Black Swan (university article)

black outfits, meaning of colours, when to wear black, slimming

Black is the new black. If you frequently watch fashion shows you are aware of the fact that designers can’t leave black alone. To be honest how many of you own a little black dress? I have at least seven of them and I am not the biggest fan of black colour. So what is it about black that attracts so many people?

Most of us associate black with authority, elegance and sophistication. Black Mercedes, tuxedoes, judges´ robes…they all scream power and prestige. Therefore, it is a common choice for people attending formal events or working as business men/women. Additionally, black is usually called a safe colour because you cant really go wrong with it. Sadly, I found out it could quite easily become a boring colour. People feel unnoticed while wearing it and forget to make any fashion statement. I am not saying everyone is fashionista (I proudly admit I am) but your clothes should reflect your personality. And what does a black T-shirt, hoodie and jeans say about you? That you probably dont have a lot of imagination. Dont get me wrong. I absolutely adore black lace dresses or velvet tops. I am just saying that sometimes you might end up looking a bit dull if you stick up with black colour for so long. But I might be just a little bitter because black outfits remind me of my days at university of law back in the Czech Republic. 

Before I wrote this article I asked several people about their opinion on black outfits. Surprisingly, most of them praised its ability to make you look thinner. Black can help you hide some of your imperfections and make your bum look smaller but you should remember it’s not a miraculous colour. If you are normally a size 16 and you end up wearing black slimming crop top and super short skirt you are going to look like you borrowed the clothes from your little sister (that you just ate). So careful there!

                                                                                                                               ///

Černá je novou černou. Pokud pravidelně sledujete módní přehlídky, určitě jste si všimli toho, že designéři černou barvu jen tak neopustí. Popravdě, kolik černých šatů vlastníte? Já mám minimálně sedm kousků a to ani nepatřím mezi velké fanynky černé barvy. Tak co je na černé tak zvláštní, že přitahuje tolik lidí?

Většina z nás spojuje černou s autoritou, elegancí a sofistikovaností. Černý Mercedes, smokink, talár…všechny přímo křičí moc a prestiž. Proto je černá nejčastější volbou pro lidi chystající se na slavnostní události či pracující na manažérských pozicích. Černá je také nazývána bezpečnou barvou, jelikož s ní většinou nemůžete šlápnout vedle. Mě bohužel často přijde i jako nudná barva. Lidem dává pocit anonymity a nenápadnosti, a tudíž se nesnaží udělat žádný dojem. Neříkám, že každý z nás je fashionista (já se hrdě přiznávám, že jsem), ale nemělo by o nás oblečení něco vypovídat? A co o vás řekne černé tričko, mikina a džíny? Nejspíš že nemáte moc představivosti. Nechápejte mě špatně. Já absolutně zbožňuju černé krajkové šaty nebo saténový top. Jen říkám, že můžete občas vypadat poněkud nezáživně, pokud je u vás černá na denním pořádku. Ale možná jsem jen trošku zahořklá, jelikož mi černé outfity připomínají moje dny na právnické univerzitě. 

Než jsem začala psát tenhle článek, zeptala jsem se několika lidí na jejich názor na černé oblečení. Překvapivě si většina z nich vychvalovala jeho schopnost zeštíhlovat. Černá vám opravdu může pomoci zakrýt některé nedostatky nebo zmenšit velikost vašeho pozadí. Musíte si ale pamatovat, že to není zázračná barva. Pokud většinou nosíte velikost XXL a rozhodnete se obléci černý zeštíhlující crop top a super krátkou sukni, budete vypadat jako když jsem si vypůjčili oblečení vaší malé sestřičky (kterou jste potom snědli). Takže si na to dávejte pozor. 

robert gordon university, fashion management, students, RGU

black ears, lace headband, black lace dress, how to look elegant

aberdeen bloggers, furry hat, how to look elegant, RGU blogger, fashion

Facebook / Bloglovin / Lookbook / Twitter / Fashiolista

Follow:

19 Comments

 1. Shannon Boyce
  November 27, 2014 / 11:08 pm

  I love it. And black is always in style.the-creationofbeauty.blogspot.com

 2. karlozman
  November 28, 2014 / 2:37 am

  Ich mag die Kommentare Ihrer Tickets.Ich mochte das letzte Foto, du siehst reizend!Die anderen Fotos sind nicht hinter sich gelassen…MaximsFashion

 3. cristina surdu
  November 28, 2014 / 10:29 am

  great pictures! love the 3rd pic ;)http://www.cristinasurdu.com/

 4. an-katrien Casselman
  November 28, 2014 / 11:05 am

  Love the contrast with the colorful handbag :)xx Ankawww.teacupsanddresses.com

 5. Kizzy Von Doll
  November 28, 2014 / 11:17 am

  You look amazing, love black sometimes :))) xx

 6. MatravésdelEspejo
  November 28, 2014 / 5:08 pm

  Great outfits! I love the hair accesories :)Xx, Macarena

 7. Martina, Elegant 40
  November 28, 2014 / 5:31 pm

  Ach ta poslední fotka je tak krásná!

 8. Kajsa Josephine Andersen
  November 28, 2014 / 10:35 pm

  It takes very little to upgrade anything black, great styling 🙂

 9. Mademoiselle M
  November 28, 2014 / 11:01 pm

  Souhlasím, poslední fotografie je top 🙂 Dokonalá!

 10. Kathleen Harper
  November 29, 2014 / 2:37 am

  You are a dream in black. Such a classy color on you!<3katsfashionfix.blogspot.com

 11. Pieces of my world
  November 29, 2014 / 12:21 pm

  Černá je univerzální, hodí se ke všemu a je slušivá. Poslední fotka, krása =)

 12. Pandička Vendy
  November 29, 2014 / 12:48 pm

  Krása 🙂 Sluší ti to Luci!

 13. Pat/Never Not Inspired
  November 29, 2014 / 8:03 pm

  Great post! All-black outfits are always the best choice! http://www.nevernotinspired.de Giveaway: 4 x $50 East Dane Gift Cards

 14. gaby
  November 30, 2014 / 4:51 am

  Love You post interesting fact about black colour !! And so funny at the end !!!You look absolutly stunning in You last picture love it !!!xxGabymorefashion-gaby.blogspot.mx

 15. subham rai
  December 1, 2014 / 9:29 am

  Amazing photographs, love your neon bag & would you like to follow each other on GFC, Google+& Bloglovin? Lemme know & lets keep in touch! :*)Xhttp://subhamrai.blogspot.in/

 16. Vanda-styl
  December 1, 2014 / 10:09 am

  Ta poslední fotka je famozní!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *