Eurotrip - Paris, day 1

17:32

style without limits, blogger, česká blogerka, paris, eurotrip, travel blogger

Hello! As I promised there will be no more post about Santorini. :) Now I am gonna show you a little bit about my Paris trip. I went there with my friend and we had a fantastic time. Not only Paris is one of my favorite cities but we were also lucky for weather and accommodation. We stayed one minute away from Champs Elysées in a beautiful old building. For such a great location, it was super cheap. We found it though AirBnB and we fell in love immediatelly. The only downfall was the location of the flat. It was on fifth floor with no elevator. And it had that spiral staircase so you can pretty much imagine what a fight it was to get two big suitcases there. It took us like 15 minutes and we nearly died. :D But otherwise it was fantastic. We could walk anywhere and we had so many great restaurants few minutes away. The first day we went to explore the center a bit more. I was in Paris couple of years ago but I wanted to see everything again. Our first steps led us to Eiffel tower. What a surprise, right? It was just wonderful. Paris has its charm!

Ahoj! Jak jsem vám slíbila, dnes už pro vás nemám další post o Santorini. :) Tentokrát vám ukážu pár fotek z Paříže. Vydaly jsme se tam s kamarádkou a moc jsme si to užily. Nejenže je Paříž jedním z mých oblíbených měst, ale také nám skvěle vyšlo počasí a měly jsme prima ubytování. Bydleli jsme asi minutu od Champs Elysées v krásné staré budově. Za tak skvělou lokaci jsme zaplatili supr peníze. Našly jsme to přes AirBnB a hned jsme se do toho zamilovaly. Jedinou nevýhodou bylo to, že jsme bydlely v pátém patře. A bez výtahu, pouze s točitými schody. Takže si asi dokážete představit, že dostat nahoru dva kufry byl docela boj. Trvalo nám to asi 15 minut a málem jsme u toho umřely. :D Ale jinak to bylo fantastické. Všude jsme se dostaly pěšky a měly jsme kolem sebe spoustu super restaurací. První den jsme vyrazily do centra. V Paříži jsem už jednou byla, ale chtěla jsem si to znovu naplno užít. Za nedlouho jsme se ocitly u Eifelovy věže (jak nečekané, že). Byla to prostě nádhera!

style without limits, blogger, česká blogerka, paris, eurotrip, travel blogger

style without limits, blogger, česká blogerka, paris, eurotrip, travel blogger

style without limits, blogger, česká blogerka, paris, eurotrip, travel blogger

You Might Also Like

9 komentářů

 1. Krásné fotky. Ty šatičky vypadají kouzelně :)

  MagicBeautyLife

  OdpovědětVymazat
 2. ubytko cez Airbnb sme v Paríži riešili tiež a presne ako ty sme aj my bývali vysoko v starom dome bez výťahu - až na 6. poschodí a schody boli nočnou morou... :D preto ma pobavilo, že má aj niekto iný rovnakú skúsenosť! inak keď sme už šli domov, premýšľali sme, že tie kufre jednoducho zo schodov zhodíme, nech sa sami skotúľajú, lebo to bolo priam nemožné normálne odniesť... :D

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že jsem nebyla jediná. :D Jako musím říct, že jsme taky chvíli přemýšleli, že to skopneme dolů :D

   Vymazat
 3. Lovely post dear. I really like the way your blog looks. I follow you, and I hope that you'll follow me back.

  http://ccaammblog.blogspot.ba/

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!