How I got here

13:02

robert gordon university, cosmopolitan, avon, press conference, lucie srbová
Avon's press conference

Hey there! Today I prepared another glimpse to my Cosmo life and I am not gonna lie. It is pretty amazing. If five years ago someone told me I would be working for a great magazine I would probably laught at him. I was studying law, not really knowing what I want to do in life. And then one day I found out a website of Robert Gordon University in Scotland and I fell in love with the subjects there were offering. I sent an application form and I got in! I was about to start studying Fashion Management in a different country which was amazing but also scary. It meant I had to terminate my studies in Czech Republic and I already finished 4 years (and I had no dipoma). A lot of people told me not to do that but I decided not to listen. And it was the best decision I made. I have a Bachelor degree from Fashion, I worked in one of the best known magazines and I cannot wait what else is waiting for me. So sometimes it is worth taking a risk! What about you? Have you ever done something scary that turned out into something amazing?


Ahoj! Dneska jsem si připravila článek, který vám trošku přiblíží můj Cosmo život a nebudu vám lhát. Je to úžasné! Kdyby mi někdo před pěti lety řekl, že budu pracovat pro skvělý časopis, nejspíš bych se mu vysmála. Studovala jsem právo a jen tak jsem se protloukala od jednoho ročníku k druhému. Vůbec jsem netušila, co chci dělat, až jsem jednoho dne narazila na stránky Robert Gordon University ve Skotsku. Nabízela spoustu skvělých oborů, které v Čechách bohužel nemáme, a tak jsem ze srandy podala přihlášku. A ono to vyšlo! Chystala jsem se tedy odjet do cizí země a začít tam studovat. Nebylo to vůbec lehké a to hlavně proto, že jsem už měla čtyři roky práv za sebou a znamenalo to, že bych toho musela nechat. A to bez diplomu. Dost lidí mě od toho odrazovala, ale nakonec jsem se rozhodla sbalit si kufr a odjet. Bylo to nejspíš to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala. Teď mám bakaláře z Fashion Managementu, pracuji v jednom z nejznámějších časopisů a už se nemůžu dočkat, co dalšího mě čeká. Občas se prostě vyplatí riskovat! A co vy? Také jste někdy udělali nějaká obtížné rozhodnutí, díky kterým jste dosáhli něčeho skvělého?


robert gordon university, cosmopolitan, paul macaroons, press conference, lucie srbová
I love breakfast!

robert gordon university, cosmopolitan, style without limits, lucie srbová
On the right: make-up artist who showed us the newest trends

You Might Also Like

12 komentářů

 1. So happy for you! Sometimes you just have to go with your gut!

  OdpovědětVymazat
 2. Luci, je super, že děláš něco, co tě baví a tvá důležitá rozhodnutí tě posunula! :) Držím palce, ať se Ti daří i nadále!

  OdpovědětVymazat
 3. I find it very cute . .. Really nice :) Amazing total look
  I love so much this your looking :)
  Regards
  WalkIndiscount.com

  OdpovědětVymazat
 4. Really an amazing journey for you my dear Lucie! Happy for you! Great story to share!

  ♥ Chai Chen ♥ @chenmeicai
  http://chenmeicai.blogspot.com/2017/03/how-to-transform-to-1950s-barbie-doll.html

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!