Museum and botanical garden

cup of style,style without limits, lucie srbová, česká blogerka

The last day in Lisbon was amazing. Firstly we went to a botanical garden and I overcame my fear of butterflies and went to a butterfly house. I dont know if I am the only one but I am really scared of everything that flies. I am ok with spiders and snakes but insect that flies is just the worst.
After that we finally had a chance to visit the Berardo museum of modern art. A lot of people are not huge fans of modern art but I really like it. I agree that some pieces were a bit controvesial or weird but the whole exhibition was definitely worth visiting.
Now when our trip is over it is time to go back to reality. I am moving to Prague tomorrow so hopefully everything will work out for me.

                                                                                                                                    ////
Poslední den v Lisabonu byl skvělý. Nejdříve jsme šly do botanické zahrady, kde jsem překonala svůj panický strach z motýlů a šla do motýlího domu. Nevím, jestli jsem jediná, ale hrozně se bojím všeho, co létá. Pavouci nebo hadi mi nevadí, ale všechen létající hmyz mě děsí.
Po botanické zahradě nám konečně zbyl čas na návštěvu muzea moderního umění Berardo. Mnoho lidí, které znám, moderní umění dvakrát nemusí, ale mě se to líbí. Uznávám, že některé kousky byly poněkud kontroverzní nebo podivné, ale celá výstava stála za to.
Nyní, když je náš výlet u konce, je na čase vrátit se zpátky do reality. Zítra se stěhuji do Prahy, tak snad to všechno dobře dopadne.

beradro, museum of modern art, lisabon, portugal

berardo museum, lisbon museums, where to go in lisbon

berardo, museum of modern art, lisbon, lisabon, česká blogerka

česká blogerka, módní blogerka, kam na dovolenou, 2015

botanical garden, lisbon, where to go to lisbon, portugal
Dress: H&M, Shoes and sunglasses: Primark

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Twitter /

Follow:

12 Comments

 1. Stephanie
  July 18, 2015 / 1:38 pm

  Gorgeous pictures! Love the dress!

 2. Jessa
  July 18, 2015 / 1:45 pm

  You are so adorable!

 3. steel32 & darthnellr
  July 18, 2015 / 4:59 pm

  normálně slyším poprvý, že by se někdo bál motýlů :DDjinak hodně štěstí s tím stěhováním :))a ty šaty jsou nádherný!! :OO

 4. Ussama Khattab
  July 18, 2015 / 10:29 pm

  Lovely Lovely Lovely

 5. Kathleen Harper
  July 18, 2015 / 11:13 pm

  Lovely dress – love the print!<3katsfashionfix.blogspot.com

 6. Pearl in Fashion
  July 19, 2015 / 6:18 am

  Look beautiful in that dress!visit me soon onhttp://pearlinfashion.blogspot.com

 7. Eva K.
  July 19, 2015 / 11:24 am

  Krásné fotky! To úmění je prostě krásně nepochopitelné 😛 Já botanickou zahradu navštívila jen u nás v Praze, ale taky nádhera :))http://chaoticandglamour.blogspot.cz/

 8. Beauty Follower
  July 19, 2015 / 3:13 pm

  Wonderful artand floral dress ;)http://beautyfollower.blogspot.gr/

 9. Sydney Sleek.
  July 19, 2015 / 4:34 pm

  perfektné fotky!! :)Môj BLOG /KLIK/

 10. Anonymní
  December 18, 2015 / 7:23 am

  2015-12-18 xiaozhengm fitflop uksac longchamp pas cherhollisterscoach outletmichael kors handbagscoach factory outletmichael kors uknike free runcoach canada outletugg bootscoach factory outletcheap uggsray ban sunglasseshermes beltnike shoesnorth face jacketsmichael kors uknike outletair force 1michael kors outletmichael kors outlet onlinepolo ralph laurenmichael kors ukcheap jordan shoessac longchampcanada goosesnike roshe runsmichael kors outlet onlineburberry outletmichael kors outletkate spade outlettiffany and coair jordanslouboutinlouis vuitton outletmichael kors ukmichael kors handbagstrue religion outletnike roshe run womenmichael kors outlet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *