My first day at work

Hello everyone. The new chapter of my life just began and I am really excited to see what this year is going to bring. I just moved to the new flat in Prague and hopefully I will be able to unpack soon (my uncle’s been living in boxes for almost two years so I don’t want to end up like him). I also started my placement in Cosmopolitan magazine which is still pretty unreal. I was worried that I would be treated differently since I am not a proper employee but everyone is super nice so far. I have my own computer and I already started working on an article for the next issue. Moreover, I am going to write a small article about an art exhibition that I am going to visit this week. Well….so far it sounds pretty amazing and I hope this would be a huge step in chasing my dream job.

I was also relieved when I found out that I can wear whatever I want to. I don’t think I would survive in the environment where I am only allowed to wear pencil skirt and white skirts. I want to be able to dress according to my mood. I felt like this overal was a great outfit for work. It is super comfortable but also fashionable.

Don’t forget to follow Cosmopolitan’s Facebook and Instagram to see what is going on! 🙂 

                                                                                     ///////
Zdravím! Právě začala nová etapa mého života a já jsem už strašně zvědavá, co tenhle rok přinese. Akorát jsem se přestěhovala do nového bytu v Praze a snad se mi podaří brzo vybalit (můj strejda bydlí v krabicích už dva roky a já takhle rozhodně dopadnout nechci). Také jsem včera začala stáž u časopisu Cosmopolitan, čemuž ještě pořád nemůžu uvěřit. Bála jsem se, že jelikož nejsem normální zaměstnanec, budou se ke mně ostatní chovat jinak, ale všichni jsou zatím úplně skvělý. Dostala jsem vlastní počítač a už jsem začala pracovat na prvním článku do dalšího čísla. Navíc budu psát krátký článek o umělecké výstavě, kterou půjdu navštívit tenhle týden. Takže…prozatím to vypadá skvěle a doufám, že díky téhle zkušenosti získám v budoucnosti vysněnou práci.

Také se mi ulevilo, když jsem zjistila, že můžu do práce nosit, co se mi zachce. Nemyslím si, že bych přežila v práci, kde bych měla povolené jen černé sukně a bílé košile. Chci mít možnost obléci se podle své nálady. Tenhle overal byl pro můj první den úplně ideální. Je jednak maximálně pohodlný, tak stylový.

Nezapomeňte sledovat Facebook a Instagram Cosmopolitanu, aby jste neprošvihli, na čem skvělém teď pracuji. 🙂 

stáž v cosmopolitanu, časopis cosmopolitan, cosmobloggers

lucie srbová, módní blogerka, česká blogerka, style without limits

lucie srbová, módní blogerka, česká blogerka, style without limits

lucie srbová, módní blogerka, česká blogerka, style without limits
Jumpsuit: H&M, Purse: Miss Selfridge, Earrings: Forever 21, Shoes: Primark

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Twitter /

Follow:

14 Comments

 1. Sydney Sleek.
  July 21, 2015 / 11:24 am

  nice post :)Môj BLOG /KLIK/

 2. Stephanie
  July 21, 2015 / 2:41 pm

  That is so awesome! 🙂 Love the jumpsuit! You look fabulous!

 3. Martina, Elegant 40
  July 21, 2015 / 2:53 pm

  Skvělý overal! Sluší ti! Jen s tím světlým obočím působíš trochu unaveně, což je podle mne velká škoda. Přeji mnoho štěstí v nové práci/stáži!

 4. LUHULKOVA
  July 21, 2015 / 3:39 pm

  Luci ten overal je nádherný!

 5. Style For Mankind
  July 21, 2015 / 4:56 pm

  Beautiful post! Have a great Wednesday.xoxo;STYLEFORMANKIND.COM / Facebook / Bloglovin

 6. Matea Saric
  July 21, 2015 / 5:15 pm

  That's great news, I'm happy to hear everything went more than well! 🙂 And you look awesome in that jumpsuit, yay! 🙂

 7. Veronika
  July 21, 2015 / 7:13 pm

  Skvely outfit! Overal je prkny a moc se mi libi psanicko a botky.At se v nove praci dari a dostanes vysnenou praci. Ja taky zacala s tim, abych si splnila sve sny. 🙂

 8. Andrea Barboříková
  July 21, 2015 / 7:20 pm

  bomba! sluší ti to:)))

 9. anoddgirl
  July 22, 2015 / 7:47 am

  congrats on moving to your new flatgorgeous jumpsuitxhttp://anoddgirl.blogspot.com.au

 10. Kateřina L.
  July 25, 2015 / 7:25 pm

  Gratuluji ke získání stáže, musí to být skvělá zkušenost. :)Infinity of colors

 11. Deniská Ungy
  July 26, 2015 / 8:48 am

  krásný outfit, ta kabelka je moc hezká :)Denisse Beauty

 12. Anonymní
  December 18, 2015 / 7:44 am

  2015-12-18 xiaozhengm coach outletkate spade handbagslouis vuitton handbagscoach outletchaussure louboutinjordan 3kate spadefitflopsnike free runsnike blazerschristian louboutin outletcoach outletlouis vuittonnike trainersghd hair straightenerscheap uggs bootsmoncler jacketsmichael korsjordan 4christian louboutin outletadidas outlet storeair jordan ukmichael korscheap ray ban sunglassesmichael kors outletbarbour ukchristian louboutinnike sb shoesugg salelouis vuitton bagsmichael kors handbagsburberry outlet onlinenike trainerslouis vuitton handbagsoakley vaultadidas originalsjordan 4 tororolex replica watchesugg outlet storeugg outlet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *