Show your legs! :)

10:13


epilátor braun, bílorůžový design, lucie srbová
As you all probably know I love wearing skirts and dresses more than anything. It is so feminine but you should be aware of one thing. Unlike in your pants your legs are on display so you have to take care of them to make them look beautiful. There are few things I always do before going out in a skirt.

1.Smooth legs are a priority. I dont think you will enchant someone while your legs look like they belong to a grizzly bear. :) There are several ways to get rid of your leg hair but I prefer using  epilator. My personal favorite is Braun Silk-épil 5. You might find it quite unpleasant at the beginning but I prefer it over shaving your legs because you have to do it so often.
2. You might think that the bottom of your foot wont be seen but that is not true. Therefore never underrestimate the look of your foot and visit your local salon for a pedicure. If you dont feel like paying for it you can do it at home. All you need is just right equipment.
3. Accessories always make your outfit perfect and you can say the same about a nail polish. You can wear the most beautiful shoes but with untidy nails it just lose its beauty. Try to match the colour of your nail polish with your outfit or make-up to create a gorgeous look.
4. Who doesnt love high-heels? When your legs are smooth and beautiful why not to make them look even longer. Take your favorite pair on and you will get attention from people passing by. :)

Please vote for me here (the thumb under the article). I will be very greatful.


                                                                                /////

Jak asi nejspíš víte, zbožňuju nosit všelijaké sukně a šaty. Jsou velmi ženské, ale na druhou stranu si před jejich oblečením musíte uvědomit jednu věc. Narozdíl od kalhot jsou vaše nohy v sukni vystavené všem na odiv, takže o ně musíte řádně pěčovat. Tady je několik věcí, které dělám pokaždé, než vyrazím ven ve své oblíbené sukni.

1. Hladké nohy jsou priorita. Nemyslím si, že byste okouzlily moc lidí, kdyby vaše nohy vypadaly jako nohy medvěda grizzly. :) Existuje velké množství způsobů, jak se zbavit chloupků na nohách, ale já mám nejradši používání epilátoru. Můj oblíbený je Braun Silk-épil 5. Ze začátku vám to sice může přijít nepříjemné, ale pro mě je to pořád lepší než si neustále holit nohy žiletkou.
2. Možná si myslíte, že spodek vašich chodidel není vidět, ale to není pravda. Proto byste to neměly podceňovat a navštívit místní salón, kde vám udělají pedikůru. Pokud se vám za to nechce platit, se správným vybavením to zvládnete hravě doma.
3. Doplňky váš outfit vždycky dotáhnou k dokonalosti a to samé se dá říct i o laku na nehty. Můžete mít na sobě ty nejkrásnější botky, ale s neupravenými nehty to prostě ztratí na kráse. Pokuste se sladit lak s oblečením nebo make-upem, abyste docílily dokonalého looku.
4. Kdo nemiluje boty na podpatku? Když jsou vaše nohy hladké a krásné, proč je ještě neprodloužit. Obujte si váš oblíbený pár bot a lidé na ulici si váš zaručeně všimnou. :)

Prosím, dejte mi tady hlas. Budu vám moc vděčná.


jak se starat o nohy, braun silk-épil 5


braun silk-épil 5, recenze, fórum
jak nosit sukně, střihy sukní, typy postavy, krásné nohy
A když už máte konečně krásné nožky, proč je neukázat v pěkné sukni. Variací je neskutečné množství. /// And when your legs look awesome why not to show them. There are a lot of different shapes of skirts.


You Might Also Like

34 comments

 1. Hezký článek a je to pravda. Bohužel je začneme zahalovat.

  OdpovědětVymazat
 2. Taky používám růžový Braun :) Pro mě je to nutnost, protože ikdyž si nohy oholím, tak jsou pod kůží vidět - mám jí hodně světlou a jsem brunetka...
  Laky na nohou taky ladím, i na rukou. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu oblékat podle laku na nehtech, ale už to tak je :)

  OdpovědětVymazat
 3. Nice and useful tips.
  xo xo

  Valeria
  http://myurbanmarket.blogspot.it
  https://www.facebook.com/ValeUrbanMarket

  OdpovědětVymazat
 4. I have it!!!! xoxo
  http://glampond.blogspot.it

  OdpovědětVymazat
 5. So true! Smooth legs makes a dress prettier.

  http://kjandersen.wordpress.com/

  OdpovědětVymazat
 6. Epilator is the best, especially for lazy people who don't feel like shaving every day, like me :D

  OdpovědětVymazat
 7. I voted! I also like to wear skirts but I prefer to shave...I have to deal with enough pain on daily basis, so I tend to avoid it whenever I can.

  OdpovědětVymazat
 8. Lovem all photoes ! :) xx
  http://joeljojojojo.blogspot.gr/

  OdpovědětVymazat
 9. Very good tips, I totally believe that pampering your legs is nr1! Also, since wearing heels can make the foot look very ugly, I recommend all kinds of foot creams etc to make them smooth and nice :)

  xoxo

  www.zerxzastyle.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 10. Voted, wish you luck :))
  I prefer to use wax over epilator, I'm so used to it now that I don't even feel any pain. Shaving is not an option for me, I'm way too lazy :)

  OdpovědětVymazat
 11. Oh wow thank you for sharing this! I go to a salon to get my legs waxed, didn't know about epilators. This is really helpful. :)

  xx Daphne of http://daphnebenosa.com

  OdpovědětVymazat
 12. Hezký článek Lucinko :) Na druhé fotce máš strašně krásné vlásky! :) jo a máš krásný nohy ;)

  OdpovědětVymazat
 13. I love seeing you in those skirts and shorts OTD posts......You have AMAZING looking legs!!!! It certainly shows that you take great care of them!!! Wonderful photos!

  OdpovědětVymazat
 14. I love seeing you in those skirts and shorts OTD posts......You have AMAZING looking legs!!!! It certainly shows that you take great care of them!!! Wonderful photos!

  OdpovědětVymazat
 15. You look gorgeous in dresses & skirts <3 <3

  OdpovědětVymazat
 16. Už sa mi niekoľko krát stalo že som si chcela vziať sukňu a zrazu z toho nič nebolo, kvôli zopár chĺpkom. Niežeby boli nejako extra viditeľné alebo silné, keďže nohy si až tak dlho neholím (možno 3 roky) a začínala som s niekoľko týždňovými odstupmi lebo tam dokopy aj tak nič nebolo :D Teraz mám vždy ešte asi týždeň čas, začala som experimentovať s voskovými prúžkami, ale myslím že tade to nepôjde. A zase na epilátor nemám nervy, asi by som to nevydržala! :D Preto máš môj obdiv :) Super článok! A inak čo sa týka tých nechtov na nohách, to si tiež lakujem iba asi takého trištvrte roka, takže mám čo doháňať, haha :D
  Inak som ťa u mňa na blogu nominovala na Versatile Blogger Award, dúfam, že sa zapojíš :3

  OdpovědětVymazat
 17. ty máš krásné nožky Lucinko!:)

  OdpovědětVymazat
 18. Great post ! You are beautiful :)

  OdpovědětVymazat
 19. Your beautiful face and lovely legs make me so horny, baby!

  OdpovědětVymazat
 20. I use a similar one and I love it too! Voting now!
  xo
  styleontheside.com

  OdpovědětVymazat
 21. Your legs are always perfection so a great one to give advice. Wow!!!

  OdpovědětVymazat
 22. Love the outfits! You're always dazzling sweet pie :) Check out my latest post!
  Kiss

  OdpovědětVymazat
 23. These looks are all beautiful!!! I love showing my legs :)
  xoxo

  Novelstyle

  OdpovědětVymazat
 24. Tiež si depilujem nôžky, ale v poslednej dobe sa mi zdá, že ten môj epilátor ich skôr seká ako vytrháva ://a občas sa mi stane že mi pozarstávajú a musím ich trhať pinzetou...každopádne, sukne a odhalené nohy sú proste cool :)tvoje fotky sú pekný príklad....

  http://mimslady.blogspot.sk/2013/09/giveaway-begins.html

  OdpovědětVymazat
 25. Oh, just loving your sense of style, totally awesome!
  Miss Margaret Cruzemark
  http://margaretcruzemark.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 26. Pravda, pravda :) A tvoje nohy jsou boží!

  OdpovědětVymazat
 27. great post! i love it when a woman is not afraid to stand up for something like this and tell the world about it! two thumbs up--you're awesome!

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!