Instagram

19:21

lucie srbová, česká blogerka, módní blogerka, dnes nosím
I have to admit I am obsessed with Instagram. I upload pics almost every day and I look there for an inspiration. It is quite interesting to see what your favorite bloggers do in their free time. It is normal to see famous bloggers sharing their pics in amazing places in stunning clothes. But I also started following few Czech bloggers who are not that famous and I am really surprised. Those girls are mostly students and their blogs cannot earn them a lot of money. Yet they share pics of their new shoes that must have cost them a fortune. I really wonder who pays for that. Just today I saw a photo of a blogger who is going for holidays to Berlin. She had two Louis Vuitton suitcases and a bag filled with Dior products and a bottle of Moet champagne. Well I dont know how about you but I usually have a normal suitcase with a bottle of still water. But maybe if I win a lottery....
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Musím se přiznat, že jsem posedlá Instagramem. Nahrávám fotky téměř každý den a často tam chodím pro inspiraci. Je poměrně zajímavé vidět své oblíbené blogery v každodenních situacích. Je normální vidět slavné blogery v krásném oblečení někde uprostřed ráje. Ale před pár dny jsem začala sledovat pár českých blogů, které nejsou až tak slavné. Holky, které je píšou, jsou většinou studentky a jejich blog jim nemůže moc vydělávat. Přesto nahrávají fotky svých nových bot, které musely stát jmění. Vážně by mě zajímalo, kdo za to všechno platí. Zrovna dneska jsem narazila na fotku blogerky, která se chystala na dovolenou do Berlína. Měla dva kufry a kabelku od Louis Vuitton, která byla plná produktů od Diora. V kufru měla i láhev Moet šampaňského. Já nevím jak vy, ale já sebou většinou mám klasický kufr a v něm láhev neperlivé vody. Ale možná až vyhraju loterii....

lucie srbová, česká blogerka, módní blogerka, dnes nosím

lucie srbová, česká blogerka, módní blogerka, dnes nosím

lucie srbová, česká blogerka, módní blogerka, dnes nosím
Dress: Jane Norman, Bag: Lasperk, Necklace: Choies, Cardi: H&M

You Might Also Like

20 comments

 1. Such a cute outfit! Love that necklace! Gorgeous shade of pink.

  OdpovědětVymazat
 2. náhrdelník je úžasný!
  pozývam na giveaway

  OdpovědětVymazat
 3. Love this dress! It looks absolutely fabulous!

  ♘ www.sugarpopfashion.com ♘

  OdpovědětVymazat
 4. Well, since these bloggers are still students, those shoes are probably paid by their parents...or perhaps their love interests.
  you look lovely in that dress!

  OdpovědětVymazat
 5. Hi dear! Aww..I love instagram too! I just followed you there..hope you can add me back! :) Btw..gorgeous dress! This color looks great on you! kisses!

  www.fashionizein.com

  OdpovědětVymazat
 6. Waaau veľmi ti to sluší :) Vyzeráš ako proncezná :) Waw waw waw

  Týmto by som ťa veľmi pekne chcela pozvať do mojich dvoch práve prebiehajúcich GIVEAWAY

  OdpovědětVymazat
 7. Nice hair style!

  http://beautyfollower.blogspot.gr/

  OdpovědětVymazat
 8. outfit je perfektný, veľmi sa ti to hodí :) a viem presne, o kom v článku píšeš a tiež mi to príde zaujímavé, kto to financuje :D na druhej strane však medzi nami sú istí ľudia, ktorí proste majú veľké šťastie..

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 9. I must agree I think most people try to lead a lifestyle that we often can't really afford especially not to keep up. It is almost as if there is a mindset that having more equals life being better and sadly that will never be true although convenient. Beautiful pictures and definitely following you on Instagram. I am @daisypersonblog on it.

  DAISYPERSON | BEAUTY BLOG

  OdpovědětVymazat
 10. wow at that necklace
  xx
  http://anoddgirl.blogspot.com.au

  OdpovědětVymazat
 11. wuaooo you look amazing.
  http://lavidaloka.com/

  OdpovědětVymazat
 12. wuaooo you look amazing.
  http://lavidaloka.com/

  OdpovědětVymazat
 13. amazing post, kisses!

  http://itsmetijana.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 14. Beyond beautiful! Love your Instas!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 15. STUNNING!
  Fakt krásné fotky!

  ♥ Hope your new week is Ah-MAZING! ♥

  THE KAWAII PLANET

  OdpovědětVymazat
 16. i love cute instagram photos too! sometimes people who have only few followers are more valuable than people with hundreds of milions. love your dress from this post - summer 2015 is the time, when i love dresses and try to wear them often :)

  www.AneciaBlog.pl

  OdpovědětVymazat
 17. love the color of this dress!

  http://www.cristinasurdu.com/

  OdpovědětVymazat
 18. Já jsem také závislá na instagramu a občas se nestačím divit... joo a v kufru většinou nevozím ani Moet ani Bohemku, ale jako ty obyčejnou láhev vody... :-) Jinak super fotky :-)
  http://verrygusto.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!