Eurotrip - Bratislava

21:33

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

Hello everyone! I have been away for a while and lot of things have changed since then. I have a new job (I am not exactly sure if it was a change for better but I will see) and I also traveled a lot. I am going to share my experience from all the places I have seen. Today I will tell you a bit more about my trip to Bratislava.
I have never thought about going to Bratislava but I have to admit I really loved it there. My friend and I spent 2 days there (it was a part of my Eurotrip) and we had a really good time. We stayed in one of the most amazing airbnbs close to the centre and bus stop... so perfect location. In those two days we had a chance to see pretty much everything. From the castle to the centre. The weather was gorgeous which made everything even better. We found couple of great ice cream places - they had a great lavender ice cream, and we also tried halušky, the national food. It was a perfect start of our Eurotrip which lately became quite crazy.... well let´s say that our bus was cancelled, we booked the accomodation for wrong date and our ATV nearly exploded. But I will tell you more about it later.

Zdravím! Už jsem tu nějakou dobu nebyla a od té doby se změnila spousta věcí. Mám novou práci (nejsem si jistá, jestli je to změna k lepšímu, ale uvidím) a také jsem toho hodně procestovala. Během následujících dní vám ukážu fotky z míst, které jsem navštívila. Dnes je čas na něco málo o Bratislavě.
Nikdy tohle město nebylo na seznamu míst, které bych chtěla navštívila, ale musím přiznat, že se mi tam moc líbilo. S mým kamarádem jsme tam strávili dva dny (jako součást našeho Eurotripu) a bylo to super. Bydleli jsme v jednom z nejlepších airbnb, které bylo blízko centra a autobusového nádraží... takže super lokalita. Během těchto dvou dnů jsme viděli téměř celé město, od zámku až po centrum. Počasí nám přálo, a tak jsme vyzkoušeli několik různých zmrzlin - určitě vyzkoušejte levandulovou ve stánku u centra, je super. A samozřejmě jsme si dali i místní halušky. Byl to úžasný začátek trošku bláznivého Eurotripu. No řekněme, že se nám stalo, že nám zrušili autobus, měli jsme problémy s ubytováním a málem nám vybouchla čtyřkolka. Ale o tom až příště.

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

style without limits, lucie srbová, česká blogerka, blogerka, bratislava

You Might Also Like

6 komentářů

 1. It sounds like a lot has been going on in your life lately! But how wonderful that travel has been a part of that. These pictures are beautiful.
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 2. Ja v Bratislave žijem už istý čas a tiež som si tu našla pár pekných miest. Historické centrum je úžasné, no ak máš rada prírodu tak odporúčam Železnú studničku či Draždiak v Petržalke.

  OdpovědětVymazat


 3. شركة نقل عفش
  اهم شركات مكافحة حشرات بالخبر كذلك معرض اهم شركة مكافحة حشرات بالدمام والخبر والجبيل والخبر والاحساء والقطيف كذلك شركة رش حشرات بالدمام ومكافحة الحشرات بالخبر
  شركة مكافحة حشرات بالدمام
  شركة تنظيف خزانات بجدة الجوهرة من افضل شركات تنظيف الخزانات بجدة حيث ان تنظيف خزانات بجدة يحتاج الى مهارة فى كيفية غسيل وتنظيف الخزانات الكبيرة والصغيرة بجدة على ايدى متخصصين فى تنظيف الخزانات بجدة
  شركة تنظيف خزانات بجدة
  شركة كشف تسربات المياه بالدمام
  شركة نقل عفش واثاث

  OdpovědětVymazat

 4. شركة نقل عفش بالرياض وجدة والدمام والخبر والجبيل اولقطيف والاحساء والرياض وجدة ومكة المدينة المنورة والخرج والطائف وخميس مشيط وبجدة افضل شركة نقل عفش بجدة نعرضها مجموعة الفا لنقل العفش بمكة والخرج والقصيم والطائف وتبوك وخميس مشيط ونجران وجيزان وبريدة والمدينة المنورة وينبع افضل شركات نقل الاثاث بالجبيل والطائف وخميس مشيط وبريدة وعنيزو وابها ونجران المدينة وينبع تبوك والقصيم الخرج حفر الباطن والظهران
  شركة نقل عفش بجدة
  شركة نقل عفش بالمدينة المنورة
  شركة نقل اثاث بالرياض
  شركة نقل عفش بالدمام

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!