A big change

22:30

lucka srbova, módní blogerka, móda v čechách
First of all, I want to apologize for the inactivity on my blog. The last couple of weeks were very hectic but everything is back to normal so I am ready to properly concentrate on blogging (and hundreds of other things).
As you all might know, I moved from Aberdeen back to the Czech Republic. I spent two great years there and I met a lot of wonderful people but I felt it was time for a change. I still have two more years at the university but in the third year we have a chance to do a placement. I saw it as a really good option to learn something new and move to a different city for a while. Since London was super expensive and the placement I got offered was a little shady (there was way too many nude photoshoots so I don't know what I'd be styling…) I decided to try my luck in Prague. I have a flat there so I can (hopefully) survive while doing a year unpaid placement. I still cannot believe that next Monday I should start working for Cosmopolitan magazine. It is only a part time position so I am considering getting a second one so wish me luck. The only downfall is that I don't have any holidays….at least long one. But I had a chance to go to Berlin to visit my friend and then we went to Lisbon which was absolutely amazing! Unfortunately the internet wasn't working properly so I only manage to update my Instagram. Therefore, I will show you my pics here now and in few upcoming days.
Those pics were taken the very first day in Lisbon when we started exploring the city. We were staying in Urban Garden Hostel (I will tell you more about this unorganized place later on) and everything we did was pretty spontanious. As you can see I was wearing my high heels. Lesson number one: Lisbon is not made for heels. The amount of stairs we had to climb was uncountable. On the bright side, I could eat pastries every day without feeling guilty. J Those custard tarts are just way too good.

                                                                                                      ///// 
Hned ze začátku bych se vám chtěla omluvit za neaktivitu na mém blogu. Několik posledních týdnů bylo strašně hektických, ale všechno už je zase zpátky v normálu, takže se můžu plně soustředit na blogování (a miliony dalších věcí).
Jak většina z vás může vědět, odstěhovala jsem se z Aberdeenu zpátky do České republiky. Strávila jsem ve Skotsku dva skvělé roky a potkala velké množství úžasných lidí, ale poslední dobou jsem měla pocit, že je čas na změnu. Ještě mi chybí na univerzitě dva roky (asi budu studovat do padesáti), ale ve třeťáku máme možnost absolvovat stáž. Podle mě nám to dá skvělou možnost naučit se něco nového a strávit nějaký ten pátek v jiném městě. Jelikož je Londýn brutálně předražený a stáž, která mi byla nabídnuta zahrnovala velmi časté focení aktů (vážně nevím, jak bych se u aktů jako stylistka uplatnila), rozhodla jsem se zkusit své štěstí v Praze. Mám tam byt, takže se mi (snad) podaří vyžít, přestože je stáž neplacená. Ještě pořád nemůžu uvěřit tomu, že bych příští pondělí měla nastoupit do časopisu Cosmopolitan. Je to jen stáž na částečný úvazek, takže se rozhoduji nad tím, jestli si najdu jěště nějakou druhou. Jedinou nevýhodou je, že nebudu mít žádné prázdniny….tedy alespoň dlouhé. Ale minulý týden jsme měla možnost jet do Berlína za svou kamarádkou, se kterou jsme pak odcestovaly do Lisabonu. Bohužel internet jak si dvakrát nefungoval, takže se mi pouze podařilo aktualizovat Instagram. Proto vám fotky budu ukazovat dodatečně po dobu několika nadcházejících dnů.
Tyhle fotky byly pořízeny hned první den po příjezdu, kdy jsme začaly prozkoumávat město. Byly jsme ubytovány v Urban Garden Hostel (o tomhle holubníku vám povím víc později) a celý náš pobyt byl velice spontánní. Jak si můžete všimnout, první den jsem na sobě měla podpatky. Lekce číslo jedna: Lisabon není dělaný na nošení podpatků. To množství schodů, které jsme tam musely vyjít, bylo nemožné spočítat. Na druhou stranu jsem se mohla cpát místními dobrotami bez toho, aniž bych se cítila provinile. J A ty jejich custard tarts jsou neuvěřitelně výborné.palmy, lisbon, portugalsko, příroda, kam jet na dovolenou

lucie srbová, česká blogerka, jak se oblékat do práce, dovolená

holiday in lisbon, where to go, what to do in lisbon while sober

cup of style, módní blogerka, česká blogerka, co nosit
Romper: HM, Shoes: Deichman, Sunglasses and belt: Primark, Bag: Carpisa

You Might Also Like

21 comments

 1. Skvelé fotky a nech sa ti darí aj v česku :)

  Mô BLOG /KLIK/

  OdpovědětVymazat
 2. Wishing you all the best of luck with the start of your placement in Prague, hope it'll be an amazing experience! :))

  OdpovědětVymazat
 3. These photos look so pretty! Good luck with your placement :)
  Sarah | sarahanne14.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 4. You look like a model from fashion show! Great pictures my dear:-)

  OdpovědětVymazat
 5. In love with the location&outfit.. keep posting..

  XOXO,

  www.fashionerza.com

  I can rock any outfits, come follow my online diary

  OdpovědětVymazat
 6. Very nice. Would love it if you could also check out my latest hair post with a giveaway worth £200
  Kisses xo | GIVEAWAY 

  OdpovědětVymazat
 7. Krásné fotečky:) tak at se ti daří do budoucna:)

  OdpovědětVymazat
 8. The place looks fantástic so You too !
  Xx

  OdpovědětVymazat
 9. Lovely photos
  http://hauteandcomely.blogspot.co.uk/2015/07/africa-in-diaspora.html

  OdpovědětVymazat
 10. Super fotky :)

  xxx

  http://curyinthecity.blogspot.cz/
  Fashion PARIS

  OdpovědětVymazat
 11. Such great photos! Love the outfit too :)

  www.girlcandress.co.za

  OdpovědětVymazat
 12. Really wonderful location and so great bag!
  Kisses

  NEW POST

  www.angelswearheels.com

  OdpovědětVymazat
 13. Looove the sandals!

  The Cutielicious
  http://www.thecutielicious.com
  Federica

  OdpovědětVymazat
 14. look and beautiful place
  would you like to follow each other?

  new post
  FASHIONBYJEJE

  have a good day
  a kiss

  OdpovědětVymazat
 15. look and beautiful place
  would you like to follow each other?

  new post
  FASHIONBYJEJE

  have a good day
  a kiss

  OdpovědětVymazat
 16. This looks like such a beautiful place! I really like the mix of black and brown in this look. Great post!

  http://www.theaisleofstyle.com/

  OdpovědětVymazat
 17. Awesome place and look dear!
  Un abbraccio
  Eva e Valentina the anarCHIC

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!