How to wear the turquoise colour.

1:44


turquoise colour, heels, purse, časopis joy, výrazný náhrdelník
After finishing one of our photoshoots I put my turquoise purse and neckace on our white carpet. The contrast of colours looked pretty good so I decided to bring my camera and I took few pictures of it. I brought more pieces in this colour and I started arranging them. And then I got the idea. Why not to create a new topic about colours with few tips on how to wear them. So here we go. I always had a weird obsession with turquoise and mint colour but I mainly used those colours on accessories. Having said that few dresses and cardigans also found their way into my wardrobe. I love pairing turquoise with black and white to creata a clean look. However, those who know my style are aware of the fact that I love mixing colours. I really like the combo of hot pink and turquiose.

When it comes to make-up I like using soft colours and you can barely find any turquoise colour in my cosmetic bag. I own only one piece of eyeshadow which was given to me as a present. It is quite a strong colour which would look awesome with brown eyes. When I applied it on my eyelid it looked quite crazy so I decided to go all the way. I am usually comfortable with natural make-up but for the photoshoot I love plazing with colours. This time I played a lot and I have a feeling this was the first and the last time you can see me with a lipstick like this. Next time I will probably stick up with red. :) How do you wear turquoise colour? Any tips or ideas?
                                                                                        ///
Po dokončení focení jsem položila svojí tyrkysovou kabelku a náhrdelník na náš bílý koberec. Kontrast těchto dvou barev byl natolik zajímavý, že jsem si přinesla foťák a pořídila několik snímků. Poté jsem přinesla další kousky ve stejné barvě a různě je na koberci naaranžovala. A v tu chvíli mě to napadlo. Co takhle vytvořit novou sekci o barvách s několika mála tipy, jak je nosit. Takže jdeme na to. Vždycky jsem měla podivnou posedlost tyrkysovou a mintovou barvou, ale většinou jsem je používala jen na doplňcích. Přesto si několik šatů a svetříků v této barvě našlo svou cestu do mého šatníku. Zbožňuju kombinování tyrkysové s černou a bílou, jelikož vytváří čistý look. Ti, co znají můj styl ale vědí, že ráda mixuji barvy. Moc se mi tedy líbí i mix výrazně růžové s tyrkysovou.
Co se týče make-upu, patřím k fanynkám přirozeného vzhledu, takže odstíny zelené u mě moc nehledejte. Jediné, co vlastním v tyrkysové barvě, jsou jedny oční stíny, které jsem dostala jako dárek. Je to poměrně silná barva, která by vypadala fantasticky na hnědých očích. Když jsem si jí aplikovala na víčka, vypadalo to poměrně bláznivě, takže jsem se rozhodla umocnit tenhle bláznivý look. Mám pocit, že s takovou barvou rtů mě vidíte asi naposledy a příště raději zůstanu věrná své oblíbené červené. :) Jak nosíte tyrkysovou barvu vy? Nějaké tipy či rady?

essence, snow jam, candies, perfume from primark, turquoise eyeshadow

strong make-up, how to use strong colours, headscarfs, cheap


how to wear colours, bloggers, best bloggers, style


cutest cats, nejroztomilejší kočky, funny pics, vtipné obrázky


You Might Also Like

22 comments

 1. Such a pretty colour. Thanks so much for your visit and sweet comment. xoxoxo

  OdpovědětVymazat
 2. reminds me of Tiffany!
  love them!
  http://fetish-tokyo.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 3. That makeup is bold!! Love it
  xo
  www.laurajaneatelier.com

  OdpovědětVymazat
 4. Barva se mi líbí, ale moc ji nenosím :). Ta kočička je krásná.

  OdpovědětVymazat
 5. the randonly created tag is so interesting
  turquoise color is one of my fav and looks so good on everybody
  keep in touch
  www.beingbeautifulandpretty.com
  www.indianbeautydiary.com

  OdpovědětVymazat
 6. Tak to je boží! :)))

  http://www.style-and-smile15.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 7. Tyrkysová je naozaj prekrásna farba, no ako tak premýšľam, žiadny kúsok oblečenia v takej farbe nemám. Čo najskôr to budem musieť zmeniť a nejaký kus si zaobstarať. :-)
  The city of fashion

  OdpovědětVymazat
 8. lovin the blue !
  check out Jeremy Scott's Fall Winter 2014 Adidas collection at www.lovefromsimmie.com
  lots of love. Xxxxx

  OdpovědětVymazat
 9. the color suits you and what cool lips :)

  http://kjandersen.org/

  OdpovědětVymazat
 10. Super wonderful, love this colour :)) xx

  OdpovědětVymazat
 11. Hi Lucie and thank you very much for your visit to my blog. Sorry for not having answered before, but I was on holiday. I like very much this color.... is happy and trendy at same time!!!! Kisses,
  Eni

  http://eniwherefashion.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 12. užasný :-) miluju tyrkysovou

  OdpovědětVymazat
 13. Ta barva je fakt krásná, nevlastním tolik věcí jako ty, ale lak na nehty a kabelka se u mě v této barvě najdou =))

  OdpovědětVymazat
 14. Love this color, its so pretty!
  Check out my blog and maybe we can follow each other? Hope to hear from you!
  Natalie

  www.maralmuse.com

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!