian louboutin outletcoach outletlouis vuittonnike trainersghd hair straightenerscheap uggs bootsmoncler jacketsmichael korsjordan 4christian louboutin outletadidas outlet storeair jordan ukmichael korscheap ray ban sunglassesmichael kors outletbarbour ukchristian louboutinnike sb shoesugg salelouis vuitton bagsmichael kors handbagsburberry outlet onlinenike trainerslouis vuitton handbagsoakley vaultadidas originalsjordan 4 tororolex replica watchesugg outlet storeugg outlet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *