Little Red Riding Hood (university article)

red dress, black stockings, black heels, robert gordon university

As a part of our Fashion Communication course at Robert Gordon University we have to produce at least 10 blog posts about any chosen subject. After a short consideration I decided to write about the meaning of colours. I have two certificates of Typology of Colours so I can tell you all about I have learned from a very talented Czech stylist Petr Lukeš. So together with few already writen articles describing my life in Aberdeen this will be my course work.

I was always a big fan of red colour because it is associated with power, energy and love. However, this colour is very emotionally intense and seen as intimidating so it is not recommended while applying for a job. A lot of people still underestimate the importance of clothes and colours when it comes to interviews or presentations but they play much bigger role then you might think. Your skills and achievements are definitely important but a short dress in a bright red colour can easily destroy your chances of getting the job just because you might appear to sexy and unprofessional (if you are applying for a job in a strip club forget everything that has been said :)).

Men and women have a different view at this colour. Men usually find girls wearing red sexy, strong and desirable when women see them as a threat and as an attention seekers. It is therefore chosen by people with outgoing personalities and loads of self-confidence who are not afraid to be in the spotlight.

Red is not a very popular colour when it comes to interior design. It is perfectly fine to use it on smaller objects such as lamps, pictures and small tables. You have to be pretty careful if you decide to paint your walls red. I used to have red and white walls in my bedroom and I will never make the same mistake again. It is very hard to relax with such a disturbing colour around you.


                                                                                                                                        ///

Jednou ze součástí předmětu Fashion Communication na Robert Gordon University je vytvoření deseti článků dle našeho uvážení. Po krátkém přemýšlení jsem se rozhodla věnovat články významu barev. Mám dva certifikáty z Typologie barev, takže se s vámi můžu podělit o vědomosti, které jsem získala od skvělého stylisty Petra Lukeše.    

Vždycky jsem byla fanynkou červené barvy, jelikož vyzařuje sílu, energii a lásku. Nicméně tahle barva patří mezi emocionálně intenzivní a mnoho lidí jí vnímá jako zastrašující. Proto se třeba nehodí na pracovní pohovor. Mnoho lidí stále podceňuje význam oblečení a barev, když přijde na interview nebo prezentace, ale oni hrají mnohem větší roli než si můžete myslet. Vaše vědomosti a úspěchy jsou důležité, ale krátké šaty ve výrazné červené barvě mohou vaše šance na získání nové pracovní pozice zničit, jelikož budete působit příliš sexy a neprofesionálně (pokud se ucházíte o práci ve striptýz baru, zapomeňte na všechno, co jste doteď četli :)).

Muži a ženy mají odlišný názor na červenou barvu. Mužům se ženy v červeném většinou velmi líbí, jelikož působí sexy a sebevědomě, kdežto ostatní ženy je vidí jako hrozbu. Rudá barva se proto hodí pro lidi, kteří se nebojí být v centru pozornosti.

Červená barva nepatří mezi častou volbu co se týče interiéru. Je naprosto v pořádku použít jí na menší předměty jako jsou lampy, obrazy nebo menší stolečky. Musíte si ale dávat velký pozor, pokud se rozhodnete si s ní vymalovat pokoj. V minulosti jsem měla v pokojíčku červené a bílé zdi a už znovu podobnou chybu neudělám. Je velmi obtížné relaxovat, když jste obklopeni takto křiklavou a znepokojivou barvou.

robert gordon university, example of coursework, shooting, red coat

robert gordon university, czech students, blogging, fashion

robert gordon university, example of blogs, fashion management

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Twitter / Fashiolista

Follow:

17 Comments

 1. Alberto Hugo Rojas
  November 22, 2014 / 10:27 pm

  beautiful sessions!

 2. Veronika
  November 22, 2014 / 10:44 pm

  Pěkný článek. Ten první outfit je nejlepší! :)Červenou v interiéru a na oblečení moc nemusím, i když nedávnou jsem si pořídila červené šaty a pak cihlově červenou sukni. Těším se na další články. 🙂

 3. Agnieszka Laviolettee
  November 22, 2014 / 10:56 pm

  very femina, amazing!

 4. Liz Lauren
  November 23, 2014 / 1:24 am

  all these looks are greathttp://hashtagliz.com

 5. Shamu Boo
  November 23, 2014 / 5:01 am

  Great job on the article!! Another thing I hear about red is that red cars get pulled over more by the police for speeding 🙂 Red is a very friendly color to your beautiful complexion. Some red tights would be wonderful 🙂 You know I adore those gorgeous legs of yours, dear, and those first 2 shots are so sexy and wow!!! Always makes my night amazing to see them 🙂 Lovely lady! xoxohttp://downwithpants1969.blogspot.com/

 6. Veru
  November 23, 2014 / 9:00 am

  1. a 2. fotka u mě vede – jsi kočka! :)Blog by Veru

 7. Alina Borak
  November 23, 2014 / 10:34 am

  Nice looks 😉

 8. Zuzka K
  November 23, 2014 / 1:42 pm

  Ja červenú farbu milujem 🙂

 9. Andrea Barboříková
  November 23, 2014 / 8:10 pm

  Ten outfit na druhé fotce se mi moc líbí:))

 10. StyleOnTheSide
  November 23, 2014 / 8:25 pm

  Love your outfits and how you've mixed in the meaning of the colour!xostyleontheside.com

 11. Kizzy Von Doll
  November 24, 2014 / 11:10 am

  This is beautiful doll, love the red 🙂 xx

 12. bashashhazbaz
  November 24, 2014 / 8:26 pm

  red looks great on you! these are all awesome outfits!

 13. Kathleen Harper
  November 24, 2014 / 11:51 pm

  I love that sparkle dress! Red is definitely your color :)<3katsfashionfix.blogspot.com

 14. Kajsa Josephine
  November 25, 2014 / 6:27 pm

  Red suits you, red is fab color I´d say 🙂

 15. Cvetina Cekova
  November 27, 2014 / 7:34 am

  How beautiful is that outfit! I love every single detail from it! You look so stunning with really great style!Have a nice day!xxcvetybaby.comBloglovinInstagram

 16. Dr Imran Khan MBBS
  December 8, 2014 / 6:44 am

  Beautiful Stunning Pretty woman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *