Orange is the new black (university article)

20:17

aberdeen blogger, rgu, fashion management, best student

If there is one colour that doesn't dominate in my wardrobe it has to be orange. For some reason this colour hasn't found its way to my closet and I don't know why. I even had a hair colour like that and I am not exaggerating. I seriously looked horrendous. I guess I am not the only one avoiding this colour cause you can't see it very often in the street. Well I asked myself what was the first thing that I connected with orange and sadly it was prison. Some people might say oranges or carrots but I assume I am not a fruit and veg fan. Even though orange is often used for clothing for prisoners it is also a very fun and playful colour favoured by creative people. It also represents fascination, enthusiasm and success. At least usually because prison outfit does not really represent success but quite the opposite. It was also found that this colour attracts young people who are more likely to purchase a product in this colour than older generation. No wonder British mobile company came up with the name Orange to enssure their potential customers that they are approachable and fun. I am not sure if their tactic works for me but if I have one more problem with Vodafone I am going to consider it.
The message orange colour tend to send to other people is that the wearer is quite ambitious and not afraid to be heard. So if you are applying for a job in a creative industry and you want to sell your ideas as well as yourself orange blouse or blazer could be a great item to attract their attention with. On the negative side person in orange can sometimes come across as lazy and frivolous so do not wear this colour if you need to impress someone professional and serious.

                                                                                               /////
Pokud bych měla zmínit jednu barvu, která nedominuje v mém šatníku, tak to bude nejspíš oranžová. Z nějakého důvodu si nenašla cestu do mé skříně a já nevím proč. Dokonce jsem jednou měla oranžovou barvu vlasů a to nepřeháním. Vypadala jsem příšerně. Nejsem ale jediná, kdo se téhle barvě vyhýbá, jelikož jí v ulicích moc často neuvidíte. Zeptala jsem se sama sebe, co je první věc, která se mi vybaví, když se řekne oranžová, a bylo to vězení. Většina lidí řeklo pomeranč nebo mrkev, ale já holt asi nejsem fanynka ovoce a zeleniny. Ačkoli je oranžová často používána na oblečení pro vězně, patří mezi veselé a hravé barvy oblíbené kreativními lidmi. Také representuje fascinaci, nadšení a úspěch. Tedy většinou. Oranžový vězeňský outfit úspěch zrovna dvakrát nereprezentuje. Navíc bylo zjištěno, že oranžová přitahuje mladé lidi, kteří si mnohem častěji pořídí produkt v oranžové barvě než starší generace. Není divu, že britský mobilní operátor přišel se jménem Orange, které mělo potencionální zákazníky přesvědčit o jejich přístupnosti a přátelskosti. Nejsem si jistá, jestli na mě jejich taktika působí, ale pokud budu mít ještě jeden problém s Vodafone, tak to možná zvážím.
Oranžová dává také ostatním najevo, že je její nositel ambiciózní a nebojí se být vidět a slyšet. Takže pokud se chystáte žádat o práci v kreativním průmyslu a chcete, aby byly vaše nápady vyslyšeny, oranžová halenka nebo sako vám můžou pomoci získat potřebnou pozornost. Na druhou stranu, lidé  s oblečením v oranžové barvě můžou působit lenivě a lehkovážně, takže zapomeňte na tuto výraznou barvu, pokud potřebuje udělat dojem na někoho seriózního a profesionálního.
                                                                                 

international student at rgu, robert gordon university, fashion meaning of colours, orange, gold necklace, fun colour
when to wear orange, meaning of colours, fashion, aberdeen

You Might Also Like

18 comments

 1. nice photos!
  swiatwkolorzeblond.com

  OdpovědětVymazat
 2. Já mám oranžovou ráda. Také i ten stejnojmenný seriál!
  Tobě oranžová sluší. Mně se líbí, protože v oranžové nejsem tak bledá.

  OdpovědětVymazat
 3. great post babe

  http://hashtagliz.com

  OdpovědětVymazat
 4. Ja mám oranžovú rada, no mám asi len jedno oranžové tričko :D. Ja mám tmavšiu pokožku, a preto sa mi táto farba až tak nehodí. ty v nej vyzeráš veľmi dobre a pristane ti. Určite ju nos viac. Inak, na mojom blogu prebieha Vianočná Giveaway, tak keď by si chcela, môžeš sa zapojiť. Stačí splniť pár podmienok :).
  Stronger2gether Giveaway

  OdpovědětVymazat
 5. gorgeous looks!
  love orange
  x
  http://anoddgirl.blogspot.com.au

  OdpovědětVymazat
 6. I am really into orange at the moment. It is such a fun and vivid color. Orange tights would look wonderful on your gorgeous legs too dear :) So cool that you share your articles with us! You look lovely xoxo

  http://downwithpants1969.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 7. cute look, I love the bright colours
  xo
  www.laurajaneatelier.com

  OdpovědětVymazat
 8. Gorgeous, orange is wonderful :))) xx

  OdpovědětVymazat
 9. Jsi jedna z mála, které oranžová sluší. Když jsem objevila Tvůj blog, právě oranžovou jsi na sobě měla také :-).

  OdpovědětVymazat
 10. You look beautiful in orange! Great article.
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 11. Nádherná košile :-)

  Budu moc ráda, když se zapojíš do mé giveaway o super skřipce do vlasů - http://talktomymoustache.blogspot.cz/2014/11/linziclip-giveaway.html :-)

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!