Arcolor 2015

13:43

Yesterday I visited na event called Arcolor where four talented designers presented their autumn/winter collections. I was there not only as a blogger but also as an assistant of one of the designers, Jana Minaříková. I am helping her with PR and social media and I really enjoy it since it helps me with meeting new people. I have to say that the show went smoothly and it was a success. Of course we had some problems before but it was sorted out. I never thought that models can be such a pain in the ass. Most of them were not even proper models but they were acting like primadonas. When you decide to do this job you have to understand what it really means. Noone cares that you don't want to walk in a long dress because the dress makes it harder to walk. And if we say bring classis black shoes that are sophisticated we will not be happy with high heels that a stripper would be happy to wear during her show. Well, I think some models hate me now but what can I do. :-) I was planning to go to the event tonight as well but I am still not feeling well after fashion week so I will stay at home. If you are interested (and you should be) who the other designers were here are their names: Michaela Mathonová, Barbora and Wasabinka.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Včera jsem navštívila akci s názvem Arcolor, kde čtyři talentované návrhářky předvedly své kolekce podzim/zima 2015. Na akci jsem nebyla pouze jako blogerka, ale také jako asistentka návrhářky Jany Minaříkové. Pomáhám jí s PR a se sociálními sítěmi a práce mě baví, jelikož během ní potkám zajímavé lidi. Celá přehlídka proběhla poměrně hladce a byl to úspěch. Samozřejmě, že se na začátku objevily problémy, ale všechno se vyřešilo. Netušila jsem, že modelky můžou být tak otravné. Většinu z nich ani nemůžu za modelku považovat a přesto se holky chovaly jako primadony. Když už chceš takovou práci dělat, tak máš být připravená na to, co to přináší. Nikoho nezajímá, že nechceš jít v dlouhých šatech, protože se bojíš, že zakopneš. A když řekeneme přineste si černé elegantní lodičky, nebudeme spokojení, když přijdete v botách, za které by se nemusela stydět jakákoli prostitutka. No, asi jsem naštvala pár modelek, ale co se dá dělat. :-) Plánovala jsem, že dneska půjdu na Arcolor znovu, ale ještě mi furt není stoprocentně dobře, takže zůstanu doma. Pokud vás zajímá (a to by mělo), kdo jsou ostatní návrhářky, tady jsou jejich jména: Michaela Mathonová, Barbora a Wasabinka. 
You Might Also Like

6 komentářů

 1. Sounds like you had your hands full. The pictures look great.

  OdpovědětVymazat
 2. these designs are really expectionally elegant and timeless....and about your text, I think many young girls think the life of a model is very glam and they don't realize that it is most hard works. The fashion shows are meant to be about clothes, not about models and those who get that are mostly professional ones.

  OdpovědětVymazat
 3. What a lovely post turned out, I enjoyed a lot! Those designed are truly gorgeous!
  Wish you a blessed day ahead!

  OdpovědětVymazat
 4. I like the black and white photos and the clothes looked amazing. Have a lovely weekend!

  OdpovědětVymazat

Thank you so much for your comments, darlings!!! :) I read them all!
Moc vám děkuju za vaše komentáře!!! :) Čtu je všechny!