Belém: The place where we ate and ate…

česká blogerka, módní blogerka, co nosit na dovolené, blogy o módě

Since I am a very popular girl (just kidding….I think most people think I am a bitch J) I have a friend who lives in Lisbon. Unlike us, she knows the city very well so when we met her on the second day of our trip she took us to very famous parish called Belém. The place is famous for the best pastries so we obviously had to try it. We bought couple of custard tarts and there were pretty good but I cannot agree that they were the best. On our way from the shop to the tower of Belém we were stopped by the Portugese national TV who asked us for a small interview about how tourists feel in Lisbon. I agreed to that so now I can say I was in their national TV….I told you I would be famous. J After my 15 seconds of fame we went to see the tower and then we relaxed in the gardens with our huge sandwiches we bought from a very weird and chaotic fast food restaurant. But I have to admit they were absolutely amazing…way better than the famous pastries. After visiting few churches we went back to the hostel which happened to have the most insincere and fake staff ever. I didnt know this place was owned by Americans and I didnt expect them to be so unfriendly. I used to live in the US for 5 months and everyone was so nice. Here we gave up talking to them after two nights. And the worst was yet to come….

                                                                                                                         /////

Jelikož jsem velice populární (dělám si legraci…většina lidí si myslí, že jsem mrcha J), mám kamarádku, která žije v Lisabonu. Na rozdíl od nás se ve městě dobře vyzná, takže nás druhý den našeho výletu vzala na průzkum Belému, což je velmi slavná obec. Toto místo je asi nejvíc známé pro své dokonalé cukroví, které jsme samozřejmě museli vyzkoušet. Koupili jsme si několik custard tarts (vážně nevím, jak to napsat česky), které byly moc dobré, ale neřekla bych, že byly nejlepší, které jsem kdy měla. 

Na cestě k Belémské věži nás zastavila portugalská národní televize a požádala nás o krátké interview o tom, jak se nám jako turistům líbí v Lisabonu. Nakonec celé interview natočili jen se mnou, takže mohu říct, že jsem se objevila v portugalské televizi….říkala jsem vám, že budu jednou slavná J. Po mých 15 sekundách slávy jsme šli k věži a poté relaxovali v zahradách s obrovskou bagetou, kterou jsme si koupili asi v nejchaotičtějším fast foodu na světě. Přesto jsem si na ní neskutečně pochutnala a to snad i více než na tom slavném cukroví. Po návštěva několika kostelů jsme se vydali nazpět do hostelu, který měl asi nejneupřímnější personál, který jsem kdy potkala. Netušila jsem, že hostel vlastní Američané a už vůbec jsem nečekala, že budou tak nepřátelští. Žila jsem v Americe 5 měsíců a všichni tam byli skvělý. Tady jsme vzdali jakoukoli konverzaci již druhý večer. A to nejhorší mělo teprve přijít….

belém, portugal, portugalsko, best pastry, best custart tarts

cup of style, lucie srbová, style without limits, česká blogerka

belémská věž, portugalsko, kam na dovolenou, tipy na dovolenou

tatjana vlacihova, lucie srbová, české blogerky, rgu aberdeen
Dress: H&M, Sunglasses and shoes: Primark

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Twitter /

Follow:

10 Comments

 1. Stephanie
  July 13, 2015 / 6:13 pm

  Great pictures! Lovely location! Love the print on your outfit

 2. Sydney Sleek.
  July 13, 2015 / 6:46 pm

  Top fotky!!Môj BLOG /KLIK/

 3. Matea Saric
  July 14, 2015 / 12:46 pm

  Love your dress and that tower looks surreal, would love to visit it! 🙂

 4. Dania
  July 14, 2015 / 1:53 pm

  WHAT A WONDERFUL PLACE!KissesNEW OUTFITwww.angelswearheels.com

 5. Ľúbezná
  July 14, 2015 / 2:44 pm

  krásne fotky, škoda, že ich nie je viac 😀 ľúbezná

 6. Style For Mankind
  July 14, 2015 / 2:55 pm

  Fantastic! I love this so much!xoxo;STYLEFORMANKIND.COM / Facebook / Bloglovin

 7. Georgia Megan
  July 14, 2015 / 3:46 pm

  Wow that's amazing that you got to do a little tv interview and in Lisbon as well! That's crazy – I'm so jealous! Gorgeous pictures xxhttp://whiteshirtchic.blogspot.co.uk/

 8. Anonymní
  December 18, 2015 / 8:06 am

  2015-12-18 xiaozhengm true religionmichael korslongchamp bagstiffany jewelrycheap jordanslouis vuittonnike air maxcoach outleted hardy uklouis vuittoncoach factory outletlouis vuitton outletray banoakley sunglassesugg outletralph lauren ukmizuno running shoestoms wedgeslongchamp handbagscoach factory outletmichael korsmichael korsmichael kors handbagstory burch outletmichael kors outletcoach outletmichael kors outletadidas shoesmcm outletmichael kors handbagsmichael kors handbagsjordan 8stoms outlet storecoach outletcheap uggs on salemichael kors outletugg bootscheap oakley sunglassesfitflops clearancegucci outlet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *