Searching for a good hairdresser

22:12

Warning: Some pics in this post may scare you to death :)
                                           ////
Varování: Některé obrázky v tomto článku vás mohou vyděsit k smrti :)

I really dont know if I am the only person but I used to have a huge problem with finding a good hairdresser. To be honest I didnt really care about my appearence when I was younger so when I had my hair dyed or cut I wasnt complaining. Now I would. I cant believe that they let me leave their salon like this. I always thought that hairdressers should try to make their clients look really good... I mean it is their job and they should do their best but it wasnt my experience. Older I was more I wanted to look pretty. I always love red or ginger hair so it was the most common colour of my hair but I also tried brown, highlighted hair or even black (I dont have a pic of it..Thanks God!). It took me ages to find a perfect hairdresser for me but I think that the result was worth waiting. Now I go to Blow hair salon and I am more than happy with it.
                                                                /////
Vážně nevím, jestli jsem jediná osoba, která měla velikánský problém s hledáním dobrého kadeřníka. Abych byla upřímná, když jsem byla mladší nijak zvlášť jsem se nezajímala o svůj vzhled, a proto jsem si po obarvení nebo ostříhání vlasů nijak nestěžovala. Teď bych to udělala. Nemůžu uvěřit tomu, že mě nechali z jejich salónu vyjít takhle. Vždycky jsem si myslela, že by se kadeřníci měli snažit o to, aby jejich klienti vypadali opravdu pěkně...No přeci jenom je to jejich práce a měli by se snažit o nejlepší. Čím starší jsem byla, tím víc jsem chtěla vypadat dobře. Vždycky jsem milovala červené nebo zrzavé vlasy, takže tuhle barvu na mě uvidíte nejčastěji, ale taky jsem zkusila hnědé, melírované a dokonce černé ( fotku toho nemám..Díky Bohu!). Trvalo mi to léta než jsem našla perfektního kadeřníka, ale stálo to za to čekání. Nyní chodím do studia Blow hair a nemůžu být více spokojená.

I dont know what happened in the first pic. I think that somebody just cut my hair during my sleep :) And the fourth one was probably taken during my rebellion period.
                                                                      ////
Nevím, co se stalo na první fotce. Myslím si, že mi někdo prostě ustřihl vlasy, když jsem spala :) A a čtvrtá byla nejspíš pořízena během mého rebelského období.

It is not zombie coming back to life. It is just me thining that dark brown is a good choise for me.
                                                                  ////
To není zombie přicházející k životu. To jsem pouze já, myslící si, že tmavě hnědá je pro mě dobrá volba.


 

We are slowly coming to an end. Those last two pics show you how my hair looks right now (the one in black dress is kinda lighter that reality). I am happy about it and I feel that this colour compliments my fair skin.
                                                                          ////
Pomalu se blížíme ke konci. Tyhle poslední dvě fotky ukazují, jak moje vlasy vypadají teď (poslední v černých šatech je trochu zesvětlená). Jsem s tím spokojená a myslím se, že tahle barva lichotí mé světlé pleti.

So what about you? How did you look when you were younger and how hard was for you to find a good hairdresser?
                                                                          ////
A co vy? Jak jste vypadali, když jste byli mladší, a jak dlouho vám trvalo najít dobrého kadeřníka? 


And I also want to thank you for your lovely comment and followings. I just reached 100 followers!
                                                                          ////
A také bych vám chtěla poděkovat za milé komentáře a pravidelné čtenáře. Už jich mám 100!


You Might Also Like

50 comments

 1. Opravdu dobrých kadeřníků je asi hodně málo...já jsem vždycky narážela na problém, že kadeřnice neměly rády delší vlasy.Vždycky jsem musela bojovat, aby mě neobraly úplně. Teď mám už delší dobu stálou kadeřnici, která už si zvykla a jsem spokojená :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se vždycky stalo, že se jim řekla co přesně chci a oni mi odpověděli, že mi to nebude slušet :) Nechala jsem to teda na nich a konečný výsledek byl katastrofální.

   Vymazat
 2. Love all the different styles you had - you can really feel all the different eras. Your hairstyle now though is the best one i think - you look so pretty! But i also like your short hairstyles when you were rebellious - but maybe it`s just me) And i am in love with your freckles! Wish i had so many)

  >'.'<

  OdpovědětVymazat
 3. Já než s kadeřnicí, jako malá holčička, a pak ještě na prvním stupni základní školy, spíš bojovala s mamkou, aby mi nechala narůst dlouhé vlasy, a já mohla být jako princezna. Což byl boj, který jsem prohrávala. Ale už deset let mám výbornou kadeřnici Markétku, se kterou jsme "vypěstovaly" účes, se kterým jsem už dlouho spokojená, jen občas děláme obměny s ofinou, nebo odtsíny barvy.
  Ale spoustu lidí, co znám, tak ti si našli tu svou pravou kadeřnici, a ta jim zanedouho odešla na mateřskou.

  OdpovědětVymazat
 4. Hi Lucie,
  I loved to see your old photos! You are very different.
  xoxo

  OdpovědětVymazat
 5. Thank you so much for your comment. I am now following you! You are very pretty, by the way :)

  OdpovědětVymazat
 6. Gosh! You're such a gorgeous women dear! love this post of u.
  xoxoox..

  OdpovědětVymazat
 7. I love your natural hair so much! You can only be so lucky to have naturally beautiful hair. I had a hard time finding a new hair dresser when I moved, but when I did find him I was more happy than ever. I feel like my hair looks its best when he is in control :)

  xo

  Ashley

  http://southerncaliforniabelle.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 8. No já bych nesla do takovýho zkracování bez konzultace...ale nikdy jsem nijak neměla problém s kadeřníkem...ale jelikož si vlasy nebarvím a nechávám si jen ostříhat poškozené konečky, tak se na tom nedá asi nic zkazit...!!

  http://goldengrasszn.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 9. Love it all. http://paquetevistasbien.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 10. your hair color is so pretty :)

  http://brightandsassy.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 11. Your warning made me think you've put some scary gory pictures. LOL! Great blog! Would you like to follow each other?
  xx
  http://junebiswas.blogspot.in/

  OdpovědětVymazat
 12. The colour is perfect ! I would simply make shorter ...you look too "casual" and a little bit wild ..(may be is not the right word).

  have a nice day


  ave

  OdpovědětVymazat
 13. i think the current hair colour suits u. i had & still have my fair share of bad hair days. almost everyday is a tug of war with my hair. it has a mind of its own. hahaha.

  congrats on reaching 100 in such a short period of time :D

  xoxo
  mochaccinoland.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 14. i think the most suits you hair from photoes where u were wear read t-shirt with text "virus.." :))
  but blond is ok too:))

  OdpovědětVymazat
 15. U ARE BEAUTIFUL !!!! No matter what hairstyle or hair colour u choose! :)
  http://lifewidmorbid.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 16. já jsem snad od 8. třídy s krátkými vlasy - celou střední jsem se stříhala sama (případně kámoška), dlouhé bych nechtěla ani za nic. i když zrovna dneska se mi zdál sen, ve kterém jsem měla krásné vlnité vlasy sepnuté do dlouhého copu..=D

  OdpovědětVymazat
 17. nothing like a nice change, I love the color of your hair ;D
  Kisses ;D

  OdpovědětVymazat
 18. I didn't find a good hairdresser until I graduated college. It's a shame but I needed to find someone that advocated for healthy hair!

  OdpovědětVymazat
 19. Pretty hair color, I hope you are able to find a great hairdresser!

  ~Mrs. Delightful
  ourdelightfulhome.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 20. If you find a good hairdresser that you like. Keep them. Bring them presents. Keep them happy. :)

  OdpovědětVymazat
 21. i love looking back at your old photos. everyone has their odd stages in life and hair! i know i've had mine! you are beautiful, though, regardless of your hair!

  OdpovědětVymazat
 22. Great post dear! I am stopping by after you visited me earlier and love your blog! I agree, that it has always been hard for me to find a good hairdresser! My whole life I have never been happy with my hair cuts, so I ended up learning how to cut my own hair, and now it looks just like I want it to! LOL! I love how you posted all these pics to show us how you grew up over the years! You are a stunning young woman!! xx

  Pip
  http://chicstayathome.blogspot.com
  http://lucianobybethaddis.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 23. You look great with strawberry blonde hair! XX

  OdpovědětVymazat
 24. Wow! You had a lot Lucy! I like the 6th look actually very edgy and fierce :) Hope you find the perfect hairdresser!

  xx,
  Arra
  http://theprincessonthebrink.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 25. I love seeing childhood photos of people! Thanks for sharing :)

  I have always struggled with finding a good hairdresser... seems few people really know how to cut curly hair well, so I've had some baddddd hairstyles in my past :D

  OdpovědětVymazat
 26. nice to see childhood pics.. even my hair cut during childhood equivalent to horror haircut.
  I have a "delicious giveaway" - win a abataba jewellery on my blog.
  love
  megha
  http://meghafashionista.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 27. Hey there! Thanks for following! I'm following back! Hmmm, I've always had one hair color. I may have put some highlights in at one point but I've never really changed the color of my hair! I think the light brown, brown, and reddish brown all work for you with the reddish brown being my favorite! Really brings out your eyes!

  www.plentyforpennies.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 28. You look gorgeous in all photos dear *.* kisses, katefp.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 29. the variety of your hair is awesome!
  it's the best to play with... :)
  thanks for the comment! follow?

  http://streetlily.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 30. Vau, prošla si hodně změnami, ale teď ti to fakt nejvíc sluší :)
  Zrzavá na tobě vypadá, jako tvoje přírodní barva a nejlíp se hodí ke světlejší pleti :)

  OdpovědětVymazat
 31. you are such a natural beauty my dear. I also have a hard time finding a hairdresser therefore I keep my hair long so that I don't have to visit them too often =)

  I am your newest follower. Please check out my blog at Just Tututiny and follow me if you like it, Thanks!

  OdpovědětVymazat
 32. U look great anyway, I would stick with that current length, I love how u look now!;)
  kisses

  Jelena
  glamfabchameleon.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 33. I love how you look now dear :)

  Honestly, I have the same hair-dresser since I was young (10 years), because she is really amazing and always do what I want...

  xoxo

  OdpovědětVymazat
 34. i had very bad hairstyles when i was little too. most of the time, i had boys cut because my mom thought it would be easier to take care of. i like long hair and it suits me. but i really hate taking care of my hair. i always cut it short and then i regret.

  http://cactusandcucumber.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 35. Wow you've changed so much! I always struggle to find good hairdressers, whenever I get it cut I go into hiding for a few days! I love your hair short and dark red, and also your hair now!
  www.styleisalwaysfashionable.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 36. Najít dobrou kadeřnici je rozhodně výzva, já tu svoji našla až v 17 letech do té doby mě stříhala mamka nebo kadeřnice u nás v městečku, která dovede precizně ledatak důchodcovskou helmu. Nicméně pak ta moje nalezená kadeřnice začala příliš střídat adresy a tak začalo hledání znovu. S tou současnou jsem na výsost spokojená ;)

  OdpovědětVymazat
 37. Great blog doll! I love your "white queen" post! Thanks for following! Im following back
  best Wishes!
  xoxo

  lalageorgia.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 38. WOOHOO!!! Congrats on the 100 followers! This is amazing, and of course you do deserve it :)
  Well, I'm pretty sure that each one of us has had bad hair memories. I really don't want to go down this memory path, it's too scary :P But I've never dyed them. I'll try the red color though, because I did on Photoshop and I think it suits me.
  Aaanyway, hmm....I'm sure I LOVE you with your long hair, although you do look cute with short as well. I just thing that longer hair suits better with your face. As for the color, though, I can't decide....I love them all! Well, maybe except for the dark dark brown. But the rest is perfect! And they all show off this gorgeous pair of eyes you have <3 Your hair looks perfect as it is now, though. Indeed it looks pretty with your skin color <3

  OdpovědětVymazat
 39. My mother always cut my hair when I was younger...no dye, no layers, no style, just a straight cut across the bottom. And it was very long to my waist! Now I prefer it to be shorter and have many layers. It is thin, so I try to make it frame my face better and have more volume. Needing a hair cut right now actually!

  Following your blog :)

  <3 Cambria
  jupefashion.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 40. awww great pics!

  http://whatkimmididnext.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 41. oh my god i love this selection of different hair styles in your earlier years.. haha that remembers me much of myself.
  the only (and worst) thing i've ever done is to spray my ginger-blonde hair to total blonde. i looked completely crazy with this... happy that i'm very close to be back to my natural hair color now.. it has just grown out :)
  xxx love

  http://pulcinellata.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 42. Wow, you changed a LOT of hairstyles! Anyway I prefer longer hair on you :)
  Life is a romantic poem

  OdpovědětVymazat
 43. Thanks for visiting my blog =) Hair dressers are so important don't you think? They really make or break you.. I wish you the best in finding a great one soon =)

  OdpovědětVymazat
 44. Ta nejsvětlejší ti prostě sedí nejlíp, to je pravda :-) Jinak ke kadeřnicích už radši vůbec nechodím :-D Naposledy jsem tam byla si před šesti lety a když jsem chtěla světle hnědé melíry a ona mi vytvořila černé pruhy navíc začínaly až dva cm od hlavy a oškubaná jsem byla jako slepice

  OdpovědětVymazat
 45. i like you with short hair! its spunky

  http://underthefluorescents.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 46. I have big traumas with hairdressers! I think I finally found the one back in Portugal, now I´m afraid that she might leave the country to go back home to hers :(
  xoxo
  http://shinigami-u-openingmymind.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 47. Asi nebudeš súhlasiť, ale podľa mňa tie ryšavé sú na tebe skvelé! ;) Áno, blond a svetlá pleť k sebe idú ale... no neviem, mám proste pocit, že tie ryšavé sú také ...tvojské (hm znie to asi trochu divne keďže ťa vôbec nepoznám, ale tak každý máme nejaký názor :)). A škoda, že nemáš fotku s tými čiernymi, mohlo by to byť zaujímavé ;)).
  http://enwaiellie.blogspot.com

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!