Filling Station in Aberdeen (university article)

filling station, aberdeen, snowman, mixology, coctails, best food

I am spending another Christmas away from home. Luckily I found a new place in Aberdeen which will get me into a Christmas mood. On Tuesday I had a chance to try a new festive menu in Filling Station and I know for sure I am coming back for some food and drinks because they were amazing. Firstly, we were shown how to prepare Christmas cocktails by mixologist Andy Pearson. When he told us he was going to use chocolate liqueur I knew I just found my new favorite drink. I was also blown away by a cocktail which looked like a snowman. Seriously, who has a heart to destroy such a beautiful thing? Well I had because I was really thirsty and it was delicious. :)) So if you are anywhere near Aberdeen you should definitely give it a try.
It would not be a proper Christmas menu without food. To be completely honest I was not expecting 4 courses. If I knew I wouldnt eat for a week. We tried mushroom risoto and goat cheese bruschetta as a starter. The first main course was a hamburger with bacon which was marinated in maple syrup. I never understood this combination but now I know. It tastes absolutely amazing! Traditional turkey and mashed potatoes were served after and I struggled to finish the plate. Those portions are just too big. The cherry on the top was an Oreo cheesecake. Yes. You heard it right. Oreo cheesecake with cream and ice cream. What a perfect way to finish your evening. I am really happy that I had a chance to try this new menu and I can recommend it to everyone. The atmosphere of the place is great and the staff (especially Vojta) was very helpful.

                                                                               ////
Tyto Vánoce opět trávím mimo domov. Naštěstí jsem ale našla nové místo v Aberdeenu, ve kterém se dostanu do vánoční pohody. V úterý jsem měla možnost vyzkoušet nové sváteční menu Filling Station a už teď vím, že se tam brzy vrátím, protože jejich jídlo a koktejly jsou vynikající. Nejprve nám barman Andy Pearson ukázal, jak namíchat několik vánočních drinků. Když nám řekl, že bude používat čokoládový likér, ihned jsem věděla, že jsem objevila svůj nový oblíbený koktejl. Další drink, který mě naprosto uchvátil hlavně díky prezentaci, byl koktejl vypadající jako sněhulák. Komu z vás by nebylo líto tenhle překrásný nápoj vypít a tím zničit? Mě to třeba líto nebylo, protože jsem měla žízeň a po prvním loku jsem zjistila, že jsem dlouho něco tak dobrého nepila. :)) Takže jestli se někdy ocitnete poblíž Aberdeenu, určitě si sem zaskočte na něco dobrého k pití.
Nebylo by to pořádné vánoční menu, kdybychom nedostali něco k snědku. Abych byla upřímná, nečekala jsem, že dostaneme 4 chody. Kdybych to bývala věděla, přestala bych před týdnem jíst. Nejdříve jsme vyzkoušeli houbové rizoto a bruschettu s kozím sýrem. Jako první hlavní chod jsme pak měli hamburger se slaninou, která byla marinovaná v javorovém sirupu. Nikdy jsem téhle kombinaci moc nerozuměla, ale teď už to chápu. Je to výborné! Tradiční krocan se šťouchanými bramborami jsem ochutnala jako třetí, ale bohužel už jsem neměla sílu jídlo dokončit. Porce jsou tu neuvěřitelně velké. Třešničkou na dortu byl cheesecake se sušenkami Oreo. Ano, slyšíte dobře. Cheesecake s Oreo sušenkami, šlehačkou a vanilkovou zmrzlinou. Jsem moc ráda, že jsem mohla ochutnat toto nové skvělé menu a můžu ho doporučit úplně každému. Atmosféra restaurace je moc příjemná a mají tu velice ochotný personál (hlavně Vojtu).

brushetta, goat cheese, mushroom risoto, filling station

filling station, mixology, andy pearson, aberdeen

filling station, friends, aberdeen, good food, scottish blogger

burger, bacon with maple syrup, filling station, aberdeen

turkey, christmas menu, filling station, aberdeen

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Twitter / Fashiolista

Follow:

19 Comments

 1. Alina Gavrilov
  November 13, 2014 / 3:55 pm

  Love all your pics!!!

 2. Beatriz Jiménez
  November 13, 2014 / 5:04 pm

  So yummyyyyy!XoXowww.acooltime.blogspot.com

 3. Monika Ozdoba
  November 13, 2014 / 5:46 pm

  yummy♥

 4. Ivana Split
  November 13, 2014 / 8:04 pm

  yummy food:) lovely pics<3http://modaodaradosti.blogspot.com/

 5. Andrea Barboříková
  November 13, 2014 / 8:59 pm

  No tak to jidlo vypada užasně!:)

 6. Pooja Mittal
  November 13, 2014 / 9:05 pm

  super yummy, the shake looks so temptingKeep in touchwww.beingbeautifulandprettyc.omwww.indianbeautydiary.com

 7. Veru
  November 14, 2014 / 6:40 am

  Teda, to jsou mega dobrůtky 🙂 To se bříško muselo parádně pohostitBlog by Veru

 8. Lucieswlife
  November 14, 2014 / 2:48 pm

  Krásné fotky :)Lucieswlife

 9. Sangey
  November 14, 2014 / 3:26 pm

  wow, všetko vyzerá úplne úžasné, aj celé miesto :)www.beautiful-savage.blogspot.sk

 10. Kathleen Harper
  November 16, 2014 / 9:09 pm

  This all looks so delicious! <3katsfashionfix.blogspot.com

 11. Kizzy Von Doll
  November 17, 2014 / 12:47 pm

  This place looks amazing, soo yummy :))) xx

 12. Markéta Trpišovská
  November 18, 2014 / 6:17 pm

  Všechno to jídlo vypadá velice dobře. Musím přiznat, že trávit Vánoce mimo domov by pro mě bylo těžké, mám ráda vánoční kouzlo domova 🙂

 13. an-katrien Casselman
  November 19, 2014 / 1:32 pm

  Haha the snowman cocktail is way too cute to drink! I wouldn't dare to :DNice post, looks like you had a great time!xx Ankawww.teacupsanddresses.com

 14. Miu
  November 20, 2014 / 8:13 pm

  Omg, a snowman cocktail! That's so cute!

 15. Vanda-styl
  November 21, 2014 / 9:15 am

  Bohužel tento post musím rychle zavřít. Proč? Takové dobroty a člověk tu pije jen šťávu z řepy :-)!

 16. Pieces of my world
  November 22, 2014 / 11:39 am

  Mňam, všechno vypadá báječně !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *