Mobile apps

13:13

Shopping, shopping....I could do this a whole day. But lately I was thinking which way is the best to buy new clothes. I am very old fashioned and even though I cannot live without my laptop or phone I prefer going to a shop where I can try everything on. The online shopping is awesome, especially when you live in a city with 10 shops, but it happened to me so many times that the clothes just didn't fit. And then the whole process of returning it is so annoying so I usually keep the item and don't wear it. So if I can choose where to shop I will not go for eshops. Howerever, when it comes to buying accessories and handbags I am absolutely ok with online shopping. It is very unlikely that the bag won't fit you and the only problem can be a different size or colour than on pics. Lately I tried to use a mobile app to buy something and I have to admit I did it for the first time....and probably last. The shop is absolutely amazing, there is no doubt about it. The app is called DealSale and you can you can download if you have Android or iPhone and it is of course for free (not the clothes, just the app :)). They offer really great stuff and I got this fantastic handbag (it is a bit childish but who cares), necklace and eyeshadow palette. The reason why I won't buy stuff through app is because it is too unorganized for me. My phone is quite small and if I want to see what they offer I had to spend hours to go through everything. I think I am just too old for this. I don't have the need to have mobile apps for shopping if I can buy stuff online. What is your opinion? Do you use mobile apps and why?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nakupování, nakupování....mohla bych to dělat celý den. Ale poslední dobou jsem přemýšlela, jaký je nejlepší způsob pořizování nových věcí. Jsem docela staromódní a přesto, že svůj laptop a mobil mám vždy po ruce, preferuju nakupování v kamenných obchodech, kde si můžu všechno vyzkoušet. Nakupování online je sice super, pokud bydlíte ve městě, kde je jen 10 obchodů s oblečením, ale už mnohokrát se mi stalo, že mi oblečení nesedělo. A celý ten proces s vracením je tak otravný, že si většinou všechno nechám, i když vím, že to nebudu nosit. Pokud ale plánuju nákup kabelky nebo nějakých šperků, mrknu určitě i do eshopů. Pokud si tam objednáte kabelku, maximálně bude mít jinou barvu než na obrázku, ale jinak je to většinou v pořádku. Přes pár dny jsem také vyzkoušela mobilní aplikaci a musím se přiznat, že to bylo úplně poprvé....a asi i neposledy. Obchod, který aplikaci má, je naprosto úžasný. Jmenuje se DealSale a můžete jí zadarmo nahrát jak do Androidu, tak do iPhonu. Mají fakt super kousky a já si od nich pořídila tuhle (ano poněkud dětinskou) kabelku, náhrdelník a oční stíny. Důvod, proč bych aplikaci znovu nepoužila je ten, že je to na mě prostě strašně chaotické. Mám poměrně malý telefon, takže se mi na něm zobrazilo jen pár produktů. Než jsem si většinu z nich pořádně prohlédla, uběhla hodina. Asi už jsem na tyhle vymoženosti moc stará a neumím s tím, ale radši zůstanu u klasických eshopů. Co vy? Používáte telefon na nakupování nebo to pro vás také není?


dealsale, módní blogerka, praha, online nákupy, jak správně nakupovat

dealsale, módní blogerka, praha, online nákupy, jak správně nakupovat

dealsale, módní blogerka, praha, online nákupy, jak správně nakupovat

dealsale, módní blogerka, praha, online nákupy, jak správně nakupovat


dealsale, módní blogerka, praha, online nákupy, jak správně nakupovat
Dress: H&M, Coat: Zara, Bag: DealSale, Boots: New Look, Belt: Primark

You Might Also Like

13 komentářů

 1. jééj tá kabelka je roztomilá ♥

  OdpovědětVymazat
 2. You look lovely and that bag is so fun and cute.
  xoxo
  Ramona

  http://ramona-strikeapose.blogspot.ie

  OdpovědětVymazat
 3. Loving the bag too, have a good day :) http://kjandersen.org/

  OdpovědětVymazat
 4. Furniture move
  he majority of DIY home movers are really interesteD in knowing how to properly loaD their renteD moving vehicles so that the entire storage spACe is utilizeD in the Best possiBle way. نقل عفش بالرياض The main concern for families who have DeciDeD to move on their own still remains the Danger of choosing a moving truck with insufficient spACe for their Belongings. شركة شراء اثاث مستعمل بالرياض To complicate things further, even the right choice of a rental moving vehicle can easily turn out to Be a serious proBlem if the loaDing process is not Done the right way.افضل شركة نقل عفش بينبع AnD Believe us, leaving prizeD possessions BehinD or Being forceD to make two trips are two moving scenarios you Don’t really want to go through for various reasons.شركة نقل اثاث بجدة - افضل شركة نقل عفش بالمدينة المنورة
  EveryBoDy knows that when given at the right time, gooD moving aDvice can mean the worlD to stresseD home movers, anD will prove to Be the Difference Between a successful house move anD a Disastrous proBlem-filleD relocation. افضل شركة تخزين اثاث بالرياض This is why, having alreaDy DescriBeD in Details the truck loaDing process anD the way to overcome its challenges, it’s only fair that we say a few worDs aBout how to unloaD a moving truck once you have reACheD your Destination.

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!